Avada 5.1.6 - en to fr_CA translation catalogue (2461 entries)

en:   Current value set to %s.
fr_CA:  La valeur actuelle est définie sur%s.

en:   Currently no default selected. Can be set globally from the <a %1$s>%2$s</a>.
fr_CA:  Actuellement, aucune valeur par défaut n'est sélectionnée. Peut être défini à partir de  <a %1$s>%2$s</a>.

en:   Default currently set to %s.
fr_CA:  Actuellement, la valeur par défaut est %s.

en:   Global sidebar is currently active and will override selection with %s.
fr_CA:  La barre latérale générale est actuellement active et la sélection sera remplacée par %s.

en:   Leave empty for default value of %s.
fr_CA:  La valeur par défaut est %s.

en:   To match the logo height set to %s.
fr_CA:  Pour faire correspondre la hauteur du logo à %s.

en:  - Edit
fr_CA:  - Modifier

en:  - Reply
fr_CA:  - Répondre

en: % Comments
fr_CA: % Commentaires

en: %1$s - Recommended Value: %2$s.<br />Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing max input vars limit.</a>
fr_CA: %1$s - Valeur recommandée:%2$s. <br /> La limitation maximale des variables d’entrée tronquera les données POST telles que les menus. Voir: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> Augmentation de la limite de variables d’entrée maximale. </a>

en: %1$s - Recommended Value: %2$s.<br />Post Max Value Length limitation may prohibit the Theme Options data from being saved to your database. See: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Suhosin Configuration Info</a>.
fr_CA: %s - Valeur recommandée : %2$s. <br /> La limitation de la valeur maximale de la valeur peut interdire l’enregistrement des données des options de thème dans votre base de données. Voir: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> Informations sur la configuration de Suhosin </a>.

en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least 180.<br />See: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing max execution to PHP</a>
fr_CA: %1$s - Nous recommandons de régler le temps d’exécution maximum à au moins 180. <br />Voir: <a href="%2$s" target="_blank">Accroître l’exécution maximale de PHP</a>

en: %1$s - We recommend setting memory to at least <strong>128MB</strong>. Please define memory limit in <strong>wp-config.php</strong> file. To learn how, see: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing memory allocated to PHP.</a>
fr_CA: %1$s - Nous vous recommandons de régler la mémoire sur au moins <strong> 128 Mo </strong>. Veuillez définir la limite de mémoire dans le fichier <strong> wp-config.php </strong>. Pour en savoir plus, voir: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> Augmenter la mémoire allouée à PHP. </a>

en: %1$s Enter value including CSS unit (px, em, rem), ex: %2$s.
fr_CA: %1$s Entrez la valeur, y compris l’unité CSS (px, em, rem), ex: %2$s.

en: %1$s Enter value including any valid CSS unit, ex: %2$s.
fr_CA: %1$s Entrez une valeur incluant toute unité CSS valide, ex: %2$s.

en: %1$s Enter values including any valid CSS unit, ex: %2$s.
fr_CA: %s Entrez des valeurs, y compris toute unité CSS valide, ex: %s.

en: %1$s In pixels, ex: %2$s.
fr_CA: %1$s En pixels, ex: %2$s.

en: %1$s at %2$s
fr_CA: %1$s à %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_CA: %1$s installé et activé avec success.

en: %1$s installed successfully.
fr_CA: %1$s installé avec succès.

en: %s "%s" already exists.
fr_CA: %s "%s" existe déjà.

en: %s (Invalid)
fr_CA: %s (Invalide)

en: %s (Pending)
fr_CA: %s (en attente)

en: %s - We recommend setting memory to at least 40MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
fr_CA: %s - Nous recommandons de régler la mémoire à au moins 40 Mo. Voir: <a href="%s" target="_blank">Augmentation de la mémoire allouée à PHP</a>

en: %s CDN unavailable.  Some controls may not render properly.
fr_CA: CDN %s indisponible. Certains contrôles peuvent ne pas fonctionner correctement.

en: %s Item(s)
fr_CA: %s Objet(s)

en: %s Navigation
fr_CA: Navigation %s

en: %s, please try again.
fr_CA: %s, Veuillez réessayer.

en: (menus only import with "All")
fr_CA: (les menus ne peuvent être importés qu'avec "Tous")

en: 0 Comments
fr_CA: Aucun commentaire

en: 1 Comment
fr_CA: 1 Commentaire

en: 100% Background Image
fr_CA: Image d'arrière-plan à 100%

en: 100% Footer Width
fr_CA: Largeur du pied de page 100%

en: 100% Header Width
fr_CA: Largeur d'en-tête 100%

en: 100% Width
fr_CA: 100% de largeur

en: 100% Width Padding
fr_CA: Marges intérieures latérales

en: 100% Width Page
fr_CA: Largeur de la page 100%

en: 404 - Page not Found
fr_CA: 404 - Page introuvable

en: 5 Star Customer Support
fr_CA: Support clientèle 5 étoiles

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
fr_CA: La version<code>%s</code><strong style="color:red">%s</strong> est obsolète. La version principale est %s

en: <span class="tc-lead tc-recommended">RECOMMENDED</span>: If you are submitting to WordPress.org Theme Repository, it is <strong>strongly</strong> suggested that you read <a href="%s" target="_blank">this document</a>, or your theme will be rejected because of FusionRedux.
fr_CA: <span class="tc-lead tc-recommandé"> RECOMMANDÉ </span>: Si vous soumettez au référentiel de thèmes WordPress.org, il est <strong> fortement </strong> suggéré que vous lisiez <a href="%s" target="_blank"> ce document </a>, ou votre thème sera rejeté à cause de FusionRedux.

en: <span class="tc-lead tc-recommended">RECOMMENDED</span>: The following arguments MUST be used for WP.org submissions, or you will be rejected because of your FusionRedux configuration.
fr_CA: <span class="tc-lead tc-recommended"> RECOMMANDÉ </span>: Les arguments suivants DOIVENT être utilisés pour les soumissions WP.org, ou vous serez rejeté à cause de votre configuration FusionRedux.

en: <span class="tc-lead tc-required">REQUIRED</span>: You MUST delete <strong> %s </strong>, or your theme will be rejected by WP.org theme submission because of FusionRedux.
fr_CA: <span class="tc-lead tc-required"> OBLIGATOIRE </span>: Vous DEVEZ supprimer <strong>%s </strong>, sinon votre thème sera rejeté par la soumission du thème WP.org à cause de FusionRedux.

en: <strong style="color:red;">IMPORTANT:</strong> Updating to Avada 4.0 and 5.0 requires a conversion process to ensure your content is compatible with the new version. This is an automatic process that happens upon update. In rare situations, you may need to rerun conversion if there was an issue through the automatic process. The controls below allow you to do this if needed. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> through a ticket if you have any questions or need assistance.
fr_CA: <strong>IMPORTANT:</strong> La mise à jour vers Avada 4.0 et 5.0 nécessite un processus de conversion pour garantir la compatibilité de votre contenu avec la nouvelle version. C’est un processus automatique qui se produit lors de la mise à jour. Dans de rares cas, vous devrez peut-être réexécuter la conversion en cas de problème via le processus automatique. Les contrôles ci-dessous vous permettent de le faire si nécessaire. Veuillez <a href=« %s » target=« _blank »> contacter notre équipe d’assistance </a> via un ticket si vous avez des questions ou si vous avez besoin d’aide.

en: <strong>FusionRedux Framework Notice: </strong>There are references to the FusionRedux Framework support site in your config's <code>admin_bar_links</code> argument.  This is sample data.  Please change or remove this data before shipping your product.
fr_CA: <strong> Remarque sur le Framework FusionRedux : </strong> Il existe des références au site de support FusionRedux Framework dans l’argument <code> admin_bar_links </code> de votre configuration. Ceci est un exemple de données. Veuillez modifier ou supprimer ces données avant d’utiliser votre produit.

en: <strong>FusionRedux Framework Notice: </strong>There are references to the FusionRedux Framework support site in your config's <code>share_icons</code> argument.  This is sample data.  Please change or remove this data before shipping your product.
fr_CA: <strong> Remarque sur le Framework FusionRedux : </strong> Il existe des références au site de support FusionRedux Framework dans l’argument <code>share_icons</code> de votre configuration. Ceci est un exemple de données. Veuillez modifier ou supprimer ces données avant d’utiliser votre produit.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong>  Flyout Menu Options are only available when using Header Layout #6 or Mobile Flyout Menu. Your current setup does not utilize the flyout menu.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> les options du menu déroulant ne sont disponibles que lorsque vous utilisez l’en-tête n ° 6 ou le menu Flyout mobile. Votre configuration actuelle n’utilise pas le menu déroulant.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Elastic Slider is disabled in Advanced > Theme Features section. Please enable it to see the options.
fr_CA: <strong> NOTE IMPORTANTE: </strong> Elastic Slider est désactivé dans la section Avancé> Caractéristiques du thème. Veuillez l'activer pour voir les options.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Fusion Builder Elements settigns are moved to Fusion Builder Elements options panel <a href="%s" target="_blank">here</a>.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> les paramètres des éléments de Fusion Builder sont déplacés vers le panneau d’options des éléments de Fusion Builder <a href="%s" target="_blank"> ici </a>.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Google Maps Script is disabled in Advanced > Theme Features section. Please enable it to see the options.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> Google Maps Script est désactivé dans la section Avancé> Caractéristiques du thème. Veuillez l'activer pour voir les options.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Icons are available for both the main and dropdown menus. However, the options below only apply to the main menu. Dropdown menu icons do not use these options below, they follow the dropdown font size and color. The icons themselves can be added to your menu items in the Appearance > Menus section.
fr_CA: </ strong> les icônes sont disponibles pour les menus principal et déroulant. Cependant, les options ci-dessous ne s’appliquent qu’au menu principal. Les icônes du menu déroulant n’utilisent pas les options ci-dessous, elles suivent la taille et la couleur de la police déroulante. Les icônes elles-mêmes peuvent être ajoutées à vos éléments de menu dans la section Apparence> Menus.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> JS Compiler is disabled. File does not exist or access is restricted.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> le compilateur JS est désactivé. Le fichier n’existe pas ou l’accès est restreint.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Mega Menu Options are only available when using Header Layouts #1-5. Your current Header Layout #6 does not utilize the mega menu.
fr_CA: <strong> REMARQUE IMPORTANTE: </ trong> Les options du Méga Menu ne sont disponibles que lorsque vous utilisez les dispositions d’en-tête # 1-5. Votre disposition d’en-tête actuelle # 6 n’utilise pas le Méga Menu.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Mega Menu is disabled in Advanced > Theme Features section. Please enable it to see the options.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> Le Méga Menu est désactivé dans la section Avancé> Caractéristiques du thème. Veuillez l’activer pour voir les options.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Please enable responsive mode. Mobile menus are only available when you're using the responsive mode. To enable it please go to the "Responsive" section and set the "Responsive Design" option to ON.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> Veuillez activer le mode Responsive. Les menus mobiles ne sont disponibles que lorsque vous utilisez le mode Responsive. Pour l’activer, allez dans la section "Responsive" et activez l’option "Responsive Design".

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Secondary Top Menu Options are only available when using Header Layouts #2-5. Your current Header Layout does not utilize the secondary top menu.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> Les options du menu supérieur secondaire ne sont disponibles que lorsque vous utilisez les dispositions d’en-tête # 2-5. Votre en-tête actuelle n’utilise pas le menu principal secondaire.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The <a href="%s" target="_blank">Activate Global Sidebars</a> option is turned on which removes the ability to choose individual sidebars. Turn off that option to assign unique sidebars.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE</strong>: l’option <a href="%s" target="_blank"> Activer les barres latérales globales </a> est activée, ce qui supprime la possibilité de choisir des barres latérales individuelles. Désactivez cette option pour attribuer des barres latérales uniques.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The Activate Global Sidebars option is turned on which removes the ability to choose individual sidebars. Turn off that option to assign unique sidebars.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE</strong>: l’option Activer les barres latérales globales est désactivée, ce qui supprime la possibilité de choisir des barres latérales individuelles. Désactivez cette option pour attribuer des barres latérales uniques.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The options on this tab apply to all forms throughout the site, including the 3rd party plugins that Avada has design integration with.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE</strong>: les options de cet onglet s’appliquent à tous les formulaires du site, y compris les extensions tierces intégrées par Avada.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The options on this tab apply to all pagination throughout the site, including the 3rd party plugins that Avada has design integration with.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE</strong>: les options de cet onglet s’appliquent à toute la pagination sur l’ensemble du site, y compris les extensions tierces intégrées par Avada.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The options on this tab are for the google map that displays on the "Contact" page template. The only option that controls the Fusion Builder google map element is the Google Maps API Key.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE</strong>: les options de cet onglet concernent Google Maps affichée dans le modèle de page "Contact". La seule option qui contrôle l’élément Google Maps de Fusion Builder est la clé de l’API Google Maps.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The sidebar position for WooCommerce archive pages is controlled by the option on the %s tab.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> La position de la barre latérale des pages d’archives de WooCommerce est contrôlée par l’option de l’onglet %s.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The sidebar position for blog archive pages is controlled by the option on the %s tab.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE:</strong> La position de la barre latérale des pages d’archives de blog est contrôlée par l’option de l’onglet %s.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The sidebar position for portfolio archive pages is controlled by the option on the %s tab.
fr_CA: <strong>NOTE IMPORTANTE:</strong> la position de la barre latérale pour les pages d'archives de portfolio est contrôlée par l'option sur l'onglet %s.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> This tab contains general color options. Additional color options for specific areas, can be found within other tabs. Example: For menu color options go to the menu tab.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE</strong>: cet onglet contient des options de couleur générales. Des options de couleurs supplémentaires pour des zones spécifiques peuvent être trouvées dans d’autres onglets. Exemple: Pour les options de couleur de menu, allez dans l’onglet menu.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> This tab contains general typography options. Additional typography options for specific areas can be found within other tabs. Example: For menu typography options go to the menu tab.
fr_CA: <strong>REMARQUE IMPORTANTE</strong>: cet onglet contient des options de typographie générales. Des options de typographie supplémentaires pour des zones spécifiques peuvent être trouvées dans d’autres onglets. Exemple: pour les options de typographie de menu, allez dans l’onglet menu.

en: <strong>Your panel has bundled outdated copies of FusionRedux Framework template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues this could be the reason. Ensure you update or remove them.
fr_CA: <strong> Votre panneau contient des copies périmées de fichiers modèles FusionRedux Framework </strong> &#8211; Si vous rencontrez des problèmes de fonctionnalité, cela pourrait être la raison. Assurez-vous de les mettre à jour ou de les supprimer.

en: A new page will load with a token number in a box. Copy the token number then come back to this registration page and paste it into the field below and click the <strong>Submit</strong> button.
fr_CA: Une nouvelle page sera chargée avec un numéro de jeton dans une boîte. Copiez le numéro de jeton, revenez sur cette page d’inscription et collez-le dans le champ ci-dessous, puis cliquez sur le bouton <strong> Envoyer </strong>.

en: About %s
fr_CA: A propos %s

en: About the Author: %s
fr_CA: À propos de l’auteur: %s

en: Above
fr_CA: Au-dessus

en: Above Results
fr_CA: Résultats ci-dessus

en: Activate
fr_CA: Activer

en: Activate %2$s
fr_CA: Activer %2$s

en: Activate %s
fr_CA: Activer %s

en: Activate Demo Mode
fr_CA: Activer le mode de démonstration

en: Active
fr_CA: Actif

en: Active Plugins
fr_CA: Extensions actives

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add "nofollow" to social links
fr_CA: Ajouter l'attribut "ne pas suivre" à tous les liens sociaux

en: Add %s
fr_CA: Ajouter %s

en: Add More
fr_CA: Ajouter plus

en: Add the class name of the modal window you want to open on menu item click.
fr_CA: Ajoutez le nom de la classe de la fenêtre modale que vous souhaitez ouvrir sur l’élément de menu.

en: Add/Edit Gallery
fr_CA: Ajouter/modifier une galerie

en: Additional Information
fr_CA: Informations

en: Additional information
fr_CA: Informations détaillées

en: Address Pin
fr_CA: Épingle d'adresse

en: Address Pin Animation
fr_CA: Animation d'épingle d'adresse

en: Adjust the button shortcode parameters for the first button.
fr_CA: Réglez les paramètres du Shortcode de bouton pour le premier bouton.

en: Adjust the button shortcode parameters for the second button.
fr_CA: Réglez les paramètres du Shortcode de bouton pour le deuxième bouton.

en: Advanced
fr_CA: Avancé

en: All
fr_CA: Tous

en: All Defaults Restored!
fr_CA: Tous les réglages par défaut ont été restaurés !

en: All Fusion caches have been reset.
fr_CA: Les caches Fusion ont été réinitialisés.

en: All installations and activations have been completed.
fr_CA: Toutes les installations et activations sont terminées.

en: All installations have been completed.
fr_CA: Toutes les installations sont terminées.

en: All items displayed.
fr_CA: Tous les éléments affichés.

en: All needed posts have been converted to the new Fusion Builder syntax. You can now update Fusion Core and install Fusion Builder plugin.
fr_CA: Tous les articles nécessaires ont été convertis dans la nouvelle syntaxe Fusion Builder. Vous pouvez maintenant mettre à jour Fusion Core et installer l’extension Fusion Builder.

en: All needed posts have been reverted to the previous syntax. You can now roll-back to %s.
fr_CA: Tous les articles ont été restaurés vers l'ancienne syntaxe. Vous pouvez maintenant revenir à %s.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_CA: Toutes les extensions ont bien été installées et activées. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_CA: Toutes les extensions ont été activées avec succès. %s

en: All support is handled through Avada's support center. First you create an account on our website which gives you access to our support center. Our support center includes online documentation, video tutorials and a hands on ticket system. Our team of experts will gladly help answer questions you may have. Please see the links below.
fr_CA: Tous nos services d assistance sont gérés dans le centre de support de Dadavada. Tout d’abord, vous devez créer un compte sur le site web pour accéder à notre centre de support. Vous y trouverez notre documentation, des tutoriels vidéo et notre système de tickets de support. Notre équipe d’experts sera heureuse de vous aider à trouver des réponses à vos questions. Veuillez consulter les liens ci-dessous.

en: All support on Envato Hosted Platform is handled through Envato's WordPress experts, who have extensive experience with WordPress and can answer theme related and also most general questions regarding WordPress. Specifically they can help you with the following:
fr_CA: Tout support sur la plateforme d’hébergement d’Envato est gérée par experts du thème Envato, qui possèdent une vaste expérience avec WordPress et peuvent répondre à des questions liées au thème ainsi qu’aux questions plus générales concernant WordPress. Plus précisément, ils peuvent vous aider avec les éléments suivants :

en: Allow tracking
fr_CA: Autoriser le suivi

en: Almost there...
fr_CA: Presque terminé...

en: Alternate Method
fr_CA: Autre méthode

en: An API token is required.
fr_CA: Un jeton d’API est requis.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_CA: Une erreur est apparue lors de l'installation de: %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: An unknown API error occurred.
fr_CA: Une erreur inconnue de l'API s’est produite.

en: Animation Speed
fr_CA: Vitesse de l’animation

en: Animation Type
fr_CA: Type d’animation

en: Apple iPad Icon Upload
fr_CA: Téléchargement de l'icône iPad d’Apple

en: Apple iPad Retina Icon Upload
fr_CA: Téléchargement de l'icône iPad d’Apple Retina

en: Apple iPhone Icon Upload
fr_CA: Téléchargement de l'icône iPhone d’Apple

en: Apple iPhone Retina Icon Upload
fr_CA: Téléchargement de l'icône iPhone d’Apple Retina

en: Apply Patch
fr_CA: Appliquer le correctif

en: Apply coupon
fr_CA: Appliquer le code promo

en: Arabic
fr_CA: Arabe

en: Are you sure you want to remove
fr_CA: Etes-vous sûr de vouloir supprimer

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values in this section.
fr_CA: Êtes-vous sûr? La réinitialisation perdra toutes les valeurs personnalisées dans cette section.

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values.
fr_CA: Êtes-vous sûr? La réinitialisation perdra toutes les valeurs personnalisées.

en: Are you sure? This will reset all saved options to the default Avada Classic theme options for this section. This does not reset them to any other demo that you may have imported.
fr_CA: Êtes-vous sûr? Cela réinitialisera toutes les options enregistrées aux options de thème Avada Classic par défaut pour cette section. Cela ne les réinitialise à aucune autre démo que vous avez peut-être importée.

en: Are you sure? This will reset all saved options to the default Avada Classic theme options. This does not reset them to any other demo that you may have imported.
fr_CA: Êtes-vous sûr? Cela réinitialisera toutes les options enregistrées aux options de thème Avada Classic par défaut. Cela ne les réinitialise à aucune autre démo que vous avez peut-être importée.

en: Arrow
fr_CA: Flèche

en: Arrows
fr_CA: Flèches

en: Ascending order
fr_CA: Par ordre croissant

en: Assistance with escalating or reporting theme-related bugs or issues.
fr_CA: Assistance pour le signalement de bogues ou de problèmes liés à un thème.

en: Author
fr_CA: Auteur

en: Author Info Box
fr_CA: Boîte d'informations sur l'auteur

en: Author URL
fr_CA: URL de l'auteur

en: Auto
fr_CA: Automatique

en: Autoplay
fr_CA: Lecture automatique

en: Autoplay Video
fr_CA: Lecture automatique de la vidéo au chargement de la page

en: Autoplay the Lightbox Gallery
fr_CA: Lecture automatique de la galerie de la visionneuse

en: Avada 4.0 Conversion:
fr_CA: Conversion d’Avada 4.0:

en: Avada 5.0 Conversion:
fr_CA: Conversion d’Avada 5.0 :

en: Avada 5.0 is an amazing update with new features, improvements and our brand new Fusion Builder. To enjoy Avada 5.0, conversion steps need to be performed. Please see below. Thank you for choosing Avada!
fr_CA: Avada 5.0 est une mise à jour incroyable avec de nouvelles fonctionnalités, des améliorations et notre tout nouveau Fusion Builder. Pour profiter d’Avada 5.0, les étapes de conversion doivent être effectuées. SVP voir ci-dessous. Merci d’avoir choisi Avada!

en: Avada Conversion Controls
fr_CA: Commandes de conversion d’Avada

en: Avada Demos Can Only Be Imported With A Valid Token Registration
fr_CA: Les démonstrations Avada ne peuvent être importées qu'avec un jeton d'enregistrement valide

en: Avada Demos can be fully imported with the same setup you see on our live demos; or you can import single pages through Fusion Builder. To import a full demo, simply visit the %s tab and select a demo. To import a single page from an Avada Demo, create a new page (make sure Fusion Builder is active) and click the "Library" tab. A window will open allowing you to select the "Demos" tab. Choose a demo from the dropdown field and the pages for that demo will load, allowing you to import the single demo page of your choice.
fr_CA: Les démos d’Avada peuvent être entièrement importées avec la même configuration que vous voyez sur nos démos en direct; ou vous pouvez importer des pages uniques via Fusion Builder. Pour importer une démo complète, accédez simplement à l’onglet %s et sélectionnez une démo. Pour importer une seule page à partir d’une démo Avada, créez une nouvelle page (assurez-vous que Fusion Builder est actif) et cliquez sur l’onglet « Bibliothèque ». Une fenêtre s’ouvrira vous permettant de sélectionner l’onglet « Démos ». Choisissez une démo dans le champ déroulant et les pages de cette démo se chargeront, vous permettant d’importer la page de démonstration unique de votre choix.

en: Avada Documentation
fr_CA: Voir la documentation d’Avada

en: Avada Dropdown Styles
fr_CA: Styles de menus déroulants Avada

en: Avada Grid %s
fr_CA: Grille Avada %s

en: Avada Logo
fr_CA: Logo Avada

en: Avada Menu Options
fr_CA: Options du Menu d’Avada

en: Avada Options
fr_CA: Options d’Avada

en: Avada Options have moved!
fr_CA: Les options d’Avada ont été modifiées !

en: Avada Shortcode Conversion
fr_CA: Conversion des Shortcodes d’avada

en: Avada Theme Option Migration
fr_CA: Migration des options de thème Avada

en: Avada Version History
fr_CA: Historique des versions d’Avada

en: Avada Video Tutorials
fr_CA: Didacticiels vidéo Avada

en: Avada Widget Options
fr_CA: Options du widget Avada

en: Avada comes with 6 months of free support for every license you purchase. Support can be <a %1$s>extended through subscriptions</a> via ThemeForest. All support for Avada is handled through our support center on our company site. To access it, you must first setup an account by <a %2$s>following these steps</a>. If you purchased Avada through Envato's guest checkout <a %3$s>please view this link</a> to create an Envato account before receiving item support. Below are all the resources we offer in our support center and Avada community.
fr_CA: Asada est livré avec 6 mois de support gratuit pour chaque licence que vous achetez. Le support peut être <a %1$s> étendu avec des abonnements </a> via ThemeForest. Tout le support pour Avada est géré par notre centre de support sur notre site de l’entreprise. Pour y accéder, vous devez d’abord configurer un compte en <a %2$s> en suivant ces étapes </a>. Si vous avez acheté Avada par le biais de la commande Invitation d’Envato <a %3$s>, veuillez cliquer sur ce lien </a> pour créer un compte Envato avant de recevoir le support désiré. Vous trouverez ci-dessous toutes les ressources que nous offrons dans notre centre de support et notre communauté Avada.

en: Avada has a complete set of documentation and growing video tutorial library. Both are stored on our company site in the support center, see the links below.
fr_CA: Avada dispose d’une documentation complète et d’une bibliothèque de didacticiels vidéo en pleine expansion. Les deux sont stockées sur le site de notre entreprise dans le centre de support, voir les liens ci-dessous.

en: Avada includes an incredibly advanced options network. This network consists of Fusion Theme Options, Fusion Page Options and Fusion Builder. Together these tools, along with other included assets allow you to build professional websites without having to code.
fr_CA: Avada comprend un réseau d’options incroyablement avancé. Ce réseau se compose d’options de thème Fusion, Fusion Page Options et Fusion Builder. Ensemble, ces outils, ainsi que d’autres actifs inclus, vous permettent de créer des sites Web professionnels sans devoir coder.

en: Avada is now installed and ready to use! Get ready to build something beautiful. Please <a href="%1$s" target="%2$s">register your purchase</a> to get automatic theme updates, import Avada demos and install premium plugins. Check out the <a href="%3$s">Support tab</a> to learn how to receive product support. We hope you enjoy it!
fr_CA: Avada est maintenant installé et prêt à l’emploi! Préparez-vous à construire quelque chose de beau. Veuillez <a href="%1$s" target="%2$s"> enregistrer votre achat </a> pour obtenir des mises à jour automatiques des thèmes, importer des démos Avada et installer des extensions premium. Consultez l’<a href="%3$s"> onglet Assistance </a> pour savoir comment recevoir un support produit. Nous espérons que vous l’apprécierez!

en: Avada is now installed and ready to use! Get ready to build something beautiful. Through your registration on the Envato hosted platform, you can now get automatic theme updates, import Avada demos and install premium plugins. Check out the <a href="%s" target="_blank">Envato Hosted Support Policy</a> to learn how to receive support through the Envato hosted support team. We hope you enjoy it!
fr_CA: Avada est maintenant installé et prêt à l’emploi! Préparez-vous à construire quelque chose de beau. Grâce à votre inscription sur la plateforme hébergée Envato, vous pouvez désormais obtenir des mises à jour automatiques des thèmes, importer des démos Avada et installer des extensions premium. Consultez la <a href="%s" target="_blank"> politique de prise en charge hébergée Envato </a> pour savoir comment bénéficier d’une assistance via l’équipe d’assistance de l’hébergement Envato. Nous espérons que vous l’apprécierez!

en: Avada portfolio category base
fr_CA: Portfolio Avada : catégories

en: Avada portfolio skill base
fr_CA: Portfolio Avada : compétences

en: Avada portfolio tag base
fr_CA: Portfolio Avada : mots-clés

en: Avada requires the following plugin installed: %1$s. | Avada requires the following plugins installed: %1$s.
fr_CA[0]: Avada nécessite l’installation de l’extension suivante : %1$s.
fr_CA[1]: Asada nécessite l’installation des extensions suivantes : %1$s.

en: Avada uses this library to resize images and speed up your site's loading time
fr_CA: Avada utilise cette librairie pour redimensionner les images et accélérer le temps de chargement de votre site

en: Avada uses this method to communicate with different APIs, e.g. Google, Twitter, Facebook.
fr_CA: Avada utilise cette méthode pour communiquer avec différentes API, par exemple Google, Twitter, Facebook.

en: Avada will search through your posts and pages and collect IDs of all pages using the old shortcodes and convert them to our new syntax. A backup is created of those pages and posts, to ensure all your data is fully secure.
fr_CA: Avada va chercher dans vos articles et pages et collecter les identifiants de toutes les pages en utilisant les anciens shortcodes et les convertir dans notre nouvelle syntaxe. Une sauvegarde de ces pages et de ces posts est créée pour garantir la sécurité de toutes vos données.

en: Avada's Option Network Dependencies
fr_CA: Les dépendances de réseau Avada

en: Avada's Option Network consists of Fusion Theme Options, Fusion Page Options and Fusion Builder Options. This powerful network of options allows you to build professional sites without coding knowledge. Please see the link below to learn how these work together.
fr_CA: Le réseau d options d’Avada se compose des options du thème Fusion, des options de page de Fusion Page et des options de Builder Fusion. Ce vaste ensemble d’options vous permet d’élaborer des sites professionnels sans connaître la programmation. Veuillez consulter le lien ci-dessous pour apprendre comment elles fonctionnent ensemble.

en: Avada's Option Network consists of Fusion Theme Options, Page Options, Builder options and each of them have dependent options ON by default. This means the only options you see are the only ones currently available for your selection. However, if you wish to disable this feature, simply turn this option off, and all dependencies will be disabled (requires save & refresh).
fr_CA: Le réseau d’options d’Avada se compose d’options de Theme Fusion, d’options de page, d’options de générateur et chacune d’entre elles possède des options dépendantes activées par défaut. Cela signifie que les seules options que vous voyez sont les seules actuellement disponibles pour votre sélection. Cependant, si vous souhaitez désactiver cette fonction, désactivez simplement cette option et toutes les dépendances seront désactivées (nécessite d’enregistrer et d’actualiser).

en: Avada's WooCommerce Product Gallery Slider
fr_CA: Galerie de produits WooCommerce, diaporama Avada
    Diaporama de la galerie de produits WooCommerce d’Avada

en: Avada's requirements can be found in our support center at the link below.
fr_CA: Les pré-requis pour utiliser Avada sont disponibles dans notre Centre de Support, suivez le lien ci-dessous.

en: Available Version: %s
fr_CA: Version disponible: %s

en: Available on backorder
fr_CA: Disponible sur commande

en: Available version:
fr_CA: Version disponible :

en: Back
fr_CA: Retour

en: Back to Parent Page
fr_CA: Retourner à la page parent

en: Background
fr_CA: Arrière-plan

en: Background Attachment
fr_CA: Attachement de fond

en: Background Clip
fr_CA: Clip de l'arrière-plan

en: Background Color
fr_CA: Couleur de fond

en: Background Image
fr_CA: Image d’arrière-plan

en: Background Image For Footer Widget Area
fr_CA: Image d'arrière-plan pour la zone du Widget de pied de page

en: Background Image For Header Area
fr_CA: Image d'arrière-plan pour la zone d'en-tête

en: Background Image For Main Content Area
fr_CA: Image d’arrière-plan pour la zone du contenu principale

en: Background Image for Main Content Area
fr_CA: Image d’arrière-plan pour la zone principale de contenu

en: Background Opacity
fr_CA: Opacité de l’arrière-plan

en: Background Origin
fr_CA: L'origine de l’arrière-plan

en: Background Pattern
fr_CA: Motif de l’arrière-plan

en: Background Position
fr_CA: Position de l’arrière-plan

en: Background Radius
fr_CA: Rayon du fond

en: Background Repeat
fr_CA: Répétition de l’image de fond

en: Background Size
fr_CA: Taille de l'arrière-plan

en: Background Type
fr_CA: Type d'arrière-plan

en: Backup Font Family
fr_CA: Sauvegarde de la famille de polices

en: Banner
fr_CA: Bannière

en: Banner Code For Content 3
fr_CA: Code de bannière pour le Contenu 3

en: Basic Customization
fr_CA: Personnalisation de base

en: Basis for Excerpt Length
fr_CA: Bases pour la longueur de l'extrait

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
fr_CA[0]: Commencer l’activation de l’extension
fr_CA[1]: Commencer l’activation des extensions

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_CA[0]: Commencer l’installation de l’extention
fr_CA[1]: Commencer l’installation des extensions

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
fr_CA[0]: Commencer la mise à jour de l’extension
fr_CA[1]: Commencer la mise à jour des extensions

en: Below
fr_CA: Au-dessous

en: Below
fr_CA: Au-dessous

en: Below Article
fr_CA: Sous l’article

en: Below Results
fr_CA: Résultats ci-dessous

en: Below Title
fr_CA: Sous le titre

en: Below image
fr_CA: En dessous de l'mage

en: Bible Text:
fr_CA: Texte de la Bible:

en: Billing Address
fr_CA: Adresse de facturation

en: Billing address
fr_CA: Adresse de facturation

en: Blank Page
fr_CA: Page vide

en: Blog
fr_CA: Blogue

en: Blog Alternate Layout Day Format
fr_CA: Format de jour de mise en page de blogue

en: Blog Alternate Layout Month and Year Format
fr_CA: Format du mois et de l'année de la mise en page alternative

en: Blog Archive
fr_CA: Archives du blogue

en: Blog Archive Grid Text Padding
fr_CA: Remplissage du texte de la grille des archives du blogue

en: Blog Archive Layout
fr_CA: Mise en page des archives du blog

en: Blog Archive Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale 1 d'archives du blogue

en: Blog Archive Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale 2 d'archives du blogue

en: Blog Assigned Page Title Bar
fr_CA: Barre de titre de la page attribuée au blogue

en: Blog Content Display
fr_CA: Affichage du contenu du blogue

en: Blog Layout
fr_CA: Mise en page du blogue

en: Blog Meta
fr_CA: Métadonnées sur le blogue

en: Blog Page Subtitle
fr_CA: Sous-titre de la page du blogue

en: Blog Page Title
fr_CA: Titre de la page du blogue

en: Blog Page Title Bar
fr_CA: Titre de la page du blogue

en: Blog Posts
fr_CA: Articles de blogue

en: Blog Single Post
fr_CA: Article simple de blogue

en: Blog Timeline Layout Date Format
fr_CA: Format de la date de mise en page du blogue

en: Blue
fr_CA: Bleu

en: Body Typography
fr_CA: Typographie du corps principal (Body)

en: Bold (700)
fr_CA: Gras (700)

en: Bold 700
fr_CA: Gras 700

en: Bold 700 Italic
fr_CA: Gras 700 Italique

en: Bolder (800)
fr_CA: Plus foncé (800)

en: Book 300
fr_CA: Mince 300

en: Book 300 Italic
fr_CA: Mince 300 Italique

en: Border Color
fr_CA: Couleur de la bordure

en: Border Size
fr_CA: Epaisseur de la Bordure

en: Border Style
fr_CA: Style de la bordure

en: Border on Sliding Bar
fr_CA: Bordure supérieure de la barre coulissante

en: Border style
fr_CA: Style de bordure

en: Both
fr_CA: Les deux

en: Bottom
fr_CA: Bas

en: Boxed
fr_CA: Encadré

en: Boxed Mode Offset Scroll Mode
fr_CA: Mode du défilement de décalage du mode encadré

en: Boxed Mode Shadow Type
fr_CA: Type d'ombre du mode encadré

en: Boxed Mode Top/Bottom Offset
fr_CA: Décalage supérieur / inférieur en mode encadré

en: Brand Colors
fr_CA: Couleurs de la marque

en: Breadcrumbs
fr_CA: Fil d’Ariane

en: Breadcrumbs Font Size
fr_CA: Taille de la police pour les Fils d’Ariane

en: Breadcrumbs Prefix
fr_CA: Préfixe de Fils d’Ariane

en: Breadcrumbs Separator
fr_CA: Séparateur de Fils d’Ariane

en: Breadcrumbs Text Color
fr_CA: Couleur du texte du Fil d’Ariane

en: Breadcrumbs on Mobile Devices
fr_CA: Fils d’Ariane sur appareils mobiles

en: Breadcrumbs/Search Bar
fr_CA: Fil d’ariane/ Barre de recherche

en: Brown
fr_CA: Marron

en: Browse
fr_CA: Rechercher

en: Browser
fr_CA: Navigateur

en: Browser Info
fr_CA: Infos sur le navigateur

en: Button
fr_CA: Bouton

en: Button #1
fr_CA: Bouton #1

en: Button #2
fr_CA: Bouton #2

en: Button Large
fr_CA: Grand bouton

en: Button Medium
fr_CA: Bouton moyen

en: Button Small
fr_CA: Petit bouton

en: Button Text
fr_CA: Texte du bouton

en: Button xLarge
fr_CA: Très grand bouton

en: By %s
fr_CA: De %s

en: By default all the javascript files are combined. Disabling the JS compiler will load non-combined javascript files. This will have an impact on the performance of your site.
fr_CA: Par défaut, tous les fichiers javascript sont combinés. Désactiver le compilateur JS chargera des fichiers javascript non combinés. Cela aura un impact sur les performances de votre site.

en: By pressing the "Start Conversion" button below, you confirm that Avada should convert your posts and pages to the new shortcode syntax.
fr_CA: En cliquant sur le bouton "Démarrer la conversion" ci-dessous, vous confirmez qu’Avada devrait convertir vos articles et pages vers la nouvelle syntaxe de shortcodes.

en: By pressing the "Start Reversion" button below, you confirm that Avada should revert your posts and pages to the previous syntax.
fr_CA: En cliquant sur le bouton "Lancer la restauration" ci-dessous, vous confirmez qu’Avada devrait rétablir vos articles et pages à la syntaxe précédente.

en: CI Testing FIle
fr_CA: Fichier de test CI

en: CSS Class
fr_CA: Classe du CSS

en: CSS Classes (optional)
fr_CA: Classes CSS (optionnel)

en: CSS Code
fr_CA: Code CSS

en: CSS Compiling method
fr_CA: Méthode de compilation CSS

en: CSS Image Hover Animations on Mobiles
fr_CA: Animations de survol de l’image CSS sur les mobiles

en: Cache Server IP
fr_CA: Adresse IP du serveur de cache

en: Calculate shipping
fr_CA: Calculer les frais d'expédition

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
fr_CA: Vous ne trouvez pas ce dont vous avez besoin ? Prenez un moment et faites une recherche ci-dessous !

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Cancel Selection
fr_CA: Annuler la sélection

en: Cannot import auto-draft posts
fr_CA: Ne peut pas importer les brouillons automatiques des articles

en: Caption
fr_CA: Légende

en: Caption Area
fr_CA: Zone de légende

en: Caption Background
fr_CA: Arrière-plan de la légende

en: Caption Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan de la légende

en: Caption Color
fr_CA: Couleur de la légende

en: Caption Font Size
fr_CA: Légende de la taille de la police

en: Caption Separator
fr_CA: Séparateur de légende

en: Caption Size
fr_CA: Taille de la légende

en: Cart
fr_CA: Panier

en: Categories: %s
fr_CA: Catégories : %s

en: Center
fr_CA: Centrer

en: Center Copyright Content
fr_CA: Centrer le contenu du copyright

en: Center Footer Widgets Content
fr_CA: Centrer le contenu du widget du pied de page

en: Center Horizontal
fr_CA: Centrer horizontalement

en: Center Vertical
fr_CA: Centrer verticalement

en: Changelog
fr_CA: Historique

en: Characters
fr_CA: Caractères

en: Cheatin&#8217; huh?
fr_CA: Cheatin&#8217; Hein?

en: Checkbox & Switch controls
fr_CA: Contrôle des cases à cocher et d’activation

en: Checkout
fr_CA: Passer la commande

en: Child Theme
fr_CA: Thème enfant

en: Choose a parallax scrolling effect for the background image. %s
fr_CA: Choisir un effet de défilement parallaxe pour l'image d'arrière-plan. %s

en: Choose how the page will scroll. Framed scrolling will keep the offset in place, while Full scrolling removes the offset when scrolling the page.
fr_CA: Choisissez comment la page défilera. Le défilement encadré maintient le décalage en place, tandis que le défilement complet supprime le décalage lors du défilement de la page.

en: Choose how to display the post excerpt for portfolio archive pages.
fr_CA: Choisissez comment afficher l’extrait de publication pour les pages d’archives du portfolio.

en: Choose if the featured image is full or half width. %s
fr_CA: Choisissez si l’image en vedette est en demi ou pleine largeur. %s

en: Choose the caption separator you want to use.
fr_CA: Sélectionnez le type de séparateur de légende à utiliser.

en: Choose the caption size you want to use. The size you choose will utilize the font family and letter spacing typography settings in Theme Options for that specific size. Font size is set below. %s
fr_CA: Choisissez la taille du titre que vous souhaitez utiliser. La taille que vous choisissez utilisera les paramètres de typographie de la famille de polices et de l’espacement des lettres dans les options de thème pour cette taille spécifique. La taille de la police est définie ci-dessous. %s

en: Choose the heading separator you want to use.
fr_CA: Sélectionnez le type de séparateur d'en-tête à utiliser.

en: Choose the title size you want to use. The size you choose will utilize the font family and letter spacing typography settings in Theme Options for that specific size. Font size is set below.  %s
fr_CA: Choisissez la taille du titre que vous souhaitez utiliser. La taille que vous choisissez utilisera les paramètres de typographie de la famille de polices et de l’espacement des lettres dans les options de thème pour cette taille spécifique. La taille de la police est définie ci-dessous. %s

en: Choose to display the breadcrumbs, search bar or none. %s
fr_CA: Choisir d'afficher le fil d'ariane, une barre de recherche ou de ne rien afficher. %s

en: Choose to enable or disable Avada styles for Slider Revolution. %s
fr_CA: Choisir d'activer ou de désactiver les styles d'Avada pour Slider Revolution. %s

en: Choose to have the background image display at 100%.
fr_CA: Afficher à 100% l'image d'arrière-plan.

en: Choose to have the background image display at 100&#37;. %s
fr_CA: Choisir d’avoir l’image d’arrière-plan affichée à 100 &#37;. %s

en: Choose to open the single post page link in a new window.
fr_CA: Choisir d’ouvrir le lien de l’article unique dans une nouvelle fenêtre.

en: Choose to open the single post page, project url and copyright url links in a new window. %s
fr_CA: Choisissez d’ouvrir la page de l’article simple, l’URL du projet et de copyright dans une nouvelle fenêtre. %s

en: Choose to set footer width to 100&#37; of the browser width. Select "No" for site width. %s
fr_CA: Paramétrer la largeur du pied de page à 100&#37; de la largeur du navigateur. %s

en: Choose to set header width to 100&#37; of the browser width. Select "No" for site width. %s
fr_CA: Paramétrer la largeur de l'en-tête à 100&#37; de la largeur du navigateur. %s

en: Choose to show or hide comments area. %s
fr_CA: Choisir d'afficher ou de masquer la zone de commentaires. %s

en: Choose to show or hide related posts on this post. %s
fr_CA: Choisir d'afficher ou de masquer les publications connexes

en: Choose to show or hide related projects on this post. %s
fr_CA: Choisir d'afficher ou de masquer les articles similaires sur cet article. %s

en: Choose to show or hide the author info box. %s
fr_CA: Choisir d'afficher ou de masquer la boîte d'informations sur l'auteur. %s

en: Choose to show or hide the copyright area. %s
fr_CA: Afficher ou masquer la zone de copyright. %s

en: Choose to show or hide the header.
fr_CA: Choisissez d’afficher ou de masquer l’en-tête.

en: Choose to show or hide the page title bar. %s
fr_CA: Afficher ou masquer la barre de titre de la page. %s

en: Choose to show or hide the post meta. %s
fr_CA: Choisir d'afficher ou de masquer les métadonnées de l'article. %s

en: Choose to show or hide the post navigation. %s
fr_CA: Choisissez d’afficher ou de masquer la navigation de publication. %s

en: Choose to show or hide the project description title. %s
fr_CA: Choisir d'afficher ou de masquer le titre de description du projet. %s

en: Choose to show or hide the project details text. %s
fr_CA: Choisir d'afficher ou de masquer le texte des détails du projet. %s

en: Choose to show or hide the social share box. %s
fr_CA: Choisir d'afficher ou de masquer la boîte de réseaux sociaux

en: Choose where the meta data is positioned.
fr_CA: Choisir où les métadonnées sont positionnées.

en: Choose which icons display on this post. %s
fr_CA: Choisissez les icônes qui s’affichent sur ce post. %s

en: Circle
fr_CA: Cercle

en: City
fr_CA: Ville

en: Classic
fr_CA: Classique

en: Clean
fr_CA: Effacer

en: Clear Gallery
fr_CA: Effacer la galerie

en: Clear selection
fr_CA: Effacer la sélection

en: Click
fr_CA: Clique

en: Click Import to select a set of Page Options (json file) to be used.
fr_CA: Cliquez sur Importer pour sélectionner un ensemble d’options de page (fichier json) à utiliser.

en: Click here to activate the sample config file.
fr_CA: Cliquez ici pour activer l’exemple de fichier de configuration.

en: Click here to view button option descriptions.
fr_CA: Cliquez ici pour voir les différentes options des boutons.

en: Click the button to produce a report, then copy and paste into your support ticket.
fr_CA: Cliquez sur le bouton pour produire un rapport, puis copier et coller dans votre ticket de support.

en: Click the export button to export your current set of Page Options as a json file.
fr_CA: Cliquez sur le bouton d’exportation pour exporter votre ensemble actuel d’options de page en tant que fichier json.

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Close Sliding Bar Area
fr_CA: Fermer l’espace de la barre coulissante

en: Code Block Encoding
fr_CA: Encodage du bloc de codes

en: Code Fields (Tracking etc.)
fr_CA: Champs de code (suivi, etc.)

en: Collect IDs of posts that need to be converted
fr_CA: Collecte des identifiants des articles à convertir

en: Collect IDs of posts that need to be reverted
fr_CA: Collecte des identifiants des articles qui doivent être restaurés

en: Color Scheme
fr_CA: Schéma de couleur

en: Colors
fr_CA: Couleurs

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Comment %d was imported with author %d, but could not be found
fr_CA: Le commentaires %d a été importé avec l'auteur %d, mais est introuvable

en: Comment %d was imported with parent %d, but could not be found
fr_CA: Le commentaires %d a été importé avec le parent %d, mais est introuvable

en: Comment...
fr_CA: Commentaire...

en: Comments
fr_CA: Commentaires

en: Comments are closed.
fr_CA: Les commentaires sont fermés.

en: Comments on Pages
fr_CA: Commentaires sur les pages

en: Community Forum
fr_CA: Forum communautaire

en: Congratulations! The conversion finished successfully!
fr_CA: Félicitations ! La conversion est maintenant terminée!

en: Congratulations! The reversion finished successfully!
fr_CA: Félicitations ! La restauration est maintenant terminée!

en: Congratulations, Theme Options database enrties were successfully converted.
fr_CA: Félicitations, les bases de données des options du thème ont été converties avec succès.

en: Contact Form
fr_CA: Formulaire de contact

en: Contact Form Comment Area Position
fr_CA: Position de la zone de commentaire du formulaire de contact

en: Contact Info
fr_CA: Infos de contact

en: Contain
fr_CA: Contenir

en: Content
fr_CA: Contenu

en: Content Align
fr_CA: Alignement du contenu

en: Content Alignment
fr_CA: Alignement du contenu

en: Continue
fr_CA: Continuez

en: Controls how long each elastic slide is visible. ex: 1000 = 1 second.
fr_CA: Contrôle la durée de visibilité de chaque diapositive élastique. ex: 1000 = 1 seconde.

en: Controls how the background image is positioned.
fr_CA: Contrôle comment l'image d'arrière-plan est positionnée.

en: Controls how the background image repeats.
fr_CA: Contrôle la manière dont l’image d’arrière-plan se répète.

en: Controls how the page title bar displays on single blog posts and blog archive pages.
fr_CA: Contrôle la façon dont la barre de titre de la page s’affiche sur les articles de blog et les pages d’archives de blog.

en: Controls how the page title bar displays.
fr_CA: Contrôle la manière dont la barre de titre de la page s'affiche.

en: Controls if each icon is displayed in a small box.
fr_CA: Contrôle si chaque icône est affichée dans une petite boîte.

en: Controls if each social icon is displayed in a small box.
fr_CA: Contrôle si chaque icône sociale est affichée dans une petite boîte.

en: Controls if the child pages show on click or hover for the side navigation page template.
fr_CA: Contrôle si les pages enfant s’affichent sur un clic ou un survol du modèle de page de navigation latérale.

en: Controls if the elastic slides animate from the sides or center.
fr_CA: Contrôle si les diapositives élastiques s'animent à partir des côtés ou du centre.

en: Controls if the excerpt length is based on words or characters.
fr_CA: Contrôle si la longueur de l’extrait est basée sur des mots ou des caractères.

en: Controls if the featured image is half or full width on single portfolio posts.
fr_CA: Contrôle si l'image en vedette occupe la moitié ou la largeur totale sur des publications individuelles de portfolio.

en: Controls if the featured image size is fixed (cropped) or auto (full image ratio) for portfolio archive pages. <strong>IMPORTANT:</strong> Fixed works best with a standard 940px site width. Auto works best with larger site widths.
fr_CA: Contrôle si la taille d’image sélectionnée est fixe (recadrée) ou automatique (rapport d’image complet) pour les pages d’archives de portfolio. <strong>IMPORTANT:</strong> se fixe mieux avec une largeur de site standard de 940 pixels. Auto-fonctionne mieux avec des largeurs de site plus grandes.

en: Controls if the featured image size is fixed (cropped) or auto (full image ratio) for related posts and projects. IMPORTANT: Fixed works best with a standard 940px site width. Auto works best with larger site widths.
fr_CA: Contrôle si la taille de l’image sélectionnée est fixe (recadrée) ou automatique (rapport d’image complet) pour les publications et projets associés. IMPORTANT: La réparation fonctionne mieux avec une largeur de site standard de 940px. Auto-fonctionne mieux avec des largeurs de site plus grandes.

en: Controls if the image is set to auto or covered for list view layout. All other layouts use auto.
fr_CA: Contrôle si l’image est définie sur Automatique ou couverte pour la présentation de la liste. Toutes les autres dispositions utilisent l’automatique.

en: Controls if the portfolio text content is displayed boxed or unboxed or is completely disabled for portfolio archive pages.
fr_CA: Contrôle si le contenu textuel du portfolio est encadré ou non-encadré ou est complètement désactivé pour les pages d’archives du portfolio.

en: Controls if the post title displays above or below the featured post image or is disabled.
fr_CA: Contrôle si le titre du message s’affiche au-dessus ou au-dessous de l’image de la publication sélectionnée ou est désactivé.

en: Controls if the slider displays below or above the header.
fr_CA: Contrôle si le diaporama s'affiche en-dessous ou au-dessus de l'en-tête.

en: Controls sliding bar content alignment.
fr_CA: Contrôle l’alignement du contenu de la barre coulissante.

en: Controls the alignment of the portfolio title, categories and excerpt text when using the Portfolio Text layouts in portfolio archive pages.
fr_CA: Contrôle l’alignement du titre du portfolio, des catégories et du texte de l’extrait lors de l’utilisation des mises en page de texte de portfolio dans les pages d’archives de portfolio.

en: Controls the amount of spacing between columns for the related posts and projects.
fr_CA: Contrôle la quantité d’espace entre les colonnes pour les publications et les projets associés.

en: Controls the animation speed of the lightbox.
fr_CA: Contrôle la vitesse d'animation de la visionneuse.

en: Controls the appearance of the sliding bar toggle.
fr_CA: Contrôle l’apparence de la permutation de la barre coulissante.

en: Controls the background color and opacity for the header. For top headers, opacity set below 1 will remove the header height completely. For side headers, opacity set below 1 will display a color overlay. Transparent headers are disabled on all archive pages due to technical limitations.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan et l’opacité de l’en-tête. Pour les en-têtes supérieurs, l’opacité définie en dessous de 1 supprime complètement la hauteur de l’en-tête. Pour les en-têtes latéraux, l’opacité définie en dessous de 1 affichera une superposition de couleurs. Les en-têtes transparents sont désactivés sur toutes les pages d’archive en raison de limitations techniques.

en: Controls the background color for forum header rows.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan des lignes d’en-tête de forum.

en: Controls the background color for the events calendar filter bar.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan de la barre de filtres du calendrier des événements.

en: Controls the background color for the grid boxes.
fr_CA: Contrôle les couleurs d'arrière-plan pour les cases de grille.

en: Controls the background color for the header. Hex code or rgba value, ex: #000. %s
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan pour l’en-tête. Code hexadécimal ou valeur rgba, ex: #000. %s

en: Controls the background color for the logo.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan du logo.

en: Controls the background color for the main content area. Hex code, ex: #000. %s
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan de la zone de contenu principale. Code hexadécimal, ex: # 000. %s

en: Controls the background color for the sticky header.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan pour l'en-tête fixe.

en: Controls the background color for this widget container.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan pour ce conteneur de widget.

en: Controls the background color of each day in the calendar.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan de chaque jour dans le calendrier.

en: Controls the background color of form fields.
fr_CA: Contrôle la couleur de fond des champs de formulaire.

en: Controls the background color of main menu highlight.
fr_CA: Contrôle la couleur de fond du menu  principal en surbrillance.

en: Controls the background color of the WooCommerce order dropdowns.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan de la liste déroulante du bon de commande WooCommerce.

en: Controls the background color of the WooCommerce quantity box.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan de la boîte des quantités WooCommerce.

en: Controls the background color of the flyout menu
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan du menu Flyout

en: Controls the background color of the footer copyright area.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan de la zone de copyright du pied de page.

en: Controls the background color of the footer.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan du pied de page.

en: Controls the background color of the header on mobile devices.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière plan de l’en-tête sur appareils mobiles.

en: Controls the background color of the main menu dropdown.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan des éléments déroulants du menu principal.

en: Controls the background color of the main menu when using header 4 or 5.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan du menu principal lors de l'utilisation de l'en-tête 4 ou 5.

en: Controls the background color of the mobile menu dropdown and classic mobile menu box.
fr_CA: Contrôle la Couleur d'arrière-plan de la liste déroulante du menu mobile et de la boîte de menu mobile classique.

en: Controls the background color of the numbered heading in the calendar.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan de l'en-tête numérotée du calendrier.

en: Controls the background color of the page title bar.
fr_CA: Contrôle la couleur de fond de la barre de titre de la page.

en: Controls the background color of the page title bar. Hex code, ex: #000. %s
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan de la barre de titre de la page. Code Hexadécimal, ex: #000 %s

en: Controls the background color of the secondary menu dropdown.
fr_CA: Contrôle la couleur de l’arrière-plan de la liste déroulante du menu secondaire.

en: Controls the background color of the sidebar.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan de la barre latérale.

en: Controls the background color of the sidebar. Hex code, ex: #000. %s
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan de la barre latérale. Code hexadécimal, ex: # 000. %s

en: Controls the background color of the sliding bar.
fr_CA: Contrôle la couleur de fond de la barre coulissante.

en: Controls the background color of the social sharing boxes.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan des boîtes de partage social.

en: Controls the background color of the top header section used in Headers 2-5.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan de la section d’en-tête supérieure utilisée dans les en-têtes 2-5.

en: Controls the background color of the widget title box. If left transparent the widget title will be unboxed.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan de la zone de titre du Widget. Si laissé transparent le titre du Widget ne sera plus encadré.

en: Controls the background hover color of the main menu dropdown.
fr_CA: Contrôle la couleur d’arrière-plan au survol des éléments déroulants du menu principal.

en: Controls the background hover color of the mobile menu dropdown.
fr_CA: Contrôle la couleur du survol d’arrière-plan de la liste déroulante du menu mobile.

en: Controls the background hover color of the secondary menu dropdown.
fr_CA: Contrôle la couleur de survol de l’arrière-plan de la liste déroulante du menu secondaire.

en: Controls the background radius for this widget container.
fr_CA: Contrôle le rayon de fond de ce conteneur de widget.

en: Controls the border and divider colors of the mobile menu dropdown and classic mobile menu box.
fr_CA: Contrôle les couleurs de bordure et de diviseur du menu déroulant du menu mobile et de la boîte de menu mobile classique.

en: Controls the border color for all forum surrounding borders.
fr_CA: Contrôle la couleur de la bordure pour toutes les bordures entourant le forum.

en: Controls the border color for this widget container.
fr_CA: Contrôle de la couleur de la bordure pour ce conteneur de widget.

en: Controls the border color in the WooCommerce order dropdowns.
fr_CA: Contrôle la couleur des bordures dans la liste déroulante du bon de commande WooCommerce.

en: Controls the border color of the form fields.
fr_CA: Contrôle la couleur de bordure des champs de formulaire.

en: Controls the border color of the page title bar. Hex code, ex: #000. %s
fr_CA: Contrôle la couleur de la bordure de la barre de titre de la page. Code Hexadécimal, ex: #000 %s

en: Controls the border colors for the footer copyright area.
fr_CA: Contrôle les couleurs de bordure pour la zone de copyright du pied de page.

en: Controls the border colors for the header. If using left or right header position it controls the menu divider lines.
fr_CA: Contrôle les couleurs de bordure pour l’en-tête. Si vous utilisez la position d’en-tête gauche ou droite, elle contrôle les lignes de séparation du menu.

en: Controls the border colors of the footer.
fr_CA: Contrôle les couleurs de bordure du pied de page.

en: Controls the border colors of the page title bar.
fr_CA: Contrôle les couleurs de bordure de la barre de titre de la page.

en: Controls the border size for this widget container.
fr_CA: Contrôle la taille de la bordure pour ce conteneur de widget.

en: Controls the border style for this widget container.
fr_CA: Détermine le style de bordure pour ce conteneur de widget.

en: Controls the bottom color of the image rollover background.
fr_CA: Contrôle de la couleur du bas de l'arrière-plan en cas de survol de l'image.

en: Controls the bottom section background color of the WooCommerce cart dropdown.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan de la section inférieure du menu déroulant du panier WooCommerce.

en: Controls the box radius of the social icon box.
fr_CA: Contrôle le rayon de l’icône de la boîte de partage.

en: Controls the box radius.
fr_CA: Contrôle le rayon de la boîte.

en: Controls the color for main menu dropdown text.
fr_CA: Contrôle la couleur de la police du menu déroulant du menu principal.

en: Controls the color for main menu text in the sticky header.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte du menu principal dans l'en-tête fixe.

en: Controls the color for secondary menu dropdown text.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte déroulant du menu secondaire.

en: Controls the color for secondary menu text.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte du menu secondaire.

en: Controls the color of all text links.
fr_CA: Contrôle la couleur de tous les liens de texte.

en: Controls the color of borders/date box/timeline dots and arrows for the grid boxes.
fr_CA: Contrôle la couleur des lignes de bordure / division / date / chronologie des points et des flèches pour les cases de la grille.

en: Controls the color of image rollover text and icon circular backgrounds.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de survol de l’image et des arrière-plans circulaires de l’icône.

en: Controls the color of text when primary color is the background.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte lorsque la couleur principale est l’arrière-plan.

en: Controls the color of the elastic slider caption.
fr_CA: Contrôle la couleur de la légende du d’Elastic Slider.

en: Controls the color of the elastic slider title.
fr_CA: Contrôle la couleur du titre du d’Elastic Slider.

en: Controls the color of the event filter bar text.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de la barre de filtres d’événement.

en: Controls the color of the flyout menu icons.
fr_CA: Contrôle la couleur des icônes du menu Flyout.

en: Controls the color of the footer social icons. This color will be used for all social icons in the footer.
fr_CA: Contrôle la couleur des icônes sociales du pied de page. Cette couleur sera utilisée pour toutes les icônes sociales du pied de page.

en: Controls the color of the form text.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte du formulaire.

en: Controls the color of the header social icons. This color will be used for all social icons in the header.
fr_CA: Contrôle la couleur des icônes sociales d’en-tête. Cette couleur sera utilisée pour toutes les icônes sociales dans l’en-tête.

en: Controls the color of the icons in the image rollover.
fr_CA: Contrôle la couleur des icônes au survol de l'image.

en: Controls the color of the mobile menu toggle icon.
fr_CA: Contrôle la couleur de l'icône de basculement du menu mobile.

en: Controls the color of the separators in the main menu dropdown.
fr_CA: Contrôle la couleur des séparateurs des éléments déroulants du menu principal.

en: Controls the color of the separators in the secondary menu dropdown.
fr_CA: Contrôle la couleur des séparateurs dans la liste déroulante du menu secondaire.

en: Controls the color of the sidebar widget heading text.
fr_CA: Contrôle la couleur de texte du titre de la barre latérale.

en: Controls the color of the sliding bar toggle icon and of the close icon when using the main menu icon as toggle style.
fr_CA: Contrôle la couleur de l’icône de bascule de la barre coulissante et de l’icône de fermeture lorsque vous utilisez l’icône du menu principal comme style de bascule.

en: Controls the color of the social icon box.
fr_CA: Contrôle la couleur de la boîte d'icône sociale.

en: Controls the color of the social icons in the social sharing boxes. This color will be used for all social icons.
fr_CA: Contrôle la couleur des icônes dans les boîtes de partage social. Cette couleur sera utilisée pour toutes les icônes sociales.

en: Controls the color of the tagline text in the social sharing boxes.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte du slogan dans les boîtes de partage social.

en: Controls the color of the text and icons in the WooCommerce order dropdowns.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de la liste déroulante du bon de commande WooCommerce.

en: Controls the content that displays in the middle right section.
fr_CA: Contrôle le contenu qui s'affiche dans la partie droite centrale.

en: Controls the content that displays in the top left section.
fr_CA: Contrôle le contenu qui s'affiche en haut à gauche.

en: Controls the content that displays in the top right section.
fr_CA: Contrôle le contenu qui s'affiche dans la partie supérieure droite.

en: Controls the design of all WooCommerce tabs.
fr_CA: Contrôle le design de tous les onglets WooCommerce.

en: Controls the design of the mobile menu. Flyout design style only allows parent level menu items.
fr_CA: Contrôle la conception du menu mobile. Le style de design Flyout n’autorise que les éléments de menu de niveau parent.

en: Controls the design of the product boxes.
fr_CA: Contrôle le design des encadrés des produits.

en: Controls the direction the flyout menu starts from.
fr_CA: Contrôle la direction du menu Flyout.

en: Controls the direction the rollover starts from.
fr_CA: Contrôle la direction à partir de laquelle le survol débute.

en: Controls the divider color in the sliding bar.
fr_CA: Contrôle la couleur du diviseur dans la barre coulissante.

en: Controls the divider color of the first level secondary menu.
fr_CA: Contrôle la couleur de séparateur du menu secondaire de premier niveau.

en: Controls the font color for the tagline text when using header 4.
fr_CA: Contrôle la couleur de la police pour le texte du slogan lors de l'utilisation de l'en-tête 4.

en: Controls the font color for the text in the forum header rows.
fr_CA: Contrôle la couleur de police du texte dans les lignes d’en-tête du forum.

en: Controls the font size for elastic slider caption.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour la légende d’Elastic Slider.

en: Controls the font size for elastic slider title.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour le titre d’Elastic Slider.

en: Controls the font size for main menu dropdown text.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour le texte déroulant du menu principal.

en: Controls the font size for mega menu column titles.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour les titres de colonne du Méga menu.

en: Controls the font size for meta data text.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour le texte des métadonnées.

en: Controls the font size for secondary menu text.
fr_CA: Contrôle la taille de texte du menu secondaire.

en: Controls the font size for the breadcrumbs text.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour les Fils d’Ariane.

en: Controls the font size for the copyright text.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour le texte du copyright.

en: Controls the font size for the flyout menu icons.
fr_CA: Contrôle la taille de police des icônes du menu Flyout.

en: Controls the font size for the menu text when using the side navigation page template.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour le texte du menu lors de l'utilisation du modèle de page de navigation latérale.

en: Controls the font size for the sliding bar heading text.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour le texte de l'en-tête de la barre coulissante.

en: Controls the font size for the tagline text when using header 4.
fr_CA: Contrôle la taille de la police pour le texte du slogan lors de l'utilisation de l'en-tête 4.

en: Controls the font size of the WooCommerce icons.
fr_CA: Contrôle la taille de la police des icônes WooCommerce.

en: Controls the font size of the footer social icons.
fr_CA: Contrôle la taille de la police des icônes sociales du pied de page.

en: Controls the font size of the header social icons.
fr_CA: Contrôle la taille de police des Icônes sociales d'entête.

en: Controls the font size of the menu items in the sticky header.
fr_CA: Contrôle la taille de la police des éléments de menu dans l'en-tête fixe.

en: Controls the font size of the navigation arrow.
fr_CA: Contrôle la taille de la police de la flèche de navigation.

en: Controls the font size of the social icons in the social sharing boxes.
fr_CA: Contrôle la taille de la police des icônes sociales dans les boîtes de partage social.

en: Controls the font size of the widget heading text.
fr_CA: Contrôle la taille de la police du texte du titre du Widget.

en: Controls the general layout of the header. Headers 2-5 allow additional content areas via the header content options 1-3. Header 6 only allows parent level menu items, no child levels will display. The main menu height, header padding and logo margin options will auto adjust based off your selection for ideal aesthetics.
fr_CA: Contrôle la disposition générale de l’en-tête. Les en-têtes 2-5 autorisent des zones de contenu supplémentaires via les options de contenu d’en-tête 1-3. L’en-tête 6 n’autorise que les éléments de menu de niveau parent, aucun niveau enfant ne s’affiche. La hauteur du menu principal, le remplissage de l’en-tête et les options de marge du logo s’ajusteront automatiquement en fonction de votre sélection pour une esthétique idéale.

en: Controls the google map styles. Default is google style, Theme is our style, or choose Custom to select your own style options below.
fr_CA: Contrôle les styles de Google Maps. Par défaut, Google style, Theme est notre style, ou choisissez Personnaliser pour sélectionner vos propres options de style ci-dessous.

en: Controls the height of all search, form input and select fields.
fr_CA: Contrôle la hauteur de toute recherche, entrée de formulaire et champs sélectionnés.

en: Controls the height of each dropdown menu item.
fr_CA: Contrôle la hauteur de chaque élément de menu déroulant.

en: Controls the height of the page title bar on desktop.
fr_CA: Contrôle la hauteur de la barre de titre de la page sur les ordinateurs de bureau.

en: Controls the height of the page title bar on mobile.
fr_CA: Contrôle la hauteur de la barre de titre de la page sur mobile.

en: Controls the hover color for secondary menu dropdown text.
fr_CA: Contrôle la couleur de survol pour le texte déroulant du menu secondaire.

en: Controls the hover color of the WooCommerce quantity box.
fr_CA: Contrôle la couleur d'arrière-plan au survol de la boîte des quantités WooCommerce.

en: Controls the hover color of the flyout menu icons.
fr_CA: Contrôle la couleur de survol des icônes du menu Flyout.

en: Controls the hover color of the mobile menu item. Also, used to highlight current mobile menu item.
fr_CA: Contrôle la couleur du survol de l’élément de menu mobile. Aussi utilisé pour mettre en évidence l’élément de menu mobile actuel.

en: Controls the hover type for event featured images.
fr_CA: Contrôle le type de survol pour les images en vedette.

en: Controls the interior padding of the box.
fr_CA: Contrôle le remplissage intérieur de la boîte.

en: Controls the interior padding of the social icon box.
fr_CA: Contrôle la marge intérieure de l’icône de la boîte de partage.

en: Controls the layout for the blog archive pages.
fr_CA: Contrôle la disposition des pages d’archive de blogue.

en: Controls the layout for the portfolio archive pages.
fr_CA: Contrôle la mise en page des pages d'archives de portfolio.

en: Controls the layout for the search results page.
fr_CA: Contrôle la mise en page de la page de résultats de recherche.

en: Controls the layout style for related posts and related projects.
fr_CA: Contrôle le style de mise en page pour les publications et les projets associés.

en: Controls the left and right padding for page content when using 100&#37; site width, 100&#37; width page template or 100&#37; width post option. This does not affect Fusion Builder containers.  Enter value including any valid CSS unit, ex: 30px. %s
fr_CA: Contrôle le remplissage gauche et droit du contenu de la page lorsque vous utilisez 100&#37; largeur du site, 100#37; modèle de page de largeur ou 100&#37; option de largeur de l’article. Cela n’affecte pas les conteneurs Fusion Builder. Entrez une valeur incluant toute unité CSS valide, ex: 30px. %s

en: Controls the lightbox skin design.
fr_CA: Contrôle le design du modèle de visionneuse.

en: Controls the line height for secondary menu.
fr_CA: Contrôle la hauteur de ligne pour le menu secondaire.

en: Controls the line style color of grid separators.
fr_CA: Contrôle le style de ligne des séparateurs de grille.

en: Controls the line style of grid separators. <strong>Note:</strong> For blog and portfolio grids at least one meta data field must be enabled and excerpt or full content must be shown in order that the separator will be displayed.
fr_CA: Contrôle le style de ligne des séparateurs de grille. <strong> Remarque </strong>: pour les grilles de blog et de portfolio, au moins un champ de métadonnées doit être activé et un extrait ou un contenu complet doit être affiché pour que le séparateur soit affiché.

en: Controls the link color of the footer copyright area.
fr_CA: Contrôle la couleur du lien de la zone du copyright du pied de page.

en: Controls the link hover color of the footer copyright area.
fr_CA: Contrôle la couleur du lien au survol du copyright.

en: Controls the logo alignment. "Center" only works on Header 5 and Side Headers.
fr_CA: Contrôle l'alignement du logo. Le «centre» ne fonctionne que sur l'en-tête 5 et les en-têtes latérales.

en: Controls the main color scheme throughout the theme. Select a scheme and all the color options will change to the defined selection. Click the Save button to save your own current custom color scheme. Click the Import button to import a custom scheme. To delete or export a scheme, you must first have a custom scheme saved.
fr_CA: Contrôle le schéma de couleurs principal sur l’ensemble du thème. Sélectionnez un schéma et toutes les options de couleur changeront pour la sélection définie. Cliquez sur le bouton Enregistrer pour enregistrer votre propre jeu de couleurs personnalisé. Cliquez sur le bouton Importer pour importer un schéma personnalisé. Pour supprimer ou exporter un schéma, vous devez d’abord enregistrer un schéma personnalisé.

en: Controls the main highlight color throughout the theme.
fr_CA: Contrôle la couleur de surbrillance principale dans le thème.

en: Controls the main menu icon position.
fr_CA: Contrôle la position de l'icône du menu principal.

en: Controls the main menu text alignment for top headers 4-5 and side headers.
fr_CA: Contrôle l'alignement du texte du menu principal pour les en-têtes du haut 4-5 et les en-têtes latérales.

en: Controls the main theme skin to be light or dark. Select a skin and all color options will change to the defined selection. Please note that individual pages have containers and Fusion Page Options that can override this setting, therefor you may not fully see the changes. If you change to light and a page is still dark, edit the page and look at each container background settings, along with Fusion Page Options.
fr_CA: Contrôle l’allure du thème principal pour qu’elle soit claire ou sombre. Sélectionnez un habillage et toutes les options de couleur changeront pour la sélection définie. Veuillez noter que les pages individuelles ont des conteneurs et que les options de la page Fusion peuvent remplacer ce paramètre, vous pouvez donc ne pas voir les modifications. Si vous passez à la lumière et qu’une page est encore sombre, modifiez la page et examinez les paramètres d’arrière-plan de chaque conteneur, ainsi que les options de la page Fusion.

en: Controls the max width of the mega menu.
fr_CA: Contrôle la largeur maximale du Méga Menu.

en: Controls the menu height.
fr_CA: Contrôle la hauteur du menu.

en: Controls the mobile menu text alignment.
fr_CA: Contrôle l'alignement de texte du menu mobile.

en: Controls the number of columns for the archive pages.
fr_CA: Contrôle le nombre de colonnes dans les pages d'archive.

en: Controls the number of columns for the main shop page.
fr_CA: Contrôle le nombre de colonnes de la page principale de la boutique.

en: Controls the number of columns for the related and up-sell products on single posts and cross-sells on cart page.
fr_CA: Contrôle le nombre de colonnes pour les produits similaires et meilleures ventes dans les pages de produit unique et pour les produits complémentaires dans la page du panier.

en: Controls the number of columns for the related posts and projects layout.
fr_CA: Contrôle le nombre de colonnes pour la mise en page des publications et des projets associés.

en: Controls the number of columns in the footer.
fr_CA: Contrôle le nombre de colonnes dans le pied de page.

en: Controls the number of columns of the single product page image gallery thumbnails. In order to avoid blurry thumbnails, make sure the Product Thumbnails size setting in WooCommerce Settings is large enough. It has to be at least WooCommerce Product Gallery Size setting divided by this number of columns.
fr_CA: Contrôle le nombre de colonnes des miniatures de la galerie d’images de la page du produit. Pour éviter les miniatures floues, assurez-vous que le paramètre de taille des vignettes de produit dans les paramètres de WooCommerce est suffisamment important. Il doit être au moins égal à la taille de la galerie de produits WooCommerce divisé par ce nombre de colonnes.

en: Controls the number of featured image boxes for blog/portfolio posts.
fr_CA: Contrôle le nombre de zones d’image sélectionnées pour les articles de blogue et de portfolio.

en: Controls the number of items that scroll at one time. Set to 0 to scroll the number of visible items.
fr_CA: Contrôle le nombre d’éléments qui défilent en même temps. Réglez sur 0 pour faire défiler le nombre d’éléments visibles.

en: Controls the number of posts that display per page for portfolio archive pages. Set to -1 to display all. Set to 0 to use the number of posts from Settings > Reading.
fr_CA: Contrôle le nombre de publications affichées par page pour les pages d’archives de portfolio. Réglez sur -1 pour tout afficher. Réglez sur 0 pour utiliser le nombre de messages défini dans Réglages> Lecture.

en: Controls the number of products that display per page.
fr_CA: Contrôle le nombre de produits à afficher par page

en: Controls the number of related posts and projects that display on a single post.
fr_CA: Contrôle le nombre de publications et de projets associés qui s’affichent sur un seul article.

en: Controls the number of search results per page.
fr_CA: Contrôle le nombre de résultats de recherche par page.

en: Controls the number of words in the excerpts for portfolio archive pages.
fr_CA: Contrôle le nombre de mots dans les extraits pour les pages d’archives du portfolio.

en: Controls the opacity level for the background behind the lightbox.
fr_CA: Contrôle le niveau d'opacité pour l'arrière-plan derrière la visionneuse.

en: Controls the overall site width.
fr_CA: Contrôle la largeur globale du site.

en: Controls the padding for the portfolio text layout when using boxed mode in portfolio archive pages.
fr_CA: Contrôle les marges internes de la mise en page du portfolio lorsque vous utilisez le mode encadré dans les éléments et pages d'archives du portfolio.

en: Controls the padding for this widget container. Enter value including any valid CSS unit, ex: 10px.
fr_CA: Contrôle la marge intérieur pour ce conteneur de widget. Entrez une valeur incluant toute unité CSS valide, ex: 10px.

en: Controls the pagination type for portfolio archive pages.
fr_CA: Contrôle le type de pagination pour les pages d’archive de portfolio.

en: Controls the position of sidebar 1 for all Events Calendar posts and archive pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_CA: Contrôle la position de la barre latérale 1 pour tous les messages du calendrier des événements et les pages d’archive. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle s’affichera du côté opposé.

en: Controls the position of sidebar 1 for all WooCommerce products and archive pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_CA: Contrôle l'emplacement de la barre latérale 1 sur toutes les pages de produits et pages d'archives Woocommerce. Si une barre latérale 2 est activée, elle s'affichera sur le côté opposé.

en: Controls the position of sidebar 1 for all bbPress/BuddyPress pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_CA: Contrôle l'emplacement de la barre latérale 1 sur toutes les pages bbPress/BuddyPress. Si une barre latérale 2 est activée, elle s'affichera sur le côté opposé.

en: Controls the position of sidebar 1 for all blog posts and archive pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_CA: Contrôle la position de la barre latérale 1 pour toutes les publications du blog et les pages d'archives. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle s'affiche sur le côté opposé.

en: Controls the position of sidebar 1 for all pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_CA: Contrôle la position de la barre latérale 1 pour toutes les pages. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle s'affiche sur le côté opposé.

en: Controls the position of sidebar 1 for all portfolio posts and archive pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_CA: Contrôle la position de la barre latérale 1 pour toutes les publications de portfolio et les pages d'archives. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle s'affiche sur le côté opposé.

en: Controls the position of sidebar 1 for the search results page. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_CA: Contrôle la position de la barre latérale 1 pour la page de résultats de recherche. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle s'affiche sur le côté opposé.

en: Controls the position of the comment field with respect to the other fields.
fr_CA: Contrôle la position du champ de commentaire par rapport aux autres champs.

en: Controls the position of the header to be in the top, left or right of the site. The main menu height, header padding and logo margin options will auto adjust based off your selection for ideal aesthetics.
fr_CA: Contrôle la position de l’en-tête pour être en haut, à gauche ou à droite du site. La hauteur du menu principal, le remplissage de l’en-tête et les options de marge du logo s’ajusteront automatiquement en fonction de votre sélection pour une esthétique idéale.

en: Controls the position of the lightbox thumbnails.
fr_CA: Contrôle la position des vignettes de la visionneuse.

en: Controls the position of the search bar on the search results page.
fr_CA: Contrôle la position de la barre de recherche sur la page de résultats de recherche.

en: Controls the position of the sliding bar to be in the top, right, bottom or left of the site.
fr_CA: Contrôle la position de la barre coulissante en haut, droite, bas ou à gauche du site.

en: Controls the quality of the generated image sizes for every uploaded image. Ranges between 0 and 100 percent. Higher values lead to better image qualities but also higher file sizes. NOTE: After changing this value, please install and run the %s plugin once.
fr_CA: Contrôle la qualité des tailles d'image générées pour chaque image téléchargée. Niveaux entre 0 et 100 pour cent. Des valeurs plus élevées conduisent à de meilleures qualités d'image, mais aussi à des tailles de fichiers plus élevées. REMARQUE: après avoir modifié cette valeur, installez et exécutez le l’extension %s une fois.

en: Controls the recaptcha color scheme.
fr_CA: Contrôle le système de couleurs re-captcha.

en: Controls the right padding for flyout menu icons (left on RTL).
fr_CA: Contrôle le remplissage de droite pour les icônes du menu déroulant (à gauche sur RTL).

en: Controls the right padding for menu text (left on RTL).
fr_CA: Contrôle le remplissage de droite pour le texte du menu (à gauche sur RTL).

en: Controls the sidebar padding.
fr_CA: Contrôle le remplissage de la barre latérale.

en: Controls the site layout.
fr_CA: Contrôle la mise en page du site.

en: Controls the size of the menu highlight bar.
fr_CA: Contrôle la taille du menu principal en surbrillance.

en: Controls the size of the pagination text.
fr_CA: Contrôle la taille du texte de pagination.

en: Controls the size of the rollover icons.
fr_CA: Contrôle la taille des icônes au survol.

en: Controls the size of the top copyright border.
fr_CA: Contrôle la taille de la bordure supérieure du copyright.

en: Controls the size of the top footer border.
fr_CA: Contrôle la taille de la bordure supérieure du pied de page.

en: Controls the slideshow speed if autoplay is turned on. ex: 1000 = 1 second.
fr_CA: Contrôle la vitesse du diaporama si la lecture automatique est activée. Ex: 1000 = 1 seconde.

en: Controls the space between each menu item in the sticky header.
fr_CA: Contrôle l'espace entre chaque élément de menu dans l'en-tête fixe.

en: Controls the speed of related posts and project carousel. ex: 1000 = 1 second.
fr_CA: Contrôle la vitesse des poteaux liés et du carrousel de projet. ex: 1000 = 1 seconde.

en: Controls the speed of slideshows for the slider element and sliders within posts. ex: 1000 = 1 second.
fr_CA: Contrôle la vitesse des caroussels pour l'élément coulissant et les diaporamas dans les articles. Ex: 1000 = 1 seconde.

en: Controls the speed of the elastic slider slideshow. ex: 1000 = 1 second.
fr_CA: Contrôle la vitesse du diaporama Elastic Slider. Ex: 1000 = 1 seconde.

en: Controls the text before the breadcrumb menu.
fr_CA: Contrôle le texte avant le menu de Fil d’Ariane.

en: Controls the text color of the breadcrumbs font.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte du Fil d’Ariane.

en: Controls the text color of the footer copyright area.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de la zone du copyright du pied de page.

en: Controls the text color of the footer font.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de la police de bas de page.

en: Controls the text color of the footer link font.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de la police de lien du pied de page.

en: Controls the text color of the sliding bar font.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de la police de la barre coulissante.

en: Controls the text color of the sliding bar heading font.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de la police de titre de la barre coulissante.

en: Controls the text color of the sliding bar link font.
fr_CA: Contrôle la couleur du texte de la police du lien de la barre coulissante.

en: Controls the text hover color of the footer link font.
fr_CA: Contrôle la couleur de survol du texte de la police de lien du pied de page.

en: Controls the text that displays in the first message box on the account page.
fr_CA: Contrôle le texte à afficher dans la première zone de message dans la page du compte.

en: Controls the text that displays in the second message box on the account page.
fr_CA: Contrôle le texte à afficher dans la seconde zone de message dans la page du compte.

en: Controls the tooltip position of the footer social icons.
fr_CA: Contrôle la position de l’info-bulle des icônes sociales du pied de page.

en: Controls the tooltip position of the header social icons.
fr_CA: Contrôle la position de l'info-bulle des icônes sociales de l'en-tête.

en: Controls the tooltip position of the social icons in the social sharing boxes.
fr_CA: Contrôle la position de l’info-bulle des icônes des boîtes de partage.

en: Controls the top color of the image rollover background.
fr_CA: Contrôle la couleur du haut de l'arrière-plan en cas de survol de l'image.

en: Controls the top margin for the icons in the modern and flyout mobile menu design.
fr_CA: Contrôle la marge supérieure pour les icônes dans le design moderne et Flyout du menu mobile.

en: Controls the top/bottom offset of the boxed background.
fr_CA: Contrôle le décalage supérieur / inférieur de l'arrière-plan en mode encadré.

en: Controls the top/bottom padding for dropdown menu items.
fr_CA: Contrôle le remplissage supérieur/inférieur pour les éléments du menu déroulant.

en: Controls the top/bottom padding for mega menu dropdown items.
fr_CA: Contrôle le remplissage supérieur/inférieur pour les menus déroulants du menu principal.

en: Controls the top/bottom padding for page content.
fr_CA: Contrôle le remplissage supérieur/inférieur pour le contenu de la page.

en: Controls the top/bottom padding for the copyright area.
fr_CA: Contrôle le remplissage du haut et du bas pour la zone de copyright.

en: Controls the top/right/bottom/left margins for the logo.
fr_CA: Contrôle les marges supérieure/droite/inférieure/gauche du logo.

en: Controls the top/right/bottom/left padding for the footer.
fr_CA: Contrôle le remplissage supérieur / droit / inférieur / gauche pour le pied de page.

en: Controls the top/right/bottom/left padding for the header.
fr_CA: Contrôle le remplissage supérieur / droit / inférieur / gauche de l’en-tête.

en: Controls the top/right/bottom/left padding of the blog text when using grid / masonry or timeline layout.
fr_CA: Contrôle le remplissage supérieur, droit, inférieur et gauche du texte du blogue lors de l’utilisation de la disposition de la grille et de masonry ou chronologie

en: Controls the type of content that displays in search results.
fr_CA: Contrôle le type de contenu affiché dans les résultats de recherche.

en: Controls the type of google map that displays.
fr_CA: Contrôle le type de carte Google qui s'affiche.

en: Controls the type of separator between each breadcrumb.
fr_CA: Contrôle le type de séparateur entre chaque Fil d’Ariane.

en: Controls the type of shadow your boxed mode displays.
fr_CA: Contrôle le type d'ombre que votre mode encadré affiche.

en: Controls the various border colors around the calendar.
fr_CA: Contrôle les différentes couleurs de bordure autour du calendrier.

en: Controls the width and height for the elastic slider.
fr_CA: Contrôle la largeur et la hauteur d’Elastic Slider.

en: Controls the width and height for videos inside the lightbox.
fr_CA: Contrôle la largeur et la hauteur des vidéos dans la visionneuse.

en: Controls the width and height of the google map. NOTE: height does not accept percentage value.
fr_CA: Contrôle la largeur et la hauteur de la carte Google. REMARQUE: la hauteur n’accepte pas la valeur en pourcentage.

en: Controls the width and height of the main menu arrow.
fr_CA: Contrôle la largeur et la hauteur de la flèche du menu principal.

en: Controls the width and height of the navigation box.
fr_CA: Contrôle la largeur et la hauteur de la boîte de navigation.

en: Controls the width of sidebar 1 when dual sidebars are present.
fr_CA: Contrôle la largeur de la barre latérale 1 lorsque deux barres latérales sont présentes.

en: Controls the width of sidebar 2 when dual sidebars are present.
fr_CA: Contrôle la largeur de la barre latérale 2 lorsque deux barres latérales sont présentes.

en: Controls the width of the dropdown.
fr_CA: Contrôle  les éléments déroulants du menu principal.

en: Controls the width of the elastic slider thumbnail images.
fr_CA: Contrôle la largeur des vignettes d’Elastic Slider.

en: Controls the width of the secondary menu dropdown.
fr_CA: Contrôle la largeur de la liste déroulante du menu secondaire.

en: Controls the width of the sidebar when only one sidebar is present.
fr_CA: Contrôle la largeur de la barre latérale lorsqu'une seule barre latérale est présente.

en: Controls what displays in the breadcrumbs area.
fr_CA: Contrôle ce qui s’affiche dans la zone de Fils d’Ariane

en: Controls what displays in the sticky header when using header v4 - v5.
fr_CA: Contrôle l’affichage de l’en-tête fixe des en-têtes v4 - v5.

en: Controls what displays with the portfolio post title for portfolio archive pages.
fr_CA: Contrôle ce qui s’affiche avec le titre de la publication de portfolio pour les pages d’archives de portfolio.

en: Controls what the lightbox displays for single blog and portfolio posts.
fr_CA: Contrôle ce que la visionneuse affiche pour les articles de blogue et de portfolio.

en: Controls when grid layouts (blog/portfolio) start to break into smaller columns. Further breakpoints are auto calculated.
fr_CA: Contrôle lorsque les dispositions de grille (blog / portfolio) commencent à se diviser en colonnes plus petites. Les autres points d’arrêt sont calculés automatiquement.

en: Controls when sidebars change to the mobile layout.
fr_CA: Contrôle lorsque les barres latérales changent pour la mise en page mobile.

en: Controls when the desktop header changes to the mobile header.
fr_CA: Contrôle lorsque l'en-tête du bureau passe à l'en-tête mobile.

en: Controls when the site content area changes to the mobile layout. This includes all content below the header including the footer.
fr_CA: Contrôle lorsque la zone de contenu du site change à la disposition mobile. Cela inclut tout le contenu sous l'en-tête, y compris le pied de page.

en: Convert posts, slides, widgets and theme-options to new shortcode syntax
fr_CA: Convertir des articles, des diapositives, des widgets et des options de thème en une nouvelle syntaxe de Shortcodes

en: Converting language: %1$s of %2$s.
fr_CA: Conversion de la langue : %1$s de %2$s.

en: Converting posts.
fr_CA: Conversion des articles.

en: Converting slides.
fr_CA: Conversion des diapositives.

en: Converting theme options.
fr_CA: Conversion des options du thème.

en: Converting widgets.
fr_CA: Conversion des Widgets.

en: Copied!
fr_CA: Copié!

en: Copy Data
fr_CA: Copier les données

en: Copy Export URL
fr_CA: Copiez l’URL d’exportation

en: Copy for Support
fr_CA: Copie pour support

en: Copy the contents of the json file and paste it below. Then click "Import" to restore your setings.
fr_CA: Copiez le contenu du fichier son et collez-le ci-dessous. Puis cliquez sur "Importer" pour restaurer vos paramètres.

en: Copy the export code from the text area and paste it into another installation via the import button.
fr_CA: Copiez le code d’exportation de la zone de texte et collez-le dans une autre installation via le bouton d’importation.

en: Copyright %1$s Avada | All Rights Reserved | Powered by %2$s | %3$s
fr_CA: Copyright %1$s Avada | Tous droits réservés | Propulsé par %2$s | %3$s

en: Copyright Background Color
fr_CA: Couleur de fond du copyright

en: Copyright Bar
fr_CA: Barre de Copyright

en: Copyright Border Color
fr_CA: Couleur de bordure du copyright

en: Copyright Border Size
fr_CA: Taille de la bordure du copyright

en: Copyright Font Size
fr_CA: Taille de la police du copyright

en: Copyright Link Color
fr_CA: Couleur du lien du copyright

en: Copyright Link Hover Color
fr_CA: Couleur du lien au survol du copyright

en: Copyright Padding
fr_CA: Marge intérieure du Copyright

en: Copyright Text
fr_CA: Texte du copyright

en: Copyright Text Color
fr_CA: Couleur du texte du copyright

en: Copyright URL
fr_CA: URL du Copyright

en: Copyright URL Text
fr_CA: Texte du lien URL du Copyright

en: Could not find the author for "%s" (post #%d)
fr_CA: Impossible de trouver l'auteur pour  "%s" (post #%d)

en: Could not find the author for comment #%d
fr_CA: Impossible de trouver l'auteur du commentaire #%d

en: Could not find the comment parent for comment #%d
fr_CA: Impossible de trouver le commentaire parent pour le commentaire #%d

en: Could not find the menu object for "%s" (post #%d)
fr_CA: Impossible de trouver l'objet menu pour "%s" (post #%d)

en: Could not find the post parent for "%s" (post #%d)
fr_CA: Impossible de trouver le contenu parent pour "%s" (post #%d)

en: Could not open the file for parsing
fr_CA: Impossible d’ouvrir le fichier pour l’analyser

en: Could not update "%s" (post #%d) with mapped data
fr_CA: Impossible de mettre à jour "%s" (post #%d) avec des données mappées

en: Could not update comment #%d with mapped data
fr_CA: Impossible de mettre à jour le commentaire #%d avec des données mappées

en: Couldn't find what you're looking for!
fr_CA: Impossible de trouver ce que vous recherchez!

en: Coupon code
fr_CA: Code promo

en: Coupon:
fr_CA: Coupon :

en: Cover
fr_CA: Couvrir

en: Create A Support Account
fr_CA: Créer un compte de support

en: Created with %s
fr_CA: Créé avec %s

en: Credits
fr_CA: Crédits

en: Current Version:
fr_CA: Version actuelle:

en: Currently Processing: %s
fr_CA: Traitement en cours:%s

en: Currently Removing: %s
fr_CA: Suppression en cours: %s

en: Currently converting language: %s
fr_CA: Conversion de la langue en cours : %s

en: Currently removing backups from your database (step %1$s of %2$s)
fr_CA: Suppression des sauvegardes de votre base de données (étape %1$s de %2$s)

en: Currently scanning posts of post type "%1$s" (items %2$s to %3$s of %4$s total).
fr_CA: En cours d’analyse des articles de type "%1$s" (éléments %2$s à %3$s sur %4$s au total).

en: Currently updating the Avada Theme. Your site will be accessible once the update finishes
fr_CA: Mise à jour en cours du thème Avada. Votre site sera accessible une fois la mise à jour terminée

en: Custom
fr_CA: Personnalisé

en: Custom CSS
fr_CA: CSS personnalisé

en: Custom Colors
fr_CA: Couleurs personnalisées

en: Custom Fonts
fr_CA: Polices personnalisées

en: Custom Icon Title
fr_CA: Titre d'icône personnalisé

en: Custom Infobox
fr_CA: Boîte d'informations personnalisée

en: Custom Marker Icon
fr_CA: Icône de marqueur personnalisée

en: Custom Styling
fr_CA: Style personnalisé

en: Custom colors allow you to choose a color for icons and boxes. Brand colors will use the exact brand color of each network for the icons or boxes.
fr_CA: Les couleurs personnalisées vous permettent de choisir une couleur pour les icônes et les boîtes. Les couleurs de la marque utiliseront la couleur de la marque exacte de chaque réseau pour les icônes ou les boîtes.

en: Custom page options %d
fr_CA: Personnaliser les options de page

en: Custom styling setting only. Controls the info box background color.
fr_CA: Réglage personnalisé du style uniquement. Contrôle la couleur d'arrière-plan de la boîte d'informations.

en: Custom styling setting only. Controls the info box text color.
fr_CA: Réglage personnalisé du style uniquement. Contrôle la couleur du texte de la boîte d'informations.

en: Custom styling setting only. Controls the styling of the info box.
fr_CA: Réglage personnalisé du style uniquement. Contrôle le style de la boîte d'informations.

en: Custom styling setting only. Pick any overlaying color for the map besides pure black or white. Works best with "roadmap" type.
fr_CA: Paramètre de style personnalisé uniquement. Choisissez n’importe quelle couleur de recouvrement pour la carte en plus du noir ou du blanc pur. Fonctionne mieux avec le type "carte routière".

en: Custom styling setting only. Type in custom info box content to replace the default address string. For multiple addresses, separate info box contents by using the | symbol. ex: InfoBox 1|InfoBox 2|InfoBox 3
fr_CA: Paramètre de style personnalisé uniquement. Tapez le contenu de la boîte d’informations personnalisée pour remplacer la chaîne d’adresse par défaut. Pour plusieurs adresses, séparez le contenu de la boîte info en utilisant le symbole | . ex: InfoBox 1 | InfoBox 2 | InfoBox 3

en: Custom styling setting only. Use full image urls for custom marker icons or input "theme" for our custom marker. For multiple addresses, separate icons by using the | symbol or use one for all. ex: Icon 1|Icon 2|Icon 3
fr_CA: Paramètre de style personnalisé uniquement. Utilisez des URLs d’images complètes pour les icônes de marqueurs personnalisées ou saisissez un «thème» pour notre marqueur personnalisé. Pour plusieurs adresses, séparez les icônes en utilisant le symbole | ou en utiliser un pour tous. ex: Icône 1 | Icône 2 | Icône 3

en: Customer details
fr_CA: Informations sur le client

en: Cyrillic
fr_CA: Cyrillique

en: Cyrillic Extended
fr_CA: Cyrillique Étendu

en: DOMDocument is required for the Fusion Builder plugin to properly function.
fr_CA: DOMDocument est nécessaire pour que l’extension Fusion Builder fonctionne correctement.

en: Daily Archives: %s
fr_CA: Archives quotidiennes : %s

en: Dark
fr_CA: Foncé

en: Dark Green
fr_CA: Vert foncé

en: Dashboard
fr_CA: Tableau de Bord

en: Dashed
fr_CA: En tiret

en: Database
fr_CA: Base de données

en: Database Table Prefix
fr_CA: Préfixe de table de la base de données

en: Date Format
fr_CA: Format de date

en: Date:
fr_CA: Date :

en: Deactivate
fr_CA: Désactiver

en: Deactivate %s
fr_CA: Désactiver %s

en: Deactivate Demo Mode
fr_CA: Désactiver le mode de démonstration

en: Deeplinking
fr_CA: Lien profond

en: Default
fr_CA: Défaut

en: Default Infobox
fr_CA: Boîte d'informations par défaut

en: Default Logo
fr_CA: Logo par défaut

en: Default Order
fr_CA: Ordre par défault

en: Default Sidebar of Avada
fr_CA: Position de la barre latérale d’Avada

en: Default Style
fr_CA: Style par défaut

en: Default Styling
fr_CA: Style par défaut

en: Default Timezone is UTC
fr_CA: Le fuseau horaire par défaut est UTC

en: Default timezone is %s - it should be UTC
fr_CA: La fuseau horaire par défaut est %s - doit être UTC

en: Default: %s
fr_CA: Par défaut: %s

en: Defines the maximum length of a variable that is registered through a POST request.
fr_CA: Définit la longueur maximale d'une variable qui est enregistrée par le biais d'une requête POST.

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Demo data successfully imported. Install and run %s plugin once if you would like images generated to the specific theme sizes. This is not needed if you upload your own images because WP does it automatically.
fr_CA: Les données de démonstration ont été importées avec succès. Installez et exécutez l’extension %s une fois si vous souhaitez que les images soient générées selon les tailles spécifiques au thème. Ce n’est pas nécessaire si vous téléchargez vos propres images parce que WP le fait automatiquement.

en: Demo import failed. Please check for PHP limits in red on the <a href="%s" target="_blank">System Status</a> page. Change those to the recommended value and try again.
fr_CA: L'importation de la démo a échoué. Vérifiez les limites de PHP en rouge sur la page <a href="%s" target="_blank">État du Système</a> . Modifiez celles-ci à la valeur recommandée et réessayez.

en: Demo server couldn't be reached. Please check for wp_remote_get on the <a href="%s" target="_blank">System Status</a> page.
fr_CA: Le serveur de démonstration n’a pas pu être atteint. Veuillez vérifier wp_remote_get sur la page <a href="%s" target="_blank"> État du système </a>.

en: Demos
fr_CA: Démos

en: Descending order
fr_CA: Par ordre décroissant

en: Details
fr_CA: Détails

en: Determines if PHP will display errors within the browser.
fr_CA: Détermine si le PHP provoquera des erreurs d’affichage dans le navigateur.

en: Developer
fr_CA: Développeur

en: Developer Mode Enabled
fr_CA: Mode développeur activé

en: Did you know we have extensions, which greatly enhance the features of FusionRedux?  Visit our %1$s to learn more!
fr_CA: Savez-vous que nous proposons des extensions qui améliorent largement les caractéristiques de FusionRedux ? Visitez notre %1$s pour en savoir plus !

en: Dimension controls
fr_CA: Contrôle des dimensions

en: Disable
fr_CA: Désactiver

en: Disable Avada Styles For Slider Revolution
fr_CA: Désactiver les styles d'Avada pour Slider Revolution

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

en: Dismiss
fr_CA: Rejeter

en: Dismiss Message
fr_CA: Ignorer ce message

en: Dismiss Notices
fr_CA: Ignorer les avertissements

en: Dismiss this notice
fr_CA: Ignorer la recommandation

en: Display Copyright Area
fr_CA: Afficher la zone de Copyright

en: Display Header
fr_CA: Afficher l'en-tête

en: Display Social Icons In The Footer
fr_CA: Afficher les icônes sociales dans le pied de page

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
fr_CA: Affiche si oui ou non WordPress est en mode débogage.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
fr_CA: Affiche si oui ou non le thème actuel est un thème enfant.

en: Do Not Convert
fr_CA: Ne pas convertir

en: Do Not Revert
fr_CA: Ne pas restaurer

en: Do not allow tracking
fr_CA: Ne pas autoriser le suivi

en: Done
fr_CA: Terminé

en: Done!
fr_CA: Terminé !

en: Dotted
fr_CA: Pointillés

en: Double Border Dashed
fr_CA: Bordure double en tirets

en: Double Border Dotted
fr_CA: Bordure double en pointillés

en: Double Border Solid
fr_CA: Bordure double pleine

en: Double Dashed
fr_CA: Double tirets

en: Double Dotted
fr_CA: Double pointillée

en: Double Solid
fr_CA: Double pleine

en: Down one
fr_CA: Descendre d’un cran

en: Download
fr_CA: Télécharger

en: Download Data File
fr_CA: Télécharger le fichier de données

en: Dual Sidebar Layouts
fr_CA: Dispositions de la barre latérale double

en: Dual Sidebar Width 1
fr_CA: Largeur de la barre latérale double 1

en: Dual Sidebar Width 2
fr_CA: Largeur de la barre latérale double 2

en: Dynamic CSS & JS
fr_CA: CSS et JS dynamiques

en: Dynamic-CSS caches have been auto reset.
fr_CA: Le cache Dynamic-CSS à été automatiquement remis à zéro.

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Edit Menu Item
fr_CA: Modifier l'élément de menu

en: Edit Slider
fr_CA: Modifier le diaporama

en: Edit Slides
fr_CA: Modifier les diapositives

en: Edit profile
fr_CA: Éditer le profil

en: Edit slider
fr_CA: Modifier le diaporama

en: Elastic Slider Dimensions
fr_CA: Dimensions d’Elastic Slider

en: Element Options
fr_CA: Options de l'élément

en: Email
fr_CA: Courriel

en: Email (required)
fr_CA: Courriel (obligatoire)

en: Email Address
fr_CA: Adresse courriel

en: Email Address For Contact Info
fr_CA: Adresse électronique pour les informations de contact

en: Email address
fr_CA: Adresse courriel

en: Email:
fr_CA: Courriel:

en: Enable
fr_CA: Activer

en: Enable JS Compiler
fr_CA: Activer le compilateur JS

en: Enter a name
fr_CA: Entrer un nom

en: Enter a name for your token, then check the boxes for <strong>View Your Envato Account Username, Download Your Purchased Items, List Purchases You've Made</strong> and <strong>Verify Purchases You've Made</strong> from the permissions needed section. Check the box to agree to the terms and conditions, then click the <strong>Create Token button</strong>
fr_CA: Saisissez un nom pour votre code d'achat, puis cliquez les cases <strong>Affichez votre nom d’utilisateur du compte Envato, téléchargez vos éléments achetés, listez les achats que vous avez faits</strong> et <strong>Vérifiez les achats que vous avez effectués</strong> dans la section des autorisations nécessaires. Cliquez la case d'acceptation des termes et conditions, puis cliquez sur le bouton <strong>Créer un jeton</strong>

en: Enter caption font size without px unit. In pixels, ex: 24 instead of 24px. %s
fr_CA: Entrez la taille de la police pour la légende sans pixels (px). En pixels, ex: 24 au lieu de 24px. %s

en: Enter heading font size without px unit. In pixels, ex: 50 instead of 50px. %s
fr_CA: Entrez la taille de la police d’en-tête sans l’unité px. En pixels, ex: 50 au lieu de 50px. %s

en: Enter the caption for your slide. This field can take HTML markup and Fusion Shortcodes.
fr_CA: Saisissez la légende de votre diapositive. Ce champ accepte le HTML et les Shortcodes Fusion.

en: Enter the email address the form should be sent to. This only works for the form on the contact page template.
fr_CA: Entrez l’adresse courriel à laquelle le formulaire doit être envoyé. Cela ne fonctionne que pour le formulaire sur le modèle de page de contact.

en: Enter the heading for your slide. This field can take HTML markup and Fusion Shortcodes.
fr_CA: Saisissez le titre de votre diapositive. Ce champ accepte le code HTML et les Shortcodes Fusion.

en: Enter the text that displays in the copyright bar. HTML markup can be used.
fr_CA: Entrez le texte qui s’affiche dans la barre du copyright. Le balisage HTML peut être utilisé.

en: Envato Hosted Customer Support
fr_CA: Soutien à la clientèle pour les clients hébergés par Envato Hosted

en: Envato Hosted offers full support for your Hosted account, webspace and WordPress install. Additionally, they offer support for Avada as outlined here: <a href="%s" target="_blank">Envato Hosted Support Policy</a>
fr_CA: Envato Posted offre un support complet pour votre compte hébergé, l’espace web et l’installation de WordPress. En outre, ils offrent un support pour Avada comme indiqué ici: <a href="%s" target="_blank"> Politique de support hébergé Envato </a>

en: Equal Heights
fr_CA: Hauteurs égales

en: Error 404 Page
fr_CA: Page Erreur 404

en: Error: %s
fr_CA: Erreur: %s

en: Event Filter Bar Text Color
fr_CA: Couleur du texte de la barre de filtre des événements

en: Events
fr_CA: Événements

en: Events Border Color
fr_CA: Couleur de la bordure des événements

en: Events Calendar
fr_CA: Calendrier des événements

en: Events Calendar Posts
fr_CA: Calendrier des événements

en: Events Dual Sidebar Layout
fr_CA: Largeur de la barre latérale double des événements

en: Events Dual Sidebar Width 1
fr_CA: Largeur de la 1re barre latérale double des événements

en: Events Dual Sidebar Width 2
fr_CA: Largeur de la 2e barre latérale double des événements

en: Events Featured Image Hover Type
fr_CA: Type de survol pour les images en vedette des événements

en: Events Filter Bar Background Color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan de la barre de filtre d'événements

en: Events Image Background Size For List View
fr_CA: Taille de l’arrière-plan de l’image des événements

en: Events Monthly Calendar Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan du calendrier mensuel d’événements

en: Events Monthly Calendar Heading Background Color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan de l'en-tête du calendrier mensuel d'événements

en: Events Primary Color Overlay Text Color
fr_CA: Couleur primaire couleur du texte de superposition des événements

en: Events Single Posts
fr_CA: Publications simples d'évènements

en: Events Single Sidebar Layout
fr_CA: Mise en page latérale de la barre latérale simple des événements

en: Events Single Sidebar Width
fr_CA: Largeur de la barre latérale simple des événements

en: Events Social Sharing Box
fr_CA: Boîte de partage social pour les événements

en: Excerpt
fr_CA: Extrait

en: Excerpt Length
fr_CA: Longueur de l'extrait

en: Expand
fr_CA: Développer

en: Expand Options
fr_CA: Développer les options

en: Export
fr_CA: Exporter

en: Export Options
fr_CA: Exporter les options

en: Export Page Options
fr_CA: Options de la page d’exportation

en: External Source
fr_CA: Source externe

en: Extra Bold (900)
fr_CA: Très foncé (900)

en: Extra Light (200)
fr_CA: Extra mince (200)

en: Extra-Bold 800
fr_CA: Extra-gras 800

en: Extra-Bold 800 Italic
fr_CA: Extra-gras 800 Italique

en: FORCED DEV MODE OFF ENABLED
fr_CA: MODE DÉVELOPPEUR FORCÉ NON ACTIVÉ

en: Facebook Group
fr_CA: Groupe Facebook

en: Fade
fr_CA: Fondu

en: Fading Animation
fr_CA: Animation de disparition

en: Failed to import "%s" (%s)
fr_CA: Échec de l’importation "%s" (%s)

en: Failed to import "%s": Invalid post type %s
fr_CA: Impossible d'importer "%s" : type de contenu %s invalide

en: Failed to import %s %s
fr_CA: Impossible d'importer %s %s

en: Failed to import user "%s"
fr_CA: Impossible d'importer l'utilisateur "%s"

en: Fast
fr_CA: Rapide

en: Favicon for Apple iPad Retina Version at 144px x 144px.
fr_CA: Favicon pour l’iPad d’Apple de 144px x 144px.

en: Favicon for Apple iPad at 72px x 72px.
fr_CA: Favicon pour l’iPad d’Apple de 72px x 72px.

en: Favicon for Apple iPhone Retina Version at 114px x 114px.
fr_CA: Favicon pour l’iPhone d’Apple Retina de 144px x 144px.

en: Favicon for Apple iPhone at 57px x 57px.
fr_CA: Favicon pour iPhone d’Apple de 57px x 57px.

en: Featured Image / Video on Blog Archive Page
fr_CA: Image en vedette / Vidéo sur la page d'archives du blogue

en: Featured Image / Video on Single Blog Post
fr_CA: Image / vidéo en vedette sur les articles individuels de blogue

en: Featured Image / Video on Single Post Page
fr_CA: Image/vidéo en vedette sur la page d’un seul article

en: Featured Image 2
fr_CA: Image en vedette 2

en: Featured Image Column Size
fr_CA: Taille de la colonne de l'image en vedette

en: Featured Image Dimensions
fr_CA: Taille de l’image en vedette

en: Featured Image Rollover
fr_CA: Survol d'image en vedette

en: Featured Images for Search Results
fr_CA: Images en vedette pour les résultats de recherche

en: Featured Images on Pages
fr_CA: Images en vedette sur les pages

en: Featured image %s
fr_CA: Image en vedette %s

en: Featured images Info
fr_CA: Info sur les images en vedette

en: File
fr_CA: Fichier

en: File Permission Issues
fr_CA: Problèmes de droit sur le fichier

en: Find Out More
fr_CA: En savoir plus

en: Find out more
fr_CA: Pour en savoir plus

en: First Featured Image
fr_CA: Première photo en vedette

en: First featured image of every post
fr_CA: Première image en vedette de chaque publication

en: Fix the PHP configurations in the System Status that are reported in %1$s, then use the %2$s, then reimport.
fr_CA: Réparez les configurations PHP dans l’état du système signalées dans %1$s, puis utilisez les %2$s, puis réimportez.

en: Fixed
fr_CA: Fixé

en: Flyout
fr_CA: Menu Flyout

en: Flyout Menu
fr_CA: Menu Flyout

en: Flyout Menu Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan du menu Flyout

en: Flyout Menu Direction
fr_CA: Direction du menu Flyout

en: Flyout Menu Icon Color
fr_CA: Couleur des icônes du menu Flyout

en: Flyout Menu Icon Font Size
fr_CA: Taille de police des icônes du menu Flyout

en: Flyout Menu Icon Hover Color
fr_CA: Couleur de survol des icônes du menu Flyout

en: Flyout Menu Icon Padding
fr_CA: Remplissage de l’icône de menu Flyout

en: Follow the steps in %s to get the API key. This key applies to both the contact page map and Fusion Builder google map element.
fr_CA: Suivez les étapes dans %s pour obtenir la clé API. Cette clé s’applique à la fois à la carte de la page de contact et à l’élément Google Map de Fusion Builder.

en: Follow the steps in %s to get the secret key.
fr_CA: Suivez les étapes de %s pour obtenir la clé secrète.

en: Follow the steps in %s to get the site key.
fr_CA: Suivez les étapes de %s pour obtenir la clé du site.

en: Font Color
fr_CA: Couleur de police

en: Font Family
fr_CA: Famille de polices

en: Font Size
fr_CA: Taille de la police

en: Font Subsets
fr_CA: Sous-ensembles de polices

en: Font Variant
fr_CA: Variante de police

en: Font Weight &amp; Style
fr_CA: Épaisseur &amp; style de la police

en: Font color
fr_CA: Couleur de police

en: Font family
fr_CA: Famille de police

en: Font script
fr_CA: Script de la police

en: Font style
fr_CA: Style de police

en: Font subsets
fr_CA: Sous-ensembles de polices

en: Footer
fr_CA: Pied de page

en: Footer Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan du pied de page

en: Footer Background Image
fr_CA: Image d'arrière-plan du pied de page

en: Footer Border Color
fr_CA: Couleur de bordure du pied de page

en: Footer Border Size
fr_CA: Taille de la bordure du pied de page

en: Footer Content
fr_CA: Contenu du pied de page

en: Footer Font Color
fr_CA: Couleur de police du pied de page

en: Footer Headings Typography
fr_CA: Typographie des en-têtes du pied de page

en: Footer Link Color
fr_CA: Couleur des liens du pied de page

en: Footer Link Hover Color
fr_CA: Couleur de survol de lien du pied de page

en: Footer Padding
fr_CA: Marge interne du pied de page

en: Footer Parallax Effect
fr_CA: Effet de parallaxe en pied de page

en: Footer Social Icon Box Color
fr_CA: Couleur de la boîte contenant les icônes sociales du pied de page

en: Footer Social Icon Boxed Padding
fr_CA: Marge intérieure de la boîte d’icônes sociales

en: Footer Social Icon Boxed Radius
fr_CA: Rayon de la boîte d'icônes sociales du pied de page

en: Footer Social Icon Color
fr_CA: Couleur de l'icône sociale du pied de page

en: Footer Social Icon Color Type
fr_CA: Type de couleur de l'icône sociale du pied de page

en: Footer Social Icon Font Size
fr_CA: Taille de la police de l'icône de pied de page

en: Footer Social Icon Tooltip Position
fr_CA: Position de l’info-bulle des icônes sociales en pied de page

en: Footer Social Icons Boxed
fr_CA: Icônes sociales encadrées du pied de page

en: Footer Styling
fr_CA: Style du pied de page

en: Footer Typography
fr_CA: Typographie du pied de page

en: Footer Widget Divider Color
fr_CA: Couleur du diviseur de widget du pied de page

en: Footer Widgets
fr_CA: Widgets du pied de page

en: For best experience, please clear your browser cache once.
fr_CA: Pour une meilleure expérience, effacez les données dans la mémoire cache de votre navigateur.

en: For example the Video ID for %1$s is %2$s
fr_CA: Par exemple, l'ID la vidéo pour %1$s est %2$s

en: For unique cases where you are using cloud flare and a cache server, ex: varnish cache. Enter your cache server IP to clear the theme options dynamic CSS cache. Consult with your server admin for help.
fr_CA: Pour les uniques cas où vous utilisez un Cloudflare et un serveur de cache, ex: cache d’un serveur Varnish. Entrez l’adresse IP du serveur de cache pour effacer le cache CSS dynamique des options de thème. Consultez votre administrateur de serveur pour obtenir de l’aide.

en: Form Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan du formulaire

en: Form Border Color
fr_CA: Couleur de la bordure du formulaire

en: Form Input and Select Height
fr_CA: Entrée de formulaire et sélection de hauteur

en: Form Text Color
fr_CA: Couleur du texte du formulaire

en: Forms Styling
fr_CA: Styles du formulaire

en: Framed Scrolling
fr_CA: Défilement encadré

en: From
fr_CA: De

en: Front Page
fr_CA: Page d’accueil

en: Front Page Display
fr_CA: Affichage de la page d’accueil

en: Full Content
fr_CA: Contenu complet

en: Full Import
fr_CA: Importation totale

en: Full Scrolling
fr_CA: Défilement complet

en: Full Slide
fr_CA: Plein écran

en: Full Width
fr_CA: Pleine largeur

en: Full Width Mega Menu
fr_CA: Méga Menu en pleine Largeur

en: Fusion Builder Elements
fr_CA: Éléments de Fusion Builder

en: Fusion Builder will be installable, once Fusion Core plugin is updated.
fr_CA: Le Fusion Builder pourra être installé quand l’extension Fusion Core aura été mise à jour.

en: Fusion Mega Menu
fr_CA: Méga Menu Fusion

en: Fusion Patcher: Currently there are no patches available for %1$s version %2$s
fr_CA: Fusion Patcher: aucun correctif disponible actuellement pour la version %1$s de %2$s

en: Fusion Patcher: The following patches are available for %1$s version %2$s
fr_CA: Correctif: les correctifs suivants sont disponibles pour %1$s version %2$s

en: Fusion Taxonomy Options
fr_CA: Options de taxonomie de fusion

en: Fusion Theme Options
fr_CA: Options du Thème Fusion

en: FusionRedux Boostrap Tests
fr_CA: Tests de Boostrap FusionRedux

en: FusionRedux Code Styles
fr_CA: Styles de code FusionRedux

en: FusionRedux Data Directory Writable
fr_CA: Répertoire de données FusionRedux modifiable

en: FusionRedux Extensions
fr_CA: Extensions FusionRedux

en: FusionRedux Framework
fr_CA: Framework FusionRedux

en: FusionRedux Framework - A Community Effort
fr_CA: Espace de travail FusionRedux - Un projet communautaire

en: FusionRedux Framework - Changelog
fr_CA: Espace de travail FusionRedux - Historique

en: FusionRedux Framework - Extensions
fr_CA: Espace de travail FusionRedux - Extensions

en: FusionRedux Framework - Support
fr_CA: Espace de travail FusionRedux - Support

en: FusionRedux Framework - System Status
fr_CA: Espace de travail FusionRedux - État du Système

en: FusionRedux Framework Changelog
fr_CA: Espace de travail FusionRedux - Historique

en: FusionRedux Framework Status
fr_CA: État de l’espace de travail FusionRedux

en: FusionRedux Framework Warning
fr_CA: Avertissement de Framework FusionRedux

en: FusionRedux Framework has an embedded demo.
fr_CA: L'espace de travail FusionRedux comprend une démo intégrée.

en: FusionRedux Framework is the core of many products on the web. It is an option framework which developers use to
    			enhance their products.
fr_CA: L’espace de travail FusionRedux est le cœur de nombreux produits sur le web. Il s'agit d'un ensemble d'options que les développeurs utilisent pour
    			développer leurs produits.

en: FusionRedux Generator
fr_CA: Générateur FusionRedux

en: FusionRedux Instance:
fr_CA: Instance de FusionRedux:

en: FusionRedux Plugin File
fr_CA: Fichier de l’extension FusionRedux

en: FusionRedux Resting Diles
fr_CA: Délais d'attente FusionRedux

en: FusionRedux Unit Testing
fr_CA: Test d’unité FusionRedux

en: FusionRedux Version
fr_CA: Version de FusionRedux

en: FusionRedux and its extensions write data to the <code>uploads</code> directory. This directory must be writable.
fr_CA: FusionRedux et ses extensions écrivent des données dans le répertoire <code>uploads</code>. Ce répertoire doit autoriser l'écriture.

en: FusionRedux is created by a community of developers world wide. Want to have your name listed too? <a href="%d" target="_blank">Contribute to FusionRedux</a>.
fr_CA: FusionRedux est développé par une communauté de développeurs du monde entier. Vous souhaitez participer ? <a href="%d" target="_blank">Contribuer à FusionRedux</a>.

en: FusionRedux localization utilities
fr_CA: Utilitaires de localisation FusionRedux

en: GD Library:
fr_CA: Librairie GD:

en: Gallery
fr_CA: Galerie

en: Gallery Start/Stop Button
fr_CA: Bouton de Démarrage/Arrêt de la galerie

en: General Blog
fr_CA: Blogue général

en: General Events Calendar
fr_CA: Calendrier d'événements général

en: General Portfolio
fr_CA: Portfolio général

en: General WooCommerce
fr_CA: Généralités de Woocommerce

en: Generate a Support URL
fr_CA: Créer une URL de support

en: Get Support
fr_CA: Obtenir du support

en: Get System Report
fr_CA: Paramètres du système

en: Getting Started
fr_CA: Démarrage

en: Global Blog Post Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale 1 de publication du blogue général

en: Global Blog Post Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale 2 de publication du blogue général

en: Global Blog Sidebar Position
fr_CA: Position de la barre latérale du blogue global

en: Global Events Calendar Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale globale 1 pour les articles du calendrier d'événements

en: Global Events Calendar Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale globale 2 pour les articles du calendrier d'événements

en: Global Events Calendar Sidebar Position
fr_CA: Emplacement de la barre latérale générale des pages d'événement du calendrier

en: Global Page Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale 1 de page globale

en: Global Page Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale 2 de page globale

en: Global Page Sidebar Position
fr_CA: Position de la barre latérale globale

en: Global Portfolio Post Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale 1 de publication du portfolio global

en: Global Portfolio Post Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale 2 de publication du portfolio global

en: Global Portfolio Sidebar Position
fr_CA: Position de la barre latérale du portfolio global

en: Global WooCommerce Product Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale globale 1 du produit WooCommerce

en: Global WooCommerce Product Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale globale 2 du produit WooCommerce

en: Global bbPress/BuddyPress Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale générale 1 des pages bbPress/BuddyPress

en: Global bbPress/BuddyPress Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale générale 2 des pages bbPress/BuddyPress

en: Global bbPress/BuddyPress Sidebar Position
fr_CA: Emplacement de la barre latérale générale des pages bbPress/BuddyPress

en: Go Activate Plugin | Go Activate Plugins
fr_CA[0]: Activer l’extension
fr_CA[1]: Activer les extensions

en: Go Install Plugin | Go Install Plugins
fr_CA[0]: Installer l’extension
fr_CA[1]: Installer les extensions

en: Go Manage Plugins
fr_CA: Gérer les extensions

en: Go to "%s"
fr_CA: Aller à "%s"

en: Go to Top
fr_CA: Aller en haut de la page

en: Go to...
fr_CA: Aller à…

en: Google Map Address
fr_CA: Adresse de la carte Google

en: Google Map Dimensions
fr_CA: Dimensions de la carte Google

en: Google Map Scripts
fr_CA: Scripts Google Map

en: Google Map Styling
fr_CA: Style de Google Map

en: Google Map Top Margin
fr_CA: Marge supérieure de la carte Google

en: Google Map Type
fr_CA: Type de carte Google

en: Google Maps API Key
fr_CA: Clé API Google Maps

en: Google Webfonts
fr_CA: Polices Web Google

en: Greek
fr_CA: Grec

en: Greek Extended
fr_CA: Grec Étendu

en: Green
fr_CA: Vert

en: Grid
fr_CA: Grille

en: Grid Box Color
fr_CA: Couleur de la grille

en: Grid Element Color
fr_CA: Couleur de l'élément de la grille

en: Grid Responsive Breakpoint
fr_CA: Point d'arrêt "Responsive" de Grille

en: Grid Separator Color
fr_CA: Couleur des séparateurs de grille

en: Grid Separator Style
fr_CA: Style du séparateur de grille

en: Guidance on where to get help for third-party plugins or features.
fr_CA: Conseils sur l’obtention d’aide pour les extensions ou fonctionnalités tierces.

en: Guidance with using Theme Options, Fusion Builder or navigating WordPress features.
fr_CA: Conseils pour l’utilisation des Options du thème, de Fusion Builder ou des fonctionnalités de WordPress.

en: H1 Headers Typography
fr_CA: Typographie des en-têtes H1

en: H2 Headers Typography
fr_CA: Typographie des en-têtes H2

en: H3 Headers Typography
fr_CA: Typographie des en-têtes H3

en: H4 Headers Typography
fr_CA: Typographie des en-têtes H4

en: H5 Headers Typography
fr_CA: Typographie des en-têtes H5

en: H6 Headers Typography
fr_CA: Typographie des en-têtes H6

en: HEX colors
fr_CA: Couleurs Hexadécimales

en: HEX to RGBA colors conversion
fr_CA: Conversion des couleurs Hexadécimales à RGBA

en: Half Width
fr_CA: La moitié de largeur

en: Halfway there... Patience Padawan, Patience.
fr_CA: À mi chemin.. Patience petit Padawan ! Patience.

en: Hard Shadow
fr_CA: Ombre foncée

en: Have A Promotional Code?
fr_CA: Possédez-vous un code promo ?

en: Header
fr_CA: En-tête

en: Header Background Color
fr_CA: Couleur du fond de l’entête de la page

en: Header Background Image
fr_CA: Image d'arrière-plan de l’en-tête

en: Header Border Color
fr_CA: Couleur de la bordure de l’en-tête

en: Header Content
fr_CA: Contenu de l’en-tête

en: Header Content 1
fr_CA: Contenu de l'en-tête 1

en: Header Content 2
fr_CA: Contenu de l'en-tête 2

en: Header Content 3
fr_CA: Contenu de l'en-tête 3

en: Header Padding
fr_CA: Marge interne de l’en-tête

en: Header Position
fr_CA: Position de l’en-tête

en: Header Responsive Breakpoint
fr_CA: Point d'arrêt "Responsive" de l'en-tête

en: Header Shadow
fr_CA: Ombre d’en-tête

en: Header Social Icon Box Color
fr_CA: Couleur de boîte d'icône sociale de l'en-tête

en: Header Social Icon Boxed Padding
fr_CA: Marge intérieure de l’icône sociale de l’en-tête encadrée

en: Header Social Icon Boxed Radius
fr_CA: Rayon de l'icône sociale de l'en-tête encadrée

en: Header Social Icon Color
fr_CA: Couleur de l’icône sociale d'en-tête

en: Header Social Icon Color Type
fr_CA: Type de couleur pour l’icône sociale d'en-tête

en: Header Social Icon Font Size
fr_CA: Taille de police des Icônes sociales d'en-tête

en: Header Social Icon Tooltip Position
fr_CA: Position de l’info-bulle de l’icône sociale en-tête

en: Header Social Icons Boxed
fr_CA: Icônes sociales d'en-tête encadrées

en: Header Styling
fr_CA: Style de l’entête

en: Header Tagline Font Color
fr_CA: Couleur de la police du slogan de l'en-tête

en: Header Tagline Font Size
fr_CA: Taille de la police pour le texte du slogan de l’en-tête

en: Header Top Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan de l’en-tête supérieure

en: Header Width For Left/Right Position
fr_CA: Largeur de l'entête pour la position gauche / droite

en: Headers Typography
fr_CA: Typographie des en-têtes

en: Heading Area
fr_CA: Zone d’en-tête

en: Heading Background
fr_CA: Arrière-plan de l’en-tête

en: Heading Background Color
fr_CA: Couleur de fond de l'en-tête

en: Heading Color
fr_CA: Couleur de l'en-tête

en: Heading Font Size
fr_CA: Taille de police de l'en-tête

en: Heading Separator
fr_CA: Séparateur de l'en-tête

en: Hebrew
fr_CA: Hébreux

en: Height
fr_CA: Hauteur

en: Hello
fr_CA: Bonjour

en: Hello %1$s (not %2$s? %3$s)
fr_CA: Bonjour %1$s (vous n'êtes pas %2$s? %3$s)

en: Help improve Our Panel
fr_CA: Aidez-nous à améliorer notre panneau

en: Helpful Links
fr_CA: Liens utiles

en: Helpful Links:
fr_CA: Liens utiles:

en: Hide
fr_CA: Cacher

en: Hide Details
fr_CA: Masquer les détails

en: Hide Video Controls
fr_CA: Masquer les commandes de la vidéo

en: Hints
fr_CA: Astuces

en: Hints are tooltips that popup when %d the hint icon, offering addition information about the field in which they appear.  They can be %d d by using the link below.
fr_CA: Les astuces sont des infobulles qui s’affichent lorsque l’icône d’indice %d, en offrant des informations supplémentaires sur le champ dans lequel elles apparaissent. Ils peuvent être %d en utilisant le lien ci-dessous.

en: Home
fr_CA: Accueil

en: Home URL
fr_CA: URL de l'accueil

en: Home URL:
fr_CA: URL d'Accueil :

en: Horizontal Tabs
fr_CA: Onglets horizontaux

en: Hover
fr_CA: Survol

en: How Do I Get Support For Avada?
fr_CA: Comment accéder au support technique de avada ?

en: How Do I Import The Avada Demos?
fr_CA: Comment importer les maquettes démo d’Avada ?

en: How Do I Register My Avada Purchase?
fr_CA: Comment enregistrer mon achat de Avada ?

en: How Do I Use The Avada Options Network?
fr_CA: Comment utiliser le Réseau d’Options d'avada?

en: How To Use The Avada Option Network
fr_CA: Comment utiliser le Réseau d’Options d’Avada

en: How to Get Support
fr_CA: Comment obtenir de l’aide

en: Hybrid
fr_CA: Hybride

en: I am a developer, building a product using FusionRedux.
fr_CA: Je suis développeur, je construis un produit en utilisant FusionRedux.

en: I am a user, using a pre-built product.
fr_CA: Je suis un utilisateur et j’utilise un produit préconstruit.

en: I have read the above.
fr_CA: J ai bien lu ce qui précède.

en: IMPORTANT: Revert Shortcode Conversion For Fusion Builder
fr_CA: IMPORTANT: Rétablir la conversion de shortcodes pour Fusion Builder

en: IMPORTANT: Shortcode Conversion For Fusion Builder
fr_CA: IMPORTANT : conversion des Shortcodes pour le Fusion Builder

en: IMPORTANT: This field must be used for self hosted videos. Self hosted videos do not work correctly on mobile devices. The preview image will be seen in place of your video on older browsers or mobile devices.
fr_CA: IMPORTANT: Ce champ doit être utilisé pour les vidéos auto-hébergées. Les vidéos auto-hébergées ne fonctionnent pas correctement sur les appareils mobiles. L’image d’aperçu s’affichera à la place de votre vidéo sur les anciens navigateurs ou appareils mobiles.

en: Icon Select
fr_CA: Sélection d’icône

en: Icon/Thumbnail Only
fr_CA: Icône/Vignette seulement

en: If set to cover, the video will fill the entire slider area.  If set to contain, the video will display such that both its width and its height can fit inside the slider area.
fr_CA: Si c’est réglé sur Couvrir, la vidéo remplira toute la zone du diaporama. Si c’est réglé sur Contenir, la vidéo s’affichera de telle sorte que sa largeur et sa hauteur puissent tenir dans la zone du diaporama.

en: If so, please %1$s and consider making a %2$s to keep development of FusionRedux moving forward.
fr_CA: Si oui, merci de %1$s et pensez à faire un %2$s pour contribuer au développement futur de FusionRedux.

en: If the migration is not performed, you won't be able to use Avada %s unless you manually trigger the conversion at a later time through the WP admin area.
fr_CA: Si la migration n’est pas effectuée, vous ne pourrez pas utiliser Avada %s à moins que vous ne déclenchiez manuellement la conversion ultérieurement via la zone d’administration de WP.

en: If you are developing offline, please download and install the <a href="%s" target="_blank">FusionRedux Vendor Support</a> plugin/extension to bypass the our CDN and avoid this warning
fr_CA: Si vous développez en mode hors connexion, veuillez télécharger et installer l’extension du <a href="%s" target="_blank">FusionRedux Vendor Support</a> pour contourner notre CDN et éviter cet avertissement

en: If you are not a developer, your theme/plugin author shipped with developer mode enabled. Contact them directly to fix it.
fr_CA: Si vous n’êtes pas développeur, l’auteur de votre thème/extension l’a livré avec le mode développeur activé. Contactez-le directement pour corriger cela.

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
fr_CA: Si vous n’avez pas trouvé ce que vous cherchiez, essayez une nouvelle recherche!

en: If you don't want your pages converted then please delete the new Avada folder and copy the old Avada folder to your server. If you did not backup your previous Avada theme folder, you can %s.
fr_CA: Si vous ne voulez pas que vos pages soient converties, supprimez le nouveau dossier Avada et copiez l’ancien dossier Avada sur votre serveur. Si vous n’avez pas sauvegardé votre dossier de thème Avada précédent, vous pouvez %s.

en: If you like <strong>FusionRedux</strong> please leave us a <a href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/fusionredux-framework?filter=5#postform" target="_blank" class="fusionredux-rating-link" data-rated="Thanks :)">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> rating. A huge thank you from FusionRedux in advance!
fr_CA: Si vous aimez <strong>FusionRedux</strong>, merci de nous transmettre votre évaluation : <a href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/fusionredux-framework?filter=5#postform" target="_blank" class="fusionredux-rating-link" data-rated="Thanks :)">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a>. Un énorme merci de FusionRedux à l’avance!

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
fr_CA: Si vous souhaitez reformuler votre requête, voici votre chance:

en: If you'd like to keep up to with all things FusionRedux, please subscribe to our newsletter
fr_CA: Si vous souhaitez rester informés au sujet de FusionRedux, inscrivez-vous à notre infolettre

en: If you're modifying FusionRedux Framework or a parent theme you didn't build personally, we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
fr_CA: Si vous modifiez l'espace de travail FusionRedux ou un thème parent que vous n'avez pas créé vous-même, nous recommandons l'utilisation d'un thème enfant. Pour en savoir plus : <a href="%s" target="_blank">Comment créer un thème enfant</a>

en: Image Placeholders
fr_CA: Espace réservé à une image

en: Image Rollover
fr_CA: Survol d'image

en: Image Rollover Categories
fr_CA: Catégories de survol de l’image

en: Image Rollover Direction
fr_CA: Direction du survol d'image

en: Image Rollover Element Color
fr_CA: Couleur de l'élément de survol de l’image

en: Image Rollover Gradient Bottom Color
fr_CA: Couleur de fond du dégradé de survol de l’image

en: Image Rollover Gradient Top Color
fr_CA: Couleur du haut du dégradé de survol de l’image

en: Image Rollover Icon Circle
fr_CA: Cercle d’icône de survol de l’image

en: Image Rollover Icon Color
fr_CA: Couleur de l'icône de survol de l’image

en: Image Rollover Icon Font Size
fr_CA: Taille de la police de l'icône survol de l’image

en: Image Rollover Icons
fr_CA: Icônes de survol de l'image (rollover)

en: Image Rollover Title
fr_CA: Titre de survol de l’image

en: Import
fr_CA: Importer

en: Import / Export
fr_CA: Importer / Exporter

en: Import Content
fr_CA: Importer du contenu

en: Import Contents from File
fr_CA: Importation à partir du fichier

en: Import Options
fr_CA: Options d’importation

en: Import Page Options
fr_CA: Importer les options de page

en: Import from URL
fr_CA: Importer depuis une URL

en: Import the demo using an alternate method.
fr_CA: Importez la démo en utilisant une autre méthode.

en: Imported "%s" (%s)
fr_CA: "%s" Importé (%s)

en: Imported user "%s"
fr_CA: Utilisateur importé "%s"

en: Importing a single demo page is to receive the skeleton layout only. <strong>You will not receive demo images, fusion theme options, custom post types or sliders so there will be differences in style and layout compared to the online demos.</strong> The items that import are the builder layout, page template, fusion page options and image placeholders. If you wish to import everything from a demo, you need to import the full demo on the Avada > Import Demos tab.
fr_CA: L’importation d’une seule page de démonstration consiste à recevoir uniquement la mise en page du squelette. <strong> Vous ne recevrez pas d’images de démonstration, d’options de ThemeFusion, de types d’articles personnalisés ou de diaporamas. Par conséquent, il y aura des différences de style et de disposition par rapport aux démos en ligne. </strong> Les éléments qui importent sont la disposition du Builder, le modèle de page, les options de page de fusion et les espaces réservés d’image. Si vous souhaitez tout importer à partir d’une démo, vous devez importer la démo complète dans l’onglet Avada> Importer les démos.

en: Importing demo content will give you sliders, pages, posts, theme options, widgets, sidebars and other settings. This will replicate the live demo. <strong>Clicking this option will replace your current theme options and widgets.</strong> It can also take a minute to complete.<br /><br /> REQUIREMENTS:<br /><br />• Memory Limit of 128 MB and max execution time (php time limit) of 180 seconds.<br /><br />• Fusion Core must be activated for sliders, portfolios and FAQs to import.<br /><br />• Contact Form 7 plugin must be activated for the form to import.<br /><br />• Fusion Builder must be activated for page content to display as intended.
fr_CA: L’importation de contenu de démonstration vous donnera des curseurs, des pages, des publications, des options de thème, des widgets, des encadrés et d’autres paramètres. Cela va reproduire la démo en direct. <strong> Cliquez sur cette option pour remplacer vos options de thème et widgets actuels. </ strong> Cela peut prendre une minute. <br /> <br /> EXIGENCES: <br /> <br /> • Limite de mémoire de 128 Mo et temps d’exécution maximal (limite de temps php) de 180 secondes. <br /><br />• Fusion Core doit être activé pour les diasporas, les portfolios et les FAQ à importer. <br /> <br /> • L’extension Contact Form 7 doit être activée pour le formulaire à importer. <br /> <br /> • Fusion Builder doit être activé pour que le contenu de la page s’affiche comme prévu.

en: Importing demo content will give you sliders, pages, posts, theme options, widgets, sidebars and other settings. This will replicate the live demo. <strong>Clicking this option will replace your current theme options and widgets.</strong> It can also take a minute to complete.<br /><br /> REQUIREMENTS:<br /><br />• Memory Limit of 128 MB and max execution time (php time limit) of 180 seconds.<br /><br />• Fusion Core must be activated for sliders, portfolios and FAQs to import.<br /><br />• The Events Calendar Plugin must be activated for all event data to import.<br /><br />• Contact Form 7 plugin must be activated for the form to import.<br /><br />• Fusion Builder must be activated for page content to display as intended.
fr_CA: L’importation de contenu de démonstration vous donnera des curseurs, des pages, des publications, des options de thème, des widgets, des encadrés et d’autres paramètres. Cela va reproduire la démo en direct. <strong> Cliquez sur cette option pour remplacer vos options de thème et widgets actuels. </ strong> Cela peut prendre une minute. <br /> <br /> EXIGENCES: <br /> <br /> • Limite de mémoire de 128 Mo et temps d’exécution maximum (limite de temps php) de 180 secondes. <br /><br />• Fusion Core doit être activé pour les diasporas, les portfolios et les FAQ à importer. <br /> <br /> • L’extension Events Calendar doit être activée pour toutes les données d’événement à importer. <br /> <br /> • Fusion Builder doit être activé pour que le contenu de la page s’affiche comme prévu.

en: Importing demo content will give you sliders, pages, posts, theme options, widgets, sidebars and other settings. This will replicate the live demo. <strong>Clicking this option will replace your current theme options and widgets.</strong> It can also take a minute to complete.<br /><br /> REQUIREMENTS:<br /><br />• Memory Limit of 128 MB and max execution time (php time limit) of 180 seconds.<br /><br />• Fusion Core must be activated for sliders, portfolios and FAQs to import.<br /><br />• WooCommerce must be activated for all shop data to import.<br /><br />• Contact Form 7 plugin must be activated for the form to import.<br /><br />• Fusion Builder must be activated for page content to display as intended.
fr_CA: L’importation de contenu de démonstration vous donnera des curseurs, des pages, des publications, des options de thème, des widgets, des encadrés et d’autres paramètres. Cela va reproduire la démo en direct. <strong> Cliquez sur cette option pour remplacer vos options de thème et widgets actuels. </ strong> Cela peut prendre une minute. <br /> <br /> EXIGENCES: <br /> <br /> • Limite de mémoire de 128 Mo et temps d’exécution maximum (limite de temps php) de 180 secondes. <br /><br />• Fusion Core doit être activé pour les diasporas, les portfolios et les FAQ à importer. <br /> <br /> • L’extension Events Calendar doit être activée pour toutes les données d’événement à importer. <br /> <br /> • Fusion Builder doit être activé pour que le contenu de la page s’affiche comme prévu.

en: Importing demo content will give you sliders, pages, posts, theme options, widgets, sidebars and other settings. This will replicate the live demo. <strong>Clicking this option will replace your current theme options and widgets.</strong> It can also take a minute to complete.<br /><br /> REQUIREMENTS:<br /><br />• Memory Limit of 128 MB and max execution time (php time limit) of 180 seconds.<br /><br />• Fusion Core must be activated for sliders, portfolios and FAQs to import.<br /><br />• bbPress must be activated for all forum data to import.<br /><br />• Contact Form 7 plugin must be activated for the form to import.<br /><br />• Fusion Builder must be activated for page content to display as intended.
fr_CA: L’importation de contenu de démonstration vous donnera des curseurs, des pages, des publications, des options de thème, des widgets, des encadrés et d’autres paramètres. Cela va reproduire la démo en direct. <strong> Cliquez sur cette option pour remplacer vos options de thème et widgets actuels. </ strong> Cela peut prendre une minute. <br /> <br /> EXIGENCES: <br /> <br /> • Limite de mémoire de 128 Mo et temps d’exécution maximal (limite de temps php) de 180 secondes. • Fusion Core doit être activé pour les diasporas, les portfolios et les FAQ à importer. <br /> <br /> • bbPress doit être activé pour toutes les données de forum à importer. <br /><br />• L’extension Contact Form 7 doit être activée pour le formulaire à importer<br /> <br /> • Fusion Builder doit être activé pour que le contenu de la page s’affiche comme prévu.

en: Importing demo content will give you sliders, pages, posts, theme options, widgets, sidebars and other settings. This will replicate the live demo. <strong>Clicking this option will replace your current theme options and widgets.</strong> It can also take a minute to complete.<br /><br /> REQUIREMENTS:<br /><br />• Memory Limit of 256 MB and max execution time (php time limit) of 300 seconds.<br /><br />• Fusion Core and LayerSlider must be activated for sliders to import.<br /><br />• Contact Form 7 plugin must be activated for the form to import.<br /><br />• Fusion Builder must be activated for page content to display as intended.
fr_CA: L’importation de contenu de démonstration vous donnera des curseurs, des pages, des publications, des options de thème, des widgets, des encadrés et d’autres paramètres. Cela va reproduire la démo en direct. <strong> Cliquez sur cette option pour remplacer vos options de thème et widgets actuels. </ strong> Cela peut prendre une minute. <br /> <br /> EXIGENCES: <br /> <br /> • Limite de mémoire de 256 Mo et temps d’exécution maximum (limite de temps php) de 300 secondes. <br /> <br /> • Fusion Core et LayerSlider doivent être activés l’importation des diaporamas. <br /> <br /> • L’extension Contact Form 7 doit être activée pour le formulaire à importer<br /> <br /> • Fusion Builder doit être activé pour que le contenu de la page s’affiche comme prévu.

en: In pixels ex: 20px. %s
fr_CA: En pixels ex: 20px. %s

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100px. Or Use "auto" for automatic resizing if you added either width or height.
fr_CA: En pixels ou en pourcentage, ex: 100% ou 100px. Ou utilisez "auto" pour le redimensionnement automatique si vous avez ajouté la largeur ou la hauteur.

en: In pixels.
fr_CA: En pixels.

en: In pixels. %s
fr_CA: En pixels. %s

en: In reply to:
fr_CA: En réponse à:

en: Indicates if ajax based saving is enabled for this instance of FusionRedux.
fr_CA: Indique si la sauvegarde de la base Ajax est activée pour cette instance de FusionRedux.

en: Indicates if developer mode is enabled for this instance of FusionRedux.
fr_CA: Indique si le mode développeur est activé pour cette instance de FusionRedux.

en: Indicates if output flag for globally shutting off all CSS output is enabled for this instance of FusionRedux.
fr_CA: Indique si l’indicateur de sortie pour la fermeture globale de toutes les sorties CSS est activé pour cette instance de FusionRedux.

en: Indicates if the compiler flag is enabled for this instance of FusionRedux.
fr_CA: Indique si le marqueur du compilateur est activé pour cette instance de FusionRedux.

en: Indicates the installed FusionRedux extensions and their version numbers.
fr_CA: Indique les extensions FusionRedux installées ainsi que leur numéro de version.

en: Infinite Scroll
fr_CA: Défilement infini

en: Info Box Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan de la boîte d'informations

en: Info Box Content
fr_CA: Contenu de la boîte d'informations

en: Info Box Styling
fr_CA: Style de la boîte d'informations

en: Info Box Text Color
fr_CA: Couleur du texte de la boîte d'informations

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
fr_CA: Information concernant le serveur web hébergeant actuellement votre site.

en: Information about web browser current in use.
fr_CA: Informations sur le navigateur Web présentement utilisé.

en: Inherit
fr_CA: Hériter

en: Input the URL to another sites options set and hit Import to load the options from that site.
fr_CA: Mettez l'URL des autres options de site et cliquez sur Importer pour charger les options de ce site.

en: Input your backup file below and hit Import to restore your sites options from a backup.
fr_CA: Mettez votre fichier de sauvegarde ci-dessous et cliquez sur Importer pour restaurer vos options de site à partir d'une sauvegarde.

en: Insert Youtube or Vimeo embed code.
fr_CA: Insérer le code d’intégration Youtube ou Vimeo.

en: Insert a tagline for the social sharing boxes.
fr_CA: Insérez un slogan pour les boîtes de partage social.

en: Insert your custom link here
fr_CA: Insérez votre lien personnalisé ici

en: Install
fr_CA: Installer

en: Install %2$s
fr_CA: Installer %2$s

en: Install %s
fr_CA: Installer %s

en: Install Plugins
fr_CA: Installer les extensions

en: Install Required Plugins
fr_CA: Installer les extensions nécessaires

en: Install/Update Required Plugins
fr_CA: Installer / Mettre à jour les extensions requises

en: Installation of bundled/required plugins.
fr_CA: Installation du groupe d’extensions obligatoires.

en: Installation of included demo content.
fr_CA: Installation du contenu inclus dans la démo.

en: Installation/Update Of Required Plugins Needed
fr_CA: Installation / Mise à jour des extensions requises

en: Installed
fr_CA: Installé

en: Installed But Not Activated
fr_CA: Installé mais pas activé

en: Installed version:
fr_CA: Version installée :

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_CA: Installation de l’extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
fr_CA: Installation de l'extension : %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_CA: Installation et activation de l’extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Instructions For Generating A Token
fr_CA: Instructions pour générer un jeton

en: Invalid Patch target.
fr_CA: Cible du correctif invalide.

en: Invalid author mapping
fr_CA: Informations de l'utilisateur invalides

en: Invalid file type
fr_CA: Type de fichier non valide

en: Invalid token, or corresponding Envato account does not have %s purchased.
fr_CA: Code d'achat invalide ou ne correspondant pas au compte Envato sur lequel %s a été acheté.

en: Is the server running in a localhost environment.
fr_CA: Le serveur fonctionne-t-il dans un environnement local.

en: Issue Date
fr_CA: Date d'émission

en: It appears that you have embedded the full FusionRedux package inside your theme. You need only embed the <strong>FusionReduxCore</strong> folder. Embedding anything else will get your rejected from theme submission. Suspected FusionRedux package file(s):
fr_CA: Il semble que vous ayez incorporé le paquet FusionRedux complet dans votre thème. Vous devez seulement intégrer le dossier <strong> FusionReduxCore </strong>. L’inclusion d’autres éléments entraînera votre rejet de la soumission du thème. Fichier(s) de package FusionRedux suspecté:

en: It looks like the %s folder in your WordPress installation is not writable. Please make sure to change the file/folder permissions to allow downloading the Avada demo pages through the Fusion Builder Library before using them.
fr_CA: Il semble que le dossier %s dans votre installation WordPress ne soit pas accessible. Merci de modifier les permissions du dossier ou du fichier pour permettre le téléchargement des maquettes démo Avada via la bibliothèque Fusion Builder avant de les utiliser.

en: Language
fr_CA: Langue

en: Language:
fr_CA: Langue:

en: Large
fr_CA: Grand

en: Large Alternate
fr_CA: Alternatif grand

en: Latin Extended
fr_CA: Latin Étendu

en: Layout
fr_CA: Disposition

en: Learn How To Import Sliders
fr_CA: Apprendre comment importer des diaporamas

en: Learn More
fr_CA: En apprendre plus

en: Leave A Comment
fr_CA: Ecrire un commentaire

en: Leave Empty
fr_CA: Laisser vide

en: Left
fr_CA: Gauche

en: Letter Spacing
fr_CA: Espacement entre les lettres

en: Lift Up
fr_CA: Soulever

en: Light
fr_CA: Clair

en: Light (300)
fr_CA: Mince (300)

en: Light 200
fr_CA: Fin 200

en: Light 200 Italic
fr_CA: Fin 200 Italique

en: Light Blue
fr_CA: Bleu clair

en: Light Grey
fr_CA: Gris clair

en: Light Red
fr_CA: Rouge clair

en: Light Shadow
fr_CA: Ombre légère

en: Lightbox Behavior
fr_CA: Comportement de la visionneuse

en: Lightbox For Featured Images On Single Post Pages
fr_CA: Visionneuse pour les images en vedette sur les pages de publication individuelle

en: Lightbox Skin
fr_CA: Apparence de la visionneuse

en: Like FusionRedux?
fr_CA: Aimez-vous FusionRedux ?

en: Line Height
fr_CA: Hauteur de ligne

en: Link
fr_CA: Lien

en: Link & Zoom
fr_CA: Lien & Zoom

en: Link + Zoom
fr_CA: Lien + Zoom

en: Link Color
fr_CA: Couleur des Liens

en: Link Relationship (XFN)
fr_CA: Relation de lien (XFN)

en: LinkedIn
fr_CA: Linkedin

en: List
fr_CA: Liste

en: List of template files overriding the default FusionRedux template files.
fr_CA: La liste de fichiers modèles remplace les fichiers modèles par défaut de FusionRedux.

en: Listed below are the Wordpress plugins and/or theme installed on your site that utilize FusionRedux Framework. We do not directly support products created with our framework.  It is the responsibility of the plugin or theme developer to support their work. You will need to contact the author(s) of the products listed below with your support questions.
fr_CA: Sont listés ci-dessous les extensions et / ou le thème WordPress installés sur votre site qui utilisent l'espace de travail FusionRedux. Nous ne fournissons pas directement le support des produits créés avec notre espace de travail. Pour ces produits, le support relève de la responsabilité du développeur de l'extension ou du thème. Il vous faut contacter le ou les auteur(s) des produits listés ci-dessous pour leur soumettre vos questions.

en: Live Preview
fr_CA: Aperçu en direct

en: Load More Button
fr_CA: Bouton Charger plus

en: Load More Posts
fr_CA: Charger plus d’articles

en: Loading the next set of posts...
fr_CA: Chargement des prochains articles…

en: Loading...
fr_CA: Chargement ...

en: Localhost Environment
fr_CA: Vous travaillez dans un environnement local

en: Log In
fr_CA: Se connecter

en: Log out of this account
fr_CA: Se déconnecter de ce compte

en: Logged in as %1$s. %2$sLog out &raquo;%3$s
fr_CA: Connecté en %1$s. %2$sLog out &raquo;%3$s

en: Login failed, please try again.
fr_CA: La connexion a échoué, veuillez réessayer.

en: Logo Alignment
fr_CA: Alignement du logo

en: Logo Background
fr_CA: Arrière-plan du logo

en: Logo Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan du logo

en: Logo Margins
fr_CA: Marges du logo

en: Loop Video
fr_CA: Vidéo en boucle

en: Main Content Background
fr_CA: Arrière-plan du contenu principal

en: Main Content Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan du contenu principal

en: Main Menu
fr_CA: Menu principal

en: Main Menu Arrow Size
fr_CA: Taille de la flèche du menu principal

en: Main Menu Background Color For Header 4 & 5
fr_CA: Couleur d’arrière-plan du menu principal pour l’en-tête 4 et 5

en: Main Menu Drop Shadow
fr_CA: Ombre portée du menu principal

en: Main Menu Dropdown Background Color
fr_CA: Couleur la couleur d’arrière-plan des éléments déroulants du menu principal

en: Main Menu Dropdown Background Hover Color
fr_CA: Couleur de survol des éléments déroulants du menu principal

en: Main Menu Dropdown Divider
fr_CA: Séparateur  des éléments déroulants du menu principal

en: Main Menu Dropdown Font Color
fr_CA: Couleur de la police du menu déroulant du menu principal

en: Main Menu Dropdown Font Size
fr_CA: Taille du texte déroulant du menu principal

en: Main Menu Dropdown Indicator
fr_CA: Indicateur des éléments déroulants du menu principal

en: Main Menu Dropdown Item Padding
fr_CA: Remplissage  des éléments déroulants du menu principal

en: Main Menu Dropdown Separator Color
fr_CA: Couleur des séparateurs des éléments déroulants du menu principal

en: Main Menu Dropdown Width
fr_CA: Largeur des éléments déroulants du menu principal

en: Main Menu Height
fr_CA: Hauteur du menu principal

en: Main Menu Highlight Background Color
fr_CA: Couleur de fond du menu  principal en surbrillance

en: Main Menu Highlight Bar Size
fr_CA: Taille du menu principal en surbrillance

en: Main Menu Highlight Style
fr_CA: Style de surbrillance du menu principal

en: Main Menu Icon
fr_CA: Icône du menu principal

en: Main Menu Icon Circle Borders
fr_CA: Icône des bordures du cercle du menu principal

en: Main Menu Icon Color
fr_CA: Couleur de l'icône du menu principal

en: Main Menu Icon Hover Color
fr_CA: Couleur de survol de l'icône du menu principal

en: Main Menu Icon Position
fr_CA: Position de l'icône du menu principal

en: Main Menu Icon Size
fr_CA: Taille de l'icône du menu principal

en: Main Menu Icons
fr_CA: Icônes du menu principal

en: Main Menu Item Padding
fr_CA: Marge intérieur de l’élément de menu principal

en: Main Menu Search Icon
fr_CA: Icône de recherche dans le menu principal

en: Main Menu Text Align
fr_CA: Alignement de texte du menu principal

en: Main Menu Typography
fr_CA: Typographie du menu principal

en: Main Navigation Menu
fr_CA: Menu navigation principale

en: Make sure WordPress directory permissions are correct and uploads directory is writable.
fr_CA: Assurez-vous que les autorisations de répertoire WordPress sont correctes et que le répertoire des téléchargements est accessible en écriture.

en: Manage Page Options
fr_CA: Gérer les options de page

en: Manage Plugins Below
fr_CA: Gèrer les extensions ci-dessous

en: Map Overlay Color
fr_CA: Couleur de recouvrement pour la carte

en: Map Popup On Click
fr_CA: Carte popup sur un clic

en: Map Scale
fr_CA: Échelle de la carte

en: Map Zoom & Pan Control Icons
fr_CA: Icônes de zoom et panoramique de la carte

en: Map Zoom Level
fr_CA: Niveau du Zoom de la carte

en: Map Zoom With Scrollwheel
fr_CA: Zoom de carte avec roulette de défilement

en: Margin Bottom
fr_CA: Marge du bas

en: Margin Top
fr_CA: Marge du haut

en: Max Upload Size
fr_CA: Taille maximale des fichiers

en: Max Upload Size:
fr_CA: Taille maximale d’upload:

en: Media Files
fr_CA: Fichiers multimédias

en: Media fields using remote URLs were detected in your theme options:
fr_CA: Les champs multimédias utilisant des URL distantes ont été détectés dans les options de votre thème:

en: Medium 500
fr_CA: Médium 500

en: Medium 500 Italic
fr_CA: Medium 500 Italique

en: Medium Alternate
fr_CA: Alternatif moyen

en: Medium Shadow
fr_CA: Ombre moyenne

en: Mega Menu Column Title
fr_CA: Titre de la colonne du Méga Menu

en: Mega Menu Column Title Size
fr_CA: Taille du titre de colonne du Méga Menu

en: Mega Menu Column Width
fr_CA: Largeur de colonnes du Méga Menu

en: Mega Menu Dropdown Item Padding
fr_CA: Marge intérieure des éléments déroulants du Méga menu

en: Mega Menu Item Divider
fr_CA: Diviseur des éléments du Méga Menu déroulant

en: Mega Menu Max-Width
fr_CA: Largeur maximale du Méga Menu

en: Mega Menu Number of Columns
fr_CA: Nombre de colonnes du Méga Menu

en: Mega Menu Thumbnail
fr_CA: Vignette du Méga Menu

en: Mega Menu Thumbnail Size
fr_CA: Taille de vignette du Méga Menu

en: Mega Menu Widget Area
fr_CA: Zone Widget du Méga Menu

en: Menu + Logo Area
fr_CA: Zone de menu et logo

en: Menu First Level Style
fr_CA: Style du Menu de Premier Niveau

en: Menu Highlight Label
fr_CA: Étiquette en surbrillance du menu

en: Menu Highlight Label Background Color
fr_CA: Couleur de fond de l’étiquette en surbrillance du menu

en: Menu Highlight Label Border Color
fr_CA: Couleur de la bordure du menu en surbrillance

en: Menu Highlight Label Radius
fr_CA: Rayon de l’étiquette en surbrillance

en: Menu Highlight Label Text Color
fr_CA: Couleur de l’étiquette en surbrillance du menu

en: Menu Only
fr_CA: Menu uniquement

en: Menus Typography
fr_CA: Typographie des menus

en: Meta Data Font Size
fr_CA: Publier les métadonnées de la taille de la police

en: Meta Data Position
fr_CA: Position des meta-données

en: Metro Black
fr_CA: Metro noir

en: Metro White
fr_CA: Metro blanc

en: Minimum Font Size Factor
fr_CA: Facteur de taille de police minimum

en: Minimum required version:
fr_CA: Version minimale requise :

en: Miscellaneous
fr_CA: Divers

en: Mobile Content Align
fr_CA: Aligner les contenus mobiles

en: Mobile Device Zoom
fr_CA: Zoom sur appareils mobiles

en: Mobile Header Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière plan de l’en-tête sur appareils mobiles

en: Mobile Logo
fr_CA: Logo du Mobile

en: Mobile Menu
fr_CA: Menu mobile

en: Mobile Menu Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan du menu pour mobile

en: Mobile Menu Background Hover Color
fr_CA: Couleur de survol de l’arrière-plan du menu mobile

en: Mobile Menu Border Color
fr_CA: Couleur de bordure du menu mobile

en: Mobile Menu Design Style
fr_CA: Style de design du menu mobile

en: Mobile Menu Dropdown Item Height
fr_CA: Hauteur du menu mobile déroulant

en: Mobile Menu Dropdown Slide Outs
fr_CA: Ouvertures du menu mobile déroulant

en: Mobile Menu Hover Color
fr_CA: Couleur du menu mobile au survol

en: Mobile Menu Icons Top Margin
fr_CA: Marge supérieure pour les icônes du menu mobile

en: Mobile Menu Text Align
fr_CA: Alignement de texte du menu mobile

en: Mobile Menu Toggle Color
fr_CA: Couleur de l'icône de basculement du menu mobile

en: Mobile Menu Typography
fr_CA: Typographie du menu mobile

en: Modal Window Anchor
fr_CA: Ancre de fenêtre modale

en: Modern
fr_CA: Moderne

en: Modify
fr_CA: Modifier

en: Monthly Archives: %s
fr_CA: Archives mensuelles: %s

en: Move
fr_CA: Déplacer

en: Move down
fr_CA: Déplacer vers le bas

en: Move up
fr_CA: Déplacer vers le haut

en: Mute Video
fr_CA: Couper le son de la vidéo

en: My Account
fr_CA: Mon compte

en: My account
fr_CA: Mon compte

en: MySQL Version
fr_CA: Version de MySQL

en: MySQL Version:
fr_CA: Version MySQL:

en: Name
fr_CA: Nom

en: Name (required)
fr_CA: Nom (obligatoire)

en: Navigation Arrow Size
fr_CA: Taille de la flèche de navigation

en: Navigation Box Dimensions
fr_CA: Dimensions de la boîte de navigation.

en: Navigation Label
fr_CA: Étiquette de navigation

en: Need a new search?
fr_CA: Désirez-vous effectuer une nouvelle recherche ?

en: New
fr_CA: Nouveau

en: New %s
fr_CA: Nouveau  %s

en: New Scheme
fr_CA: Nouveau Schema

en: New Version Available: %s
fr_CA: Nouvelle version disponible: %s

en: New in this Release
fr_CA: Nouveau dans cette version

en: Newsletter
fr_CA: Infolettre

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Next Post
fr_CA: Article suivant

en: Next to Image
fr_CA: À côté de l'image

en: No
fr_CA: Non

en: No Comments
fr_CA: Sans Commentaires

en: No Icons
fr_CA: Aucune icône

en: No Repeat
fr_CA: Pas de répétition

en: No Shadow
fr_CA: Pas d’ombre

en: No Sidebar
fr_CA: Aucune barre latérale

en: No Slider
fr_CA: Aucun diaporama

en: No Style
fr_CA: Aucun style

en: No Text
fr_CA: Aucun texte

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_CA: Aucune mesure prise. L'extension %1$s était déjà activée.

en: No image URL has been entered.
fr_CA: Aucune URL d'image n'a été fournie.

en: No items of this type were found.
fr_CA: Aucun élément de ce type n’a été trouvé.

en: No media selected
fr_CA: Aucun média sélectionné

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_CA: Aucune extension n’est disponible à l’activation pour le moment.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_CA: Aucune extension n’est disponible pour être installée pour le moment.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_CA: Aucune mise à jour d’extension n’est actuellement disponible.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_CA: Aucunes extensions sélectionnées pour l'activation. Pas d’action prise.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_CA: Aucune extension n'a été sélectionnée pour être installée. Pas d'action prise.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_CA: Aucune extension n'a été sélectionnée pour être mis à jour. Pas d'action prise.

en: No previous versions could be detected
fr_CA: Aucune version antérieure n a pu être détectée

en: No units were entered for %1$s, falling back to using pixels. Saved value "%4$s" and not "%5$s".
fr_CA: Aucune unité saisie pour %1$s, retour à l'utilisation de pixels. Valeur enregistrée "%4$s" et non pas "%5$s".

en: No units were entered, falling back to using pixels. Saved value "%2$s" and not "%3$s".
fr_CA: Aucune unité saisie, retour à l'utilisation de pixels. Valeur enregistrée "%2$s" et non pas "%3$s".

en: No upcoming %s.
fr_CA: Pas de %s à venir.

en: None
fr_CA: Aucun

en: Normal
fr_CA: Normale

en: Normal 400 Italic
fr_CA: Normal 400 Italique

en: Not Installed
fr_CA: Non installé

en: Not all fields have been filled in correctly.
fr_CA: Tous les champs n'ont pas été remplis correctement.

en: Note:
fr_CA: Remarque :

en: Number of Footer Columns
fr_CA: Nombre de colonnes du pied de page

en: Number of Portfolio Items Per Archive Page
fr_CA: Nombre d'éléments de portfolio par page d'archives

en: Number of Related Posts / Projects
fr_CA: Nombre d Articles / Projets similaires

en: Number of Search Results Per Page
fr_CA: Nombre de résultats de recherche par page

en: Number of Sliding Bar Columns
fr_CA: Nombre de colonnes de barre coulissante

en: Off
fr_CA: Désactivé

en: On
fr_CA: Activé

en: Once reversion is done, you can load a previous version of Avada onto your server. You can download %s here if you do not have a backup of your previous theme.
fr_CA: Une fois la restauration terminée, vous pouvez charger une version précédente d’avadh sur votre serveur. Vous pouvez télécharger %s ici si vous n’avez pas de sauvegarde de votre thème précédent.

en: Once the demos are downloaded, you will be able to select any Avada demo, view each page it contains and import any of them individually.
fr_CA: Quand vous aurez téléchargé les démos, vous pourrez sélectionner n’importe quelle démo Avada, afficher chaque page qu’il contient et importer chacune d’entre elles individuellement.

en: Once you register your Avada theme purchase, you will be able to select any Avada demo, view each page it contains and import any of them individually.
fr_CA: Quand que vous avez enregistré votre achat du thème Avada, vous pouvez sélectionner n’importe quelle démo Avada, afficher chaque page qu’il contient et importer chacune d’entre elles individuellement.

en: One Comment
fr_CA: Un commentaire

en: Only Categories
fr_CA: Uniquement les catégories

en: Only Title
fr_CA: Uniquement le titre

en: Only accepts javascript code wrapped with &lt;script&gt; tags and HTML markup that is valid inside the &lt;/head&gt; tag.
fr_CA: N'accepte que le code javascript encapsulé avec les balises <script> et le balisage HTML valide dans la balise </head>.

en: Only accepts javascript code, wrapped with &lt;script&gt; tags and valid HTML markup inside the &lt;/body&gt; tag.
fr_CA: N’accepte que le code javascript, encapsulé avec les balises <script> et le balisage HTML valide dans la balise &lt;/body&gt; .

en: Only featured images of individual post
fr_CA: Uniquement les images en vedette de la publication individuelle

en: Oops!
fr_CA: Oups!

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
fr_CA: Oups, la page que vous recherchez n'existe pas !

en: Open Blog Links In New Window
fr_CA: Ouvrir les liens du blogue dans une nouvelle fenêtre

en: Open Graph Meta Tags
fr_CA: Ouvrir les méta-tags graphiques

en: Open Portfolio Links In New Window
fr_CA: Ouvrir les liens de portfolio dans une nouvelle fenêtre

en: Open Slide Link In New Window
fr_CA: Ouvrir le lien de la diapositive dans une nouvelle fenêtre

en: Open Social Icons in a New Window
fr_CA: Ouvrir les icônes sociales dans une nouvelle fenêtre

en: Open link in a new window/tab
fr_CA: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: Optional
fr_CA: Facultatif

en: Options Object
fr_CA: Réglages de l’objet

en: Options panel created using %1$s
fr_CA: Panneau d’options créé en utilisant %1$s

en: Order details
fr_CA: Détails de la commande

en: Order number:
fr_CA: Numéro de commande :

en: Original: %s
fr_CA: Original : %s

en: Other Options
fr_CA: Autres options

en: Our core mantra at FusionRedux is backwards compatibility. With hundreds of thousands of instances worldwide, you can be assured that we will take care of you and your clients.
fr_CA: Notre mot d’ordre chez FusionRedux est la rétrocompatibilité. Avec des centaines de milliers de cas dans le monde entier, vous pouvez être assuré que nous prendrons soin de vous et de vos clients.

en: Our newly built Fusion Builder is amazing and up to 5x faster. It needs to convert your old shortcodes to the new syntax. This will ensure all shortcodes use unique names, so there will be no conflicts with other plugins.
fr_CA: Notre tout nouveau Fusion Builder est fantastique et 5x plus rapide. Il faut convertir vos anciens Shortcodes dans la nouvelle syntaxe. Cela garantira que tous les Shortcodes utilisent des noms uniques afin qu’il n’y ait aucun conflit avec d’autres extensions.

en: Our site is currently undergoing scheduled maintenance. Please try again in a moment.
fr_CA: Notre site est actuellement en maintenance. Veuillez réessayer plus tard.

en: Out of stock
fr_CA: Épuisé

en: PHP Display Errors
fr_CA: Affichage d’erreurs PHP

en: PHP Max Input Vars
fr_CA: Nombre maximal de variables PHP

en: PHP Max Input Vars:
fr_CA: Nombre maximal de variables PHP:

en: PHP Memory Limit
fr_CA: Limite de mémoire PHP

en: PHP Memory Limit:
fr_CA: Limite de mémoire PHP:

en: PHP Post Max Size
fr_CA: Taille maximale d’envoi PHP

en: PHP Post Max Size:
fr_CA: Taille maximale d’envoi PHP:

en: PHP Time Limit
fr_CA: Limite d’exécution PHP

en: PHP Time Limit:
fr_CA: Limite d’exécution PHP:

en: PHP Unit Testing
fr_CA: Test modulaire de PHP

en: PHP Version
fr_CA: Version PHP

en: PHP Version could not be detected.
fr_CA: La version de PHP ne peut être détectée.

en: PHP Version:
fr_CA: Version PHP:

en: Page Content Padding
fr_CA: Marge intérieure de la page

en: Page Title Bar
fr_CA: Barre de titre de la page

en: Page Title Bar Background
fr_CA: Arrière-plan de la barre de titre de la page

en: Page Title Bar Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan de la barre de titre de page

en: Page Title Bar Background Image
fr_CA: Image de fond de la barre de titre de la page

en: Page Title Bar Background Retina
fr_CA: Arrière-plan de la Barre de titre de la page Retina

en: Page Title Bar Borders Color
fr_CA: Couleur de bordure de la barre de titre de la page

en: Page Title Bar Height
fr_CA: Hauteur de la barre de titre de la page

en: Page Title Bar Line Height
fr_CA: Hauteur de la ligne de la barre de titre

en: Page Title Bar Mobile Height
fr_CA: Hauteur de la Barre de titre de la page sur mobile

en: Page Title Bar Styling
fr_CA: Style de la barre de titre de la page

en: Page Title Bar Text Alignment
fr_CA: Alignement du texte de la barre de titre de la page

en: Pages:
fr_CA: Pages :

en: Pagination Box Padding
fr_CA: Marge intérieure de la boite de pagination

en: Pagination Circles Below Video Slides
fr_CA: Cercles de pagination au-dessous des diapositives vidéo

en: Pagination Font Size
fr_CA: Taille de police de pagination

en: Pagination Text Display
fr_CA: Affichage de texte de pagination

en: Pagination Type
fr_CA: Type de pagination

en: Parade
fr_CA: Défilé

en: Parallax Background Image
fr_CA: Image d’arrière-plan parallaxe

en: Parent Theme Author URL
fr_CA: URL de l’auteur du thème parent

en: Parent Theme Name
fr_CA: Nom du thème parent

en: Parent Theme Version
fr_CA: Version du thème parent

en: Partial Import
fr_CA: Importation partielle

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: Paste the code that was exported from the color scheme into the text area and then click the "Import" button.
fr_CA: Collez le code qui a été exporté du schéma de couleurs dans la zone de texte, puis cliquez sur le bouton "Importer".

en: Paste your tracking code here. This will be added into the header template of your theme. Place code inside &lt;script&gt; tags.
fr_CA: Collez votre code de suivi ici. Cela sera ajouté dans le modèle d’en-tête de votre thème. Placez le code dans votre &lt;script&gt; de mots clés.

en: Patch #
fr_CA: Correctif #

en: Patch Applied
fr_CA: Correctif appliqué

en: Patch cannot be currently aplied.
fr_CA: Le correctif ne peut être appliqué pour l'instant.

en: Patch empty.
fr_CA: Correctif vide.

en: Pay
fr_CA: Payer

en: Payment method:
fr_CA: Méthode de paiement :

en: Permalink Structure
fr_CA: Structure des permaliens

en: Permalinks
fr_CA: Permaliens

en: Phone Number For Contact Info
fr_CA: Numéro de téléphone pour les coordonnées de contact

en: Phone:
fr_CA: Téléphone :

en: Pin This Product
fr_CA: Epingler ce produit

en: Pink
fr_CA: Rose

en: Please Wait
fr_CA: Veuillez patienter

en: Please apply patch #%s first.
fr_CA: Merci d'appliquer en premier le correctif #%s .

en: Please be sure to include for your developer - via cut and paste - the Support URL in the box below.
fr_CA: S.V.P. soyez assuré d’inclure pour votre développeur - via couper et coller - l’URL de support dans la case ci-dessous.

en: Please confirm that you have read the instructions, by checking the box.
fr_CA: Veuillez svp confirmer que vous avez lu les instructions en cochant ici.

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_CA: Veuillez contacter l’administrateur du site pour obtenir de l’aide.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_CA: Veuillez contacter le fournisseur de l’extension et demandez-lui de adapter son extension selon les lignes directrices de WordPress.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
fr_CA: Veuillez copier-coller cette information dans votre ticket lorsque vous contactez le support:

en: Please enter correct details for this required field.
fr_CA: Merci de renseigner correctement ce champ obligatoire.

en: Please enter your Envato token to complete registration.
fr_CA: Veuillez entrer votre jeton Envato pour terminer l’inscription.

en: Please enter your URL that will be used to link the full slide.
fr_CA: Indiquez l’URL qui servira de lien à la diapositive.

en: Please helps us improve our panel by allowing us to gather anonymous usage stats so we know which configurations, plugins and themes to test to ensure compatibility.
fr_CA: Aidez-nous à améliorer notre panneau d'administration en nous autorisant à récupérer des données anonymes pour savoir quelles configurations, extensions et thèmes nous devons tester pour assurer la compatibilité.

en: Please proceed to the FusionRedux Framework issue tracker and supply us with your support URL below. Please also provide any information that will help us to reproduce your issue.
fr_CA: Veuillez procéder à la détection d'erreurs de l'espace de travail FusionRedux et transmettez-nous le rapport à l'adresse ci-dessous. Merci de nous fournir également toute information complémentaire qui pourrait nous aider à reproduire l'erreur.

en: Please replace them with locally-imported files from your media-library
fr_CA: Veuillez les remplacer par des fichiers importés localement depuis votre médiathèque

en: Please update Fusion Core to latest version.
fr_CA: Veuillez mettre à jour Fusion Core avec la dernière version.

en: Please visit the %s page and change your permalinks structure to "Post Name" so that content links work properly.
fr_CA: Merci de visiter la page %s et modifier la structure de vos Permaliens en choisissant "Nom de l'article" pour que les liens fonctionnent correctement.

en: Please visit the %s page and enter a valid token to import the full Avada Demos and the single pages through Fusion Builder.
fr_CA: SVP visitez la page %s et entrez un jeton valide pour importer les maquettes Avada Démos et les pages uniques par Fusion Builder.

en: Please wait a few minutes, then try refreshing the page. Unable to load some remotely hosted scripts.
fr_CA: Veuillez patienter quelques minutes, puis actualisez la page. Impossible de charger des scripts hébergés à distance.

en: Plugin
fr_CA: Extension

en: Plugin activated successfully.
fr_CA: Cette extension est correctement activée.

en: Plugin activation failed.
fr_CA: Échec de l'activation de l’extension.

en: Plugin install failed. Please try Again.
fr_CA: L installation de l’extension a échoué! Essayez encore.

en: Plugins
fr_CA: Extensions

en: Popularity
fr_CA: Popularité

en: Portfolio Archive
fr_CA: Archive de portfolio

en: Portfolio Archive Column Spacing
fr_CA: Espacement des colonnes de l’archive de portfolio

en: Portfolio Archive Content Position
fr_CA: Position du contenu de l’archive du portfolio

en: Portfolio Archive Excerpt Length
fr_CA: Longueur de l’extrait du portfolio d’archives

en: Portfolio Archive Featured Image Size
fr_CA: Taille de l’image en vedette de l’archive du portfolio

en: Portfolio Archive Layout
fr_CA: Mise en page des archives de portfolio

en: Portfolio Archive Pagination Type
fr_CA: Type de pagination d’archive de portfolio

en: Portfolio Archive Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale 1 d'archives de portfolio

en: Portfolio Archive Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale 2 d'archives de Portfolio

en: Portfolio Archive Text Alignment
fr_CA: Alignement du texte de l’archive du portfolio

en: Portfolio Archive Text Display
fr_CA: Affichage de textes d’archive de portfolio

en: Portfolio Archive Text Layout
fr_CA: Mise en page du fichier d'archives de portfolio

en: Portfolio Archive Text Layout Padding
fr_CA: Marge interne de mise en page du texte du portfolio

en: Portfolio Archive Title Display
fr_CA: Affichage du titre de l’archive du portfolio

en: Portfolio Posts
fr_CA: Articles du ortfolio

en: Portfolio Single Post
fr_CA: Publication individuelle de portfolio

en: Portfolio Slug
fr_CA: Slug de Portfolio

en: Post
fr_CA: Poster

en: Post %d remapped to %d
fr_CA: Article %d réassigné à %d

en: Post %d was imported with author "%s", but could not be found
fr_CA: L’article %d a été importé avec l’auteur “%s”, mais n’a pas pu être trouvé

en: Post %d was imported with object "%d" of type "%s", but could not be found
fr_CA: L’article %d a été importé avec l’objet "%d" de type "%s", mais n’a pu être trouvé

en: Post %d was imported with parent %d, but could not be found
fr_CA: L’article %d a été importé avec le parent %d, mais n'a pas pu être trouvé

en: Post %d was marked for post-processing, but none was required.
fr_CA: L'article %d a été marqué pour le post-traitement, mais ce n’était pas nécessaire.

en: Post Categories on Breadcrumbs
fr_CA: Afficher les catégories du Fil d’Ariane

en: Post Comment
fr_CA: Publier votre commentaire

en: Post Meta
fr_CA: Publier les métadonnées

en: Post Meta Author
fr_CA: Publier les métadonnées de l’auteur

en: Post Meta Categories
fr_CA: Publier les métadonnées des catégories

en: Post Meta Comments
fr_CA: Publier les métadonnées des commentaires

en: Post Meta Date
fr_CA: Publier les métadonnées de la date

en: Post Meta Read More Link
fr_CA: Publier les métadonnées du lien "Lire la suite"

en: Post Meta Tags
fr_CA: Publier les métadonnées des mots-clés

en: Post Title
fr_CA: Titre de l’article

en: Post Type Archives on Breadcrumbs
fr_CA: Afficher le type de catégories du Fil d’Ariane

en: Post count: %s
fr_CA: Nombre d'articles: %s

en: Postcode / ZIP
fr_CA: Code postal

en: Posts
fr_CA: Articles

en: Posts Page
fr_CA: Page d’articles

en: Posts Slideshow Images
fr_CA: Publications des images de diaporama

en: Posts that need to be converted: %s
fr_CA: Articles nécessitant une conversion : %s

en: Posts that need to be reverted: %s
fr_CA: Articles nécessitant une restauration : %s

en: Powerful Customization Tools
fr_CA: Outils de personnalisation puissants

en: Pre-Packaged
fr_CA: Pre-packagé

en: Predefined Color Scheme
fr_CA: Schéma de couleurs prédéfini

en: Predefined Theme Skin
fr_CA: Modèle de thème prédéfini

en: Premium Plugins Can Only Be Installed and Updated With A Valid Token Registration
fr_CA: Les extensions premium peuvent uniquement être installées et mis à jour avec un enregistrement de jeton valide

en: Preparing to run Upgrade
fr_CA: Préparation de la mise à jour

en: Preview
fr_CA: Aperçu

en: Previous
fr_CA: Précédent

en: Previous Post
fr_CA: Article précédent

en: Previous Version
fr_CA: Version antérieure

en: Previous Versions:
fr_CA: Versions antérieures :

en: Previous/Next Pagination
fr_CA: Pagination précédente / suivante

en: Price
fr_CA: Prix

en: Primary Color
fr_CA: Couleur primaire

en: Product
fr_CA: Produit

en: Product Registration
fr_CA: Enregistrement du produit

en: Products
fr_CA: Produits

en: Project Description Title
fr_CA: Titre de la description du projet

en: Project Details
fr_CA: Détails du projet

en: Project URL
fr_CA: URL du projet

en: Project URL Text
fr_CA: Texte de l'URL du projet

en: Protected
fr_CA: Protégé

en: Quantity
fr_CA: Quantité

en: Rating
fr_CA: Évaluation

en: ReCaptcha Color Scheme
fr_CA: Système de couleurs ReCaptcha

en: ReCaptcha Secret Key
fr_CA: Clé Secrète ReCaptcha

en: ReCaptcha Site Key
fr_CA: Clé ReCaptcha pour du site

en: Read More
fr_CA: En savoir plus

en: Recommended
fr_CA: Recommandé

en: Red
fr_CA: Rouge

en: Regenerate Thumbnails
fr_CA: Régénérer les miniatures

en: Register
fr_CA: S'inscrire

en: Registration
fr_CA: Enregistrement

en: Registration could not be completed because the value entered above is a purchase code. A token key is needed to register. Please read the directions below to find out how to create a token key to complete registration.
fr_CA: L’inscription n’a pas pu être complétée car la valeur indiquée ci-dessus est un code d’achat. Une clé à jeton est nécessaire pour vous inscrire. Veuillez lire les instructions ci-dessous pour savoir comment créer une clé à jeton pour compléter l’enregistrement.

en: Regular
fr_CA: Regulier

en: Related %s
fr_CA: %s associé

en: Related Faqs
fr_CA: FAQs liées

en: Related Posts
fr_CA: Articles similaires

en: Related Posts / Projects
fr_CA: Articles / Projets similaires

en: Related Posts / Projects Autoplay
fr_CA: Articles connexes / Lecture automatique des projets

en: Related Posts / Projects Column Spacing
fr_CA: Articles connexes / Espacement des colonnes des projets

en: Related Posts / Projects Image Size
fr_CA: Articles connexes / Taille de l'image des projets

en: Related Posts / Projects Layout
fr_CA: Disposition des articles / Projets similaires

en: Related Posts / Projects Maximum Columns
fr_CA: Articles similaires / Nombre maximum de colonnes des projets

en: Related Posts / Projects Mouse Scroll
fr_CA: Articles connexes / Projets Défilement de la souris

en: Related Posts / Projects Scroll Items
fr_CA: Articles connexes / Projets Éléments de défilement

en: Related Posts / Projects Show Navigation
fr_CA: Articles associés / Projets Afficher la navigation

en: Related Posts / Projects Speed
fr_CA: Vitesses liées aux projets / Projets connexes

en: Related Projects
fr_CA: Projets similaires

en: Remaining items to convert: %s
fr_CA: Eléments restant à convertir : %s

en: Remaining items to revert: %s
fr_CA: Eléments restant à restaurer : %s

en: Remember Me
fr_CA: Se souvenir de moi

en: Remote Get
fr_CA: Obtenir à distance

en: Remote Post
fr_CA: Publications distantes

en: Remote file is incorrect size
fr_CA: La taille du fichier distant est incorrecte

en: Remote file is too large, limit is %s
fr_CA: Le fichier distant est trop lourd, la limite est de %s

en: Remote server returned %1$d %2$s for %3$s
fr_CA: Le serveur distant a renvoyé %1$d %2$s pour %3$s

en: Remove
fr_CA: Enlever

en: Remove Backups
fr_CA: Supprimer les sauvegardes

en: Remove Content
fr_CA: Supprimer le contenu

en: Remove Image
fr_CA: Supprimer l'image

en: Remove Shortcode Conversion Backups created during the version 5.0 conversion.
fr_CA: Supprimer les sauvegardes de conversion des Shortcodes créés pendant la conversion de la version 5.0.

en: Remove Slider
fr_CA: Supprimer le diaporama

en: Remove featured image %s
fr_CA: Supprimer l'image %s en vedette

en: Remove featured image 2
fr_CA: Retirer l’image en vedette 2

en: Remove this item
fr_CA: Supprimer cet article

en: Removing demo content will remove ALL previously imported demo content from this demo and restore your site to the previous state it was in before this demo content was imported.
fr_CA: La suppression du contenu de démonstration supprimera TOUS les contenus de démonstration précédemment importés de cette démo et restaurera votre site à l’état antérieur dans lequel il se trouvait avant l’importation de ce contenu de démonstration.

en: Repeat All
fr_CA: Tout répéter

en: Repeat Horizontally
fr_CA: Répéter horizontalement

en: Repeat Vertically
fr_CA: Répéter verticalement

en: Required
fr_CA: Obligatoire

en: Required Update not Available
fr_CA: Mise à jour indisponible

en: Requirements For Using Avada
fr_CA: Exigences d'utilisation d'Avada

en: Requires Update
fr_CA: Mise à jour requise

en: Rerun Shortcode Conversion from version %s to version 5.0 manually.
fr_CA: Relancer manuellement la convertion des Shortcodes de la version %s vers la version 5.0.

en: Rerun Theme Options Conversion from version %s to version 4.0 manually.
fr_CA: Relancer manuellement la migration des options de la version %s vers la version 4.0.

en: Reset All
fr_CA: Réinitialiser tout

en: Reset Fusion Caches
fr_CA: Effacer les caches Fusion

en: Reset Section
fr_CA: Réinitialiser la section

en: Reset WordPress Plugin
fr_CA: Réinitialiser l’extension Wordpress

en: Reset to default.
fr_CA: Valeurs par défaut.

en: Resets all Dynamic CSS & Dynamic JS, cleans-up the database and deletes the %1$s and %2$s folders.
fr_CA: Réinitialise tous les CSS et JS dynamiques, nettoie la base de données et supprime les dossiers %1$s et %2$s.

en: Resets all Dynamic CSS & Dynamic JS, cleans-up the database and deletes the %1$s and %2$s folders. When resetting the caches on the main site of a multisite installation, caches for all sub-sites will be reset. IMPORTANT NOTE: On large multisite installations with a low PHP timeout setting, bulk-resetting the caches may timeout.
fr_CA: Réinitialise tous les CSS et JS dynamiques, nettoie la base de données et supprime les dossiers %1$s et %2$s. Lors de la réinitialisation des caches sur le site principal d’une installation multisites, les caches de tous les sous-sites seront réinitialisés. REMARQUE IMPORTANTE: sur les grandes installations multisites avec un paramètre de délai d’attente PHP faible, la réinitialisation en masse des caches peut entraîner un délai d’attente.

en: Responsive Typography Sensitivity
fr_CA: Sensibilité de la typographie Responsive

en: Retina Default Logo
fr_CA: Logo par défaut version Retina

en: Retina Mobile Logo
fr_CA: Logo pour mobiles Retina

en: Retina Page Title Bar Background Image
fr_CA: Image du fond de la barre de titre de la page Retina

en: Retina Sticky Header Logo
fr_CA: Logo d’en-tête fixe Retina

en: Return to Required Plugins Installer
fr_CA: Retourner à l’installateur d’extensions requises

en: Return to the Dashboard
fr_CA: Retourner au tableau de bord

en: Revert Avada Shortcode Conversion
fr_CA: Annulation de conversion des Shortcodes d’Avada

en: Revert Conversion
fr_CA: Annuler la conversion

en: Revert Fusion Builder Conversion.
fr_CA: Annuler la conversion de Fusion Builder.

en: Revert posts, slides, widgets and theme-options that were previously converted
fr_CA: Revenir aux articles, diapositives, widgets et options de thème précédemment converties

en: Reverting posts.
fr_CA: Restauration des articles.

en: Reverting slides.
fr_CA: Restauration des diapositives.

en: Reverting theme options.
fr_CA: Restauration des option du thème.

en: Reverting widgets.
fr_CA: Restauration des Widgets.

en: Review &amp; Payment
fr_CA: Revue et paiement

en: Rich Snippets
fr_CA: Extraits riches

en: Rich Snippets Author Info
fr_CA: Informations sur l’auteur des extraits riches

en: Rich Snippets Title
fr_CA: Titre des extraits riches

en: Right
fr_CA: Droit

en: Roadmap
fr_CA: Feuille de route

en: Run Conversion
fr_CA: Lancer la conversion

en: Running post-processing for post %d
fr_CA: Exécution de post-traitement pour l’article %d

en: SUHOSIN Installed
fr_CA: SUHOSIN installé

en: SUHOSIN Installed:
fr_CA: SUHOSIN Installé:

en: Sanitized value and saved as %1$s instead of %2$s.
fr_CA: Valeurs revues et enregistrées comme %1$s au lieu de of %2$s.

en: Save
fr_CA: Sauvegarder

en: Save Changes
fr_CA: Sauvegarder les changements

en: Save Page Options
fr_CA: Enregistrer les options de la page

en: Save your current Page Options as a custom set to be reused on any page or post that utilizes Fusion Page Options.
fr_CA: Enregistrez vos options de page en cours en tant que jeu personnalisé à réutiliser sur toute page ou publication utilisant les options de la page Fusion.

en: Scanning posts of post type "%1$s". Total posts: %2$s.
fr_CA: En cours d’analyse des articles de type "%1$s". Total des articles: %2$s.

en: Search
fr_CA: Recherche

en: Search Bar
fr_CA: Barre de recherche

en: Search Field Position
fr_CA: Position du champ de recherche

en: Search Our Website
fr_CA: Rechercher sur notre site Web

en: Search Page
fr_CA: Page de recherche

en: Search Page Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale 1 de la page de recherche

en: Search Page Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale 2 de la page de recherche

en: Search Results Content
fr_CA: Résultats de la recherche de contenu

en: Search Results Layout
fr_CA: Mise en page des résultats de recherche

en: Search Sidebar Position
fr_CA: Position de la barre de recherche latérale

en: Search for option(s)
fr_CA: Recherche d’option(s)

en: Search for:
fr_CA: Recherche sur le site :

en: Search results for: %s
fr_CA: Résultats de la recherche pour: %s

en: Search the Forum...
fr_CA: Rechercher dans le forum...

en: Search...
fr_CA: Rechercher...

en: Search:
fr_CA: Rechercher :

en: Secondary Menu Divider Color
fr_CA: Couleur de séparateur du menu secondaire

en: Secondary Menu Dropdown Background Color
fr_CA: Couleur de l’arrière-plan de la liste déroulante du menu secondaire

en: Secondary Menu Dropdown Background Hover Color
fr_CA: Couleur de survol de l’arrière-plan de la liste déroulante du menu secondaire

en: Secondary Menu Dropdown Font Color
fr_CA: Couleur du texte déroulant du menu secondaire

en: Secondary Menu Dropdown Font Hover Color
fr_CA: Couleur de survol pour le texte déroulant du menu secondaire

en: Secondary Menu Dropdown Separator Color
fr_CA: Couleur du séparateur de la liste déroulante du menu secondaire

en: Secondary Menu Dropdown Width
fr_CA: Largeur de la liste déroulante du menu secondaire

en: Secondary Menu Font Color
fr_CA: Couleur de texte du menu secondaire

en: Secondary Menu Font Size
fr_CA: Taille de texte du menu secondaire

en: Secondary Menu Line Height
fr_CA: Hauteur de ligne pour le menu secondaire

en: Secondary Top Menu
fr_CA: Menu supérieur secondaire

en: Secondary Top Menu Typography
fr_CA: Typographie du menu secondaire du Haut

en: Section Defaults Restored!
fr_CA: Les réglages par défaut de cette section ont été restaurés !

en: See this post for more information
fr_CA: Voyez cet article pour plus d'informations

en: Select "File" mode to compile the dynamic CSS to files (a separate file will be created for each of your pages & posts inside of the uploads/fusion-styles folder), "Database" mode to cache the CSS in your database, or select "Disabled" to disable.
fr_CA: Sélectionnez le mode "Fichier" pour compiler le CSS dynamique en fichiers (un fichier séparé sera créé pour chacune de vos pages et articles dans le dossier uploads/fusion-styles) le mode "Base de données" pour mettre en cache le CSS dans votre base de données, ou sélectionnez "Désactivé" pour désactiver.

en: Select A Page Option Set
fr_CA: Sélectionnez une option de page définie

en: Select Elastic Slider
fr_CA: Sélectionner Elastic Slider

en: Select Fusion Slider
fr_CA: Sélectionner Fusion Slider

en: Select Fusion Slider
fr_CA: Sélectionner Fusion Slider

en: Select LayerSlider
fr_CA: Sélectionner LayerSlider

en: Select LayerSlider
fr_CA: Sélectionner LayerSlider

en: Select Slider Revolution Slider
fr_CA: Sélectionner un diaporama Revolution Slider

en: Select Support Type
fr_CA: Sélectionnez votre type d’aide

en: Select Widget Area
fr_CA: Sélectionnez la zone des Widgets

en: Select Your Support Type
fr_CA: Sélectionnez votre type de support

en: Select a Background Pattern
fr_CA: Sélectionnez un motif d'arrière-plan

en: Select a Header Layout
fr_CA: Sélectionnez une mise en page d'en-tête

en: Select a color for the caption background. Hex color code, ex: #000. %s
fr_CA: Sélectionnez une couleur pour l'arrière-plan de la légende. Code couleur Hex, ex: #000. %s

en: Select a color for the caption font. Hex color code, ex: #fff. %s
fr_CA: Sélectionner une couleur pour la police de la légende. Code couleur Hex, ex: #fff. %s

en: Select a color for the heading background. Hex color code, ex: #000. %s
fr_CA: Choisir une couleur pour le fond d’en-tête. Code couleur hexadécimal, ex: #000. %s

en: Select a color for the heading font. Hex color code, ex: #fff. %s
fr_CA: Choisir une couleur pour la police d’en-tête. Code de couleur hexadécimal, ex: #fff. %s

en: Select a color to show over the video as an overlay. Hex color code, <strong>ex: #fff</strong>
fr_CA: Sélectionnez une couleur à afficher sur la vidéo en tant que superposition. Code de couleur hexadécimal, <strong> ex: #fff </strong>

en: Select a country&hellip;
fr_CA: Sélectionnez un pays&hellip;

en: Select a set of saved Page Options, then choose to import or delete them.
fr_CA: Sélectionnez un ensemble d’options de page enregistrées, puis choisissez d’importer ou de les supprimer.

en: Select a slider
fr_CA: Sélectionnez un diaporama

en: Select a social network to automatically add its icon
fr_CA: Sélectionne un réseau social pour ajouter automatiquement son icône

en: Select a special effect for the footer area.
fr_CA: Sélectionnez un effet spécial pour la zone du pied de page.

en: Select a state&hellip;
fr_CA: Sélectionnez un état&hellip;

en: Select a widget area to be used as the content for the column.
fr_CA: Sélectionnez une zone de Widgets à utiliser comme contenu de la colonne.

en: Select an image file for the retina version of the logo. It should be exactly 2x the size of the main logo.
fr_CA: Sélectionnez un fichier image pour la version Retina du logo. Il devrait être exactement 2 fois la taille du logo principal.

en: Select an image file for the retina version of the mobile logo. It should be exactly 2x the size of the mobile logo.
fr_CA: Sélectionnez un fichier image pour la version Retina du logo mobile. Il devrait être exactement 2 fois la taille du logo mobile.

en: Select an image file for the retina version of the sticky header logo. It should be exactly 2x the size of the sticky header logo.
fr_CA: Sélectionnez un fichier image pour la version Retina du logo d'en-tête fixe. Il devrait être exactement 2 fois la taille du logo d'en-tête fixe.

en: Select an image file for your logo.
fr_CA: Sélectionnez un fichier image pour votre logo.

en: Select an image file for your mobile logo.
fr_CA: Sélectionnez un fichier image pour votre logo mobile.

en: Select an image file for your sticky header logo.
fr_CA: Sélectionnez un fichier image pour votre logo d'en-tête fixe.

en: Select an image for the footer widget background. If left empty, the footer background color will be used.
fr_CA: Sélectionnez une image pour l'arrière-plan du widget de pied de page. Si elle est laissée vide, la couleur d'arrière-plan sera utilisée.

en: Select an image for the header background. If left empty, the header background color will be used. For top headers the image displays on top of the header background color and will only display if header opacity is set to 1. For side headers the image displays behind the header background color so the header opacity must be set below 1 to see the image. %s
fr_CA: Sélectionnez une image l'arrière-plan. Si laissé vide, la couleur de fond sera utilisé. L'image ne s'affichera pas si l'opacité est à 1. L'image apparaît derrière la couleur si l'opacité est réglée en dessous de 1. %s

en: Select an image for the page title bar background. If left empty, the page title bar background color will be used.
fr_CA: Sélectionnez une image pour l'arrière-plan de la barre de titre de la page. Si elle est laissée vide, la couleur d'arrière-plan de la barre de titre de la page sera utilisée.

en: Select an image for the retina version of the page title bar background. It should be exactly 2x the size of the page title bar background.
fr_CA: Sélectionnez une image pour la version Retina de l'arrière-plan de la barre de titre de la page. Elle devrait être exactement 2 fois la taille de l'arrière-plan de la barre de titre de la page.

en: Select an image or video slide. If using an image, please select the image in the "Featured Image" box on the right hand side.
fr_CA: Sélectionnez une image ou une diapositive vidéo. Si vous utilisez une image, veuillez sélectionner l’image dans la case «Image sélectionnée» sur le côté droit.

en: Select an image to use for retina devices. %s
fr_CA: Sélectionner une image à utiliser pour les dispositifs retina. %s

en: Select an image to use for the main content area background.
fr_CA: Sélectionnez une image à utiliser pour l'arrière-plan de la zone de contenu principale.

en: Select an image to use for the main content area. %s
fr_CA: Sélectionner une image à utiliser pour la zone de contenu principale. %s

en: Select an image to use for the page title bar background. %s
fr_CA: Sélectionner une image à utiliser pour l'arrière-plan de la page de la barre de titre. %s

en: Select an item
fr_CA: Sélectionner un élément

en: Select boxed or wide layout. %s
fr_CA: Sélectionner une mise en page encadrée ou large. %s

en: Select how the background image repeats.
fr_CA: Sélectionnez la façon dont l'image d'arrière-plan se répète.

en: Select how the heading, caption and buttons will be aligned.
fr_CA: Sélectionnez comment le titre, la légende et les boutons seront alignés.

en: Select how the slide will link.
fr_CA: Choisissez le comportement du lien de la diapositive.

en: Select if the slider shows below or above the header. Only works for top header position. %s
fr_CA: Sélectionnez si le diaporama s’affiche au-dessous ou au-dessus de l’en-tête. Ne fonctionne que pour la position d’entête supérieure. %s

en: Select if title, terms and excerpts should be displayed below or next to the featured images.
fr_CA: Sélectionner si le titre, les termes et les extraits doivent être affichés au-dessous ou à côté des images présentées.

en: Select sidebar 1 that will display on all Events Calendar posts and archives pages.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 1 à afficher sur tous les articles et pages d’archives de calendrier d’événements.

en: Select sidebar 1 that will display on all WooCommerce products.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 1 qui s’affichera sur tous les produits WooCommerce.

en: Select sidebar 1 that will display on all bbPress/BuddyPress pages.
fr_CA: Sélectionner la barre latérale 1 à afficher sur toutes les pages bbPress/BuddyPress.

en: Select sidebar 1 that will display on all blog posts.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 1 qui s'affichera sur toutes les publications du blogue.

en: Select sidebar 1 that will display on all pages.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 1 qui s'affichera sur toutes les pages.

en: Select sidebar 1 that will display on all portfolio posts.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 1 qui s'affichera sur toutes les publications du portfolio.

en: Select sidebar 1 that will display on the WooCommerce archive pages.
fr_CA: Sélectionner la barre latérale 1 à afficher sur toutes les pages d'archives Woocommerce.

en: Select sidebar 1 that will display on the blog archive pages.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 1 qui s'affiche sur les pages d'archives du blogue.

en: Select sidebar 1 that will display on the portfolio archive pages.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 1 qui apparaîtra sur les pages d'archives de portfolio.

en: Select sidebar 1 that will display on the search results page.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 1 qui s'affiche sur la page des résultats de recherche.

en: Select sidebar 2 that will display on all WooCommerce products. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionner la barre latérale 2 à afficher sur toutes les pages de produits Woocommerce. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si une barre latérale 1 est activée.

en: Select sidebar 2 that will display on all all Events Calendar posts and archive pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 2 à afficher sur tous les articles et pages d’archives du calendrier d’événements. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si une barre latérale 1 est activée.

en: Select sidebar 2 that will display on all bbPress/BuddyPress pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionner la barre latérale 2 à afficher sur toutes les pages bbPress/BuddyPress. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si une barre latérale 1 est activée.

en: Select sidebar 2 that will display on all blog posts. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 2 qui s'affichera sur toutes les publications du blog. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Select sidebar 2 that will display on all pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 2 qui s'affichera sur toutes les pages. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Select sidebar 2 that will display on all portfolio posts. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 2 qui s'affichera sur toutes les publications du portfolio. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Select sidebar 2 that will display on the WooCommerce archive pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionner la barre latérale 2 à afficher sur toutes les pages d'archives Woocommerce. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si une barre latérale 1 est activée.

en: Select sidebar 2 that will display on the blog archive pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 2 qui s'affichera sur les pages d'archives du blog. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Select sidebar 2 that will display on the portfolio archive pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 2 qui s'affichera sur les pages d'archives de portfolio. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Select sidebar 2 that will display on the search results page. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_CA: Sélectionnez la barre latérale 2 qui s'affichera sur la page des résultats de recherche. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Select the Map Styling
fr_CA: Sélectionnez le style de carte

en: Select the color schemes you wish to delete and then click the "Delete" button.
fr_CA: Sélectionner la palette de couleurs que vous souhaitez supprimer et cliquez sur le bouton "Supprimer".

en: Select the number of columns you want to use.
fr_CA: Sélectionnez le nombre de colonnes que vous souhaitez utiliser.

en: Select the sidebar 1 position. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side. %s
fr_CA: Sélectionner l'emplacement de la barre latérale 1. Si vous choisissez la barre latérale 2, elle sera affichée du côté opposé. %s

en: Select the sidebar(s) that should remain sticky when scrolling the page. If the sidebar content is taller than the screen, it acts like a normal sidebar until the bottom of the sidebar is within the viewport, which will then remain fixed in place as you scroll down.
fr_CA: Sélectionnez la ou les barres latérales qui doivent rester fixes lorsque vous faites défiler la page. Si le contenu de la barre latérale est plus grand que l’écran, il agit comme une barre latérale normale jusqu’à ce que le bas de la barre latérale soit dans la fenêtre d’affichage, qui reste alors fixe lorsque vous faites défiler vers le bas.

en: Select the sidebar(s) that should remain sticky when scrolling the page. If the sidebar content is taller than the screen, it acts like a normal sidebar until the bottom of the sidebar is within the viewport, which will then remain fixed in place as you scroll down. %s
fr_CA: Sélectionnez la ou les barres latérales qui doivent rester fixes lorsque vous faites défiler la page. Si le contenu de la barre latérale est plus grand que l’écran, il agit comme une barre latérale normale jusqu’à ce que le bas de la barre latérale soit dans la fenêtre d’affichage, qui reste alors fixe lorsque vous faites défiler vers le bas. %s

en: Select the type of slider that displays.
fr_CA: Sélectionner le type de diaporama à afficher.

en: Select the unique name of the slider.
fr_CA: Choisir le nom unique du diaporama.

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your caption.
fr_CA: Sélectionnez cette option si vous souhaitez un arrière-plan semi-transparent pour la légende.

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your heading.
fr_CA: Sélectionnez cette option si vous souhaitez un arrière-plan semi-transparent derrière votre en-tête.

en: Select which menu displays on this page. %s
fr_CA: Choisir quel menu afficher sur cette page. %s

en: Self-Hosted Video
fr_CA: Vidéo auto-hébergée

en: Semi Bold (600)
fr_CA: Semi-gras

en: Semi-Bold 600
fr_CA: Semi-gras 500

en: Semi-Bold 600 Italic
fr_CA: Semi-gras 600 Italique

en: Series:
fr_CA: Séries:

en: Server Environment
fr_CA: Environnement Serveur

en: Server Info
fr_CA: Informations du serveur

en: Server Info:
fr_CA: Info serveur:

en: Set featured image %s
fr_CA: Choisir l'image %s en vedette

en: Set featured image 2
fr_CA: Choisir l'image en vedette 2

en: Set the highlight label background color. To set a border radius, visit %s and modify the Menu Highlight Label Radius option.
fr_CA: Définir la couleur d’arrière-plan de l’étiquette en surbrillance du menu. Pour définir un rayon de bordure, rendez-vous sur %s et modifiez l’option du menu pour en modifier le rayon.

en: Set the highlight label border color.
fr_CA: Définissez la couleur de bordure de l’étiquette de surbrillance.

en: Set the highlight label for menu item.
fr_CA: Définissez l’étiquette en surbrillance pour l’élément de menu.

en: Set the highlight label text color.
fr_CA: Définissez la couleur du texte de l’étiquette en surbrillance.

en: Set the width of the column. In percentage, ex 60%.
fr_CA: Définissez la largeur de la colonne. En pourcentage, ex 60%.

en: Sets the default product view for shop page and product archive pages.
fr_CA: Définit l’affichage de produit par défaut pour la page de la boutique et les pages d’archives de produit.

en: Settings Imported!
fr_CA: Paramètres importés!

en: Settings Saved!
fr_CA: Paramètres enregistrés !

en: Settings have changed, you need to save the page before you export or save page options.
fr_CA: Les paramètres ont changé, vous devez enregistrer la page avant d’exporter ou d’enregistrer les options de la page.

en: Settings have changed, you should save them!
fr_CA: Les réglages ont été modifiés, vous devriez les enregistrer !

en: Shadow
fr_CA: Ombre

en: Share On Facebook
fr_CA: Partager sur Facebook

en: Share This Story, Choose Your Platform!
fr_CA: Partagez cette histoire, choisissez votre plateforme!

en: Sharing Box Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan de la boîte de partage

en: Sharing Box Icon Box Color
fr_CA: Couleur de l'icône de la boîte de partage

en: Sharing Box Icon Boxed Radius
fr_CA: Rayon de l’icône de la boîte de partage

en: Sharing Box Icon Color
fr_CA: Couleur de l’icône de la boîte de partage

en: Sharing Box Icon Color Type
fr_CA: Type de couleur de l’icône de la boîte de partage

en: Sharing Box Icon Font Size
fr_CA: Taille de la police de l'icône de la boîte de partage

en: Sharing Box Icons Boxed
fr_CA: Iicônes de la boîte de partage

en: Sharing Box Icons Boxed Padding
fr_CA: Marge intérieure de l’icône de la boîte de partage

en: Sharing Box Icons Tooltip Position
fr_CA: Position de l’info-bulle des icônes des boîtes de partage

en: Sharing Box Links
fr_CA: Liens de la boîte de partage

en: Sharing Box Tagline
fr_CA: Slogan de la boîte de partage

en: Sharing Box Tagline Text Color
fr_CA: Couleur du texte du slogan de la boîte de partage

en: Shipping Address
fr_CA: Adresse de livraison

en: Shipping address
fr_CA: Adresse de livraison

en: Shopping Cart
fr_CA: Panier d’achats

en: Should the developer not be responsive, read the <a href="%s" target="_blank">following article</a> before asking for support from us directly.
fr_CA: Si le développeur ne répond pas, lisez <a href="%s" target="_blank">l’article suivant </a> avant de demander notre assistance directement.

en: Show
fr_CA: Afficher

en: Show <strong>%s Products</strong>
fr_CA: Afficher les <strong>articles %s </strong>

en: Show Author Info Box
fr_CA: Montrer la boîte d’information sur l'auteur

en: Show Bar and Content
fr_CA: Afficher la barre et le contenu

en: Show Comments
fr_CA: Afficher les commentaires

en: Show Content Only
fr_CA: Afficher uniquement le contenu

en: Show Details
fr_CA: Afficher les détails

en: Show Object in Javascript Console Object
fr_CA: Afficher l’objet dans l’objet de la console Javascript

en: Show Post Images in Lightbox
fr_CA: Montrer les images de publication dans la visionneuse

en: Show Post Meta
fr_CA: Afficher les meta-données de l’article

en: Show Previous/Next Pagination
fr_CA: Activez pour afficher Précédent / Suivant

en: Show Project Description Title
fr_CA: Afficher le titre de la description du projet

en: Show Project Details
fr_CA: Afficher les détails du projet

en: Show Related Posts
fr_CA: Afficher les publications connexes

en: Show Related Projects
fr_CA: Afficher les projets identiques

en: Show Social Share Box
fr_CA: Afficher la boîte de réseaux sociaux

en: Side Navigation
fr_CA: Navigation latérale

en: Side Navigation Behavior
fr_CA: Comportement de navigation latérale

en: Side Navigation Font Size
fr_CA: Taille de la police de la navigation latérale

en: Sidebar 1
fr_CA: Barre latérale 1

en: Sidebar 1 Position
fr_CA: Position de la barre latérale 1

en: Sidebar 2
fr_CA: Barre latérale 2

en: Sidebar Background Color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan de la barre latérale

en: Sidebar Padding
fr_CA: Marge intérieure de la barre latérale

en: Sidebar Responsive Breakpoint
fr_CA: Point d'arrêt "Responsive" de la barre latérale

en: Sidebar Styling
fr_CA: Style de la barre latérale

en: Sidebar Widget Heading Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan Widget de la barre latérale d’en-tête

en: Sidebar Widget Heading Font Size
fr_CA: Taille de la police du titre du Widget de la barre latérale

en: Sidebar Widget Headings Color
fr_CA: Couleur d'en-tête du Widget de barre latérale

en: Sidebars
fr_CA: Barres latérales

en: Sides
fr_CA: Diapositives

en: Sign Out
fr_CA: Se déconnecter

en: Sign up at our support center with these steps
fr_CA: Inscrivez-vous à notre centre de support en suivant les étapes suivantes

en: Single Border Dashed
fr_CA: Bordure simple en tirets

en: Single Border Dotted
fr_CA: Bordure simple en pointillés

en: Single Border Solid
fr_CA: Bordure simple pleine

en: Single Dashed
fr_CA: Simple en tirets

en: Single Dotted
fr_CA: Simple pointillé

en: Single Sidebar Layouts
fr_CA: Dispositions de la barre latérale unique

en: Single Sidebar Width
fr_CA: Largeur de la barre latérale unique

en: Single Solid
fr_CA: Simple pleine

en: Site Content Responsive Breakpoint
fr_CA: Point d'arrêt "Responsive" du contenu de site

en: Site URL
fr_CA: URL du site

en: Site URL:
fr_CA: URL du site:

en: Site Width
fr_CA: Largeur du site

en: Size
fr_CA: Taille

en: Skipping attachment "%s", fetching attachments disabled
fr_CA: Ignorer la pièce jointe "%s", récupérer les pièces jointes désactivées

en: Slide
fr_CA: Glisser

en: Slide Link
fr_CA: Lien de la diapositive

en: Slide Link Settings:
fr_CA: Paramètres du lien de la diapositive:

en: Slide Link Type
fr_CA: Type de lien de la diapositive

en: Slider "%s" cannot be found
fr_CA: Le diaporama "%s" est introuvable

en: Slider Content Settings:
fr_CA: Paramètres du contenu du diaporama :

en: Slider Fallback Image
fr_CA: Image de remplacement du diaporama

en: Slider ID: %s
fr_CA: ID du diaporama: %s

en: Slider Position
fr_CA: Position du diaporama

en: Slider Type
fr_CA: Type de diaporama

en: Slider Type
fr_CA: Type de diaporama

en: Slider controls
fr_CA: Contrôles du diaporama

en: Sliders
fr_CA: Diaporamas

en: Slideshow Interval
fr_CA: Intervalle du diaporama

en: Slideshow Speed
fr_CA: Vitesse du diaporama

en: Slideshow Video Dimensions
fr_CA: Dimensions du diaporama video

en: Slideshows
fr_CA: Diaporamas

en: Sliding Bar
fr_CA: Barre coulissante

en: Sliding Bar Background Color
fr_CA: Couleur de fond de la barre coulissante

en: Sliding Bar Content Alignment
fr_CA: Alignement du contenu de la barre coulissante

en: Sliding Bar Font Color
fr_CA: Couleur de la police de la barre glissante

en: Sliding Bar Heading Font Size
fr_CA: Taille de police de l'en-tête de la barre coulissante

en: Sliding Bar Headings Color
fr_CA: Couleur de la barre coulissante

en: Sliding Bar Item Divider Color
fr_CA: Couleur du diviseur d'objet de la barre coulissante

en: Sliding Bar Link Color
fr_CA: Couleur de lien de la barre coulissante

en: Sliding Bar On Mobile
fr_CA: Barre coulissante sur les Mobiles

en: Sliding Bar Open On Page Load
fr_CA: Barre coulissante affichée au chargement de la page

en: Sliding Bar Position
fr_CA: Position de la barre coulissante

en: Sliding Bar Styling
fr_CA: Style de la barre coulissante

en: Sliding Bar Toggle Style
fr_CA: Style de la fonction de permutation de la barre coulissante

en: Sliding Bar Toggle/Close Icon Color
fr_CA: Couleur de l'icône de bascule/fermeture de la barre coulissante

en: Sliding Bar on Desktops
fr_CA: Barre coulissante sur les ordinateurs de bureau

en: Sliding Speed
fr_CA: Vitesse de glissement

en: Slow
fr_CA: Lent

en: Smooth
fr_CA: Adouci

en: Smooth Height
fr_CA: Hauteur lissée

en: Smooth Scrolling
fr_CA: Défilement en douceur

en: So far %1$s has created %2$s blog entries.
fr_CA: Jusqu'à présent, %1$s a créé des entrées de blog de %2$s.

en: Social Links
fr_CA: Liens des réseaux sociaux

en: Social Media
fr_CA: Réseaux sociaux

en: Social Media Icons
fr_CA: Icônes de réseaux sociaux

en: Social Networks
fr_CA: Réseaux Sociaux

en: Social Sharing
fr_CA: Réseaux sociaux

en: Social Sharing Box
fr_CA: Boîte de partage social

en: Social Sharing Box Icons
fr_CA: Icônes de la boîte de partage social

en: Social media links use a repeater field and allow one network per field. Click the "Add" button to add additional fields.
fr_CA: Les liens de médias sociaux utilisent un champ de répéteur et permettent un réseau par champ. Cliquez sur le bouton "Ajouter" pour ajouter des champs supplémentaires.

en: Solid
fr_CA: Solide

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_CA: Une erreur s'est produite avec l'API de l’extension.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
fr_CA[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour installer l'extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide.
fr_CA[1]: Désolé, mais vous n’avez pas les permissions nécessaires pour activer les plugins %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide sur l’activation des extensions.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
fr_CA[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour installer l’extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide sur l’installation de l’extension.
fr_CA[1]: de ce site pour obtenir de l’aide sur l’installation des extensions.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
fr_CA[0]: Désolé, mais vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour installer l’extension %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide sur l’installation de l’extension.
fr_CA[1]: Désolé, mais vous ne disposez pas des autorisations nécessaires pour mettre à jour les plug-ins %s. Contactez l’administrateur de ce site pour obtenir de l’aide sur la mise à jour des extensions.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr_CA: Désolé, il semble qu'il n'y a pas de méthodes de paiement disponibles pour votre emplacement. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d'aide ou si vous souhaitez prendre d'autres dispositions.

en: Sorry, there has been an error.
fr_CA: Désolé, il y a eu une erreur.

en: Sort by %s
fr_CA: Trier par %s

en: Space before &lt;/body&gt;
fr_CA: Espace avant &lt;/body&gt;

en: Space before &lt;/head&gt;
fr_CA: Espace avant &lt;/head&gt;

en: Spacing Options
fr_CA: Options d’espacement

en: Standard Fonts
fr_CA: Polices standards

en: Start Conversion
fr_CA: Lancer la conversion

en: Start Reversion
fr_CA: Lancer la restauration

en: State / county
fr_CA: État/Comté

en: Status
fr_CA: Statut

en: Sticky Footer
fr_CA: Pied de page fixe

en: Sticky Footer and Parallax Background Image
fr_CA: Pied de page fixe et image de fond de parallaxe

en: Sticky Header
fr_CA: En-tête fixe

en: Sticky Header Animation
fr_CA: Animation d'en-tête fixe

en: Sticky Header Background Color
fr_CA: Couleur de fond de l'en-tête fixe

en: Sticky Header Display For Headers 4 - 5
fr_CA: Affichage de l’en-tête fixe des en-têtes 4 - 5

en: Sticky Header Logo
fr_CA: Logo d’en-tête fixe

en: Sticky Header Menu Font Color
fr_CA: Couleur de la police du menu d'en-tête fixe

en: Sticky Header Menu Item Padding
fr_CA: Marge intérieure de l’article de menu de l'en-tête fixe

en: Sticky Header Navigation Font Size
fr_CA: Taille de police de navigation de l'en-tête fixe

en: Sticky Header on Mobiles
fr_CA: En-tête fixe sur mobiles

en: Sticky Header on Tablets
fr_CA: En-tête fixe sur tablettes

en: Sticky Sidebars
fr_CA: Barres latérales fixes

en: Sticky Sliding Bar
fr_CA: Barre coulissante fixe

en: Strip HTML from Excerpt
fr_CA: Supprimer l'HTML de l'extrait

en: Submit
fr_CA: Soumettre

en: Submit A Ticket
fr_CA: Soumettre un ticket

en: Submit a Support Request
fr_CA: Envoyer une requête d’aide au support

en: Submit a ticket
fr_CA: Envoyer un ticket

en: Submit a ticket to our team
fr_CA: Soumettre un billet à notre équipe

en: Subscribe
fr_CA: S’abonner

en: Subsets
fr_CA: Sous-ensembles

en: Subtotal
fr_CA: Sous-total

en: Sucessfully imported demo data!
fr_CA: Les données de démonstration ont été importées avec succès!

en: Suhosin Post Max Value Length:
fr_CA: Longueur maximale de publication Suhosin:

en: Suhosin Post Max Vars:
fr_CA: Afficher les métadonnées des articles :

en: Suhosin Request Max Vars:
fr_CA: Variables maximales de requêtes Suhosin:

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself.  If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
fr_CA: Suhosin est un système de protection avancé pour les installations PHP. Il a été d’une part conçu pour protéger vos serveurs contre un certain nombre de problèmes bien connus dans les applications PHP et d’autre part contre d’éventuelles vulnérabilités inconnues au sein de ces applications ou du noyau PHP lui-même. S’il est activé sur votre serveur, Suhosin devra peut-être être configuré pour augmenter ses limites de soumission de données.

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
fr_CA: Suhosin est un système de protection avancé pour les installations PHP. Il a été conçu pour protéger vos serveurs d’une part contre un certain nombre de problèmes bien connus dans les applications PHP et d’autre part contre d’éventuelles vulnérabilités inconnues au sein de ces applications ou du noyau PHP lui-même. Si elle est activée sur votre serveur, Suhosin devra peut-être être configuré pour augmenter ses limites de soumission de données.

en: Supercharge your FusionRedux experience. Our extensions provide you with features that will take your products to the next level.
fr_CA: Améliorez votre expérience de FusionRedux. Nos extensions vous fournissent des fonctionnalités qui amèneront vos produits au niveau supérieur.

en: Support
fr_CA: Soutien

en: Support hash could not be generated. Please try again later.
fr_CA: Le "hash" de support n’a pas pu être généré. Veuillez réessayer plus tard.

en: System Status
fr_CA: État du système

en: System Status General Information
fr_CA: Informations générales sur l’état du système

en: System Status Limits
fr_CA: Limites d'état du système

en: System path of your WP root directory.
fr_CA: Chemin système de votre répertoire racine WP.

en: System path of your wp-content directory.
fr_CA: Chemin système de votre répertoire de contenu-wp.

en: Tag:
fr_CA: Mot clé:

en: Tagline
fr_CA: Slogan

en: Tagline And Search
fr_CA: Slogan et recherche

en: Tagline For Content 3
fr_CA: Slogan pour le Contenu 3

en: Tags: %s
fr_CA: Mots-clés : %s

en: Take Me To Shortcode Conversion
fr_CA: Conduisez-moi à la page de conversion des Shortcodes

en: Take me to Admin
fr_CA: Conduisez-moi à l'administration

en: Tamil
fr_CA: Tamoul

en: Term %d remapped to %d
fr_CA: Terme %d réassigné à %d

en: Text Align
fr_CA: Alignement de texte

en: Text Decoration
fr_CA: Décoration de texte

en: Text Transform
fr_CA: Transformation du texte

en: Thai
fr_CA: Thaïlandais

en: Thank you for choosing Avada! Your product is already registered, so you have access to the Avada demos, auto theme updates and included premium plugins.
fr_CA: Merci d’avoir choisi Avada! Votre produit est déjà enregistré, vous avez donc accès aux démos Avada, aux mises à jour automatiques des thèmes et aux extensions premium incluses.

en: Thank you for choosing Avada. We are honored and are fully dedicated to making your experience perfect.
fr_CA: Merci d'avoir choisi Avada. Nous sommes honorés et nous sommes entièrement dévoués à rendre votre expérience parfaite.

en: Thank you for updating to the latest version! FusionRedux Framework %s is a huge step forward in FusionRedux Development. Look at all that's new.
fr_CA: Merci de procéder à la mise à jour vers la dernière version. Le Framework FusionRedux %s représente une grande avancée dans le développement de FusionRedux. Regardez les nouveautés.

en: Thank you. Your order has been received.
fr_CA: Merci. Votre commande a été reçue.

en: That URL slug is in use, please choose another. <code>%s</code> is open for use.
fr_CA: Cette URL est en cours d’utilisation, veuillez en choisir une autre. <code>%s</code> est ouvert à l’utilisation.

en: The #1 selling theme of all time that allows you to build virtually any design style.
fr_CA: Le theme de vente # 1 de tous les temps qui vous permet de construire pratiquement n'importe quel style de conception.

en: The %1$s %2$s is bundled in %3$s and no registration is required for it. Updates will be provided from %3$s. If however you have purchased %1$s separately and wish to enter a registration token for it in order to receive %2$s updates regardless of %3$s, please check this checkbox.
fr_CA: The %1$s %2$s est intégré dans %3$s et aucun enregistrement n’est requis. Les mises à jour seront fournies à partir de %3$s. Toutefois, si vous avez acheté %1$s séparément et souhaitez enregistrer une clé d’enregistrement pour ce produit afin de bénéficier des mises à jour de %2$s en même temps que celles de %2$s, veuillez cocher cette case.

en: The %s tab contains a collection of relevant data that will help you debug your website more efficiently. In this tab, you can also generate a System Report, which you can include in your support tickets to help our support team find solutions for your issues much faster. This tab is divided into three sections; the WordPress Environment section, the Server Environment section, and the Active Plugins section. Please see the relevant links below about the System Status tab.
fr_CA: L’onglet %s contient une collection de données pertinentes qui vous aideront à déboguer votre site Web plus efficacement. Dans cet onglet, vous pouvez également générer un rapport système, que vous pouvez inclure dans vos tickets de support pour aider notre équipe de support à trouver des solutions à vos problèmes beaucoup plus rapidement. Cet onglet est divisé en trois sections; la section WordPress Environment, la section Server Environment et la section Active Plugins. Veuillez consulter les liens pertinents ci-dessous à propos de l’onglet État du système.

en: The 'Side Navigation' page template will be deprecated in a future version of Avada. We have replaced it with a better solution, the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Avada Vertical Menu widget</a>. This new widget offers the same features but with greater flexibility. It works with the WP menu system. Please utilize this new method instead of the page template which will eventually be removed.
fr_CA: Le modèle de page "Side Navigation" sera obsolète dans une future version d’Avada. Nous l’avons remplacé par une meilleure solution, le <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> widget Menu Vertical Avada </a>. Ce nouveau widget offre les mêmes fonctionnalités mais avec une plus grande flexibilité. Cela fonctionne avec le système de menu WP. Veuillez utiliser cette nouvelle méthode au lieu du modèle de page qui sera éventuellement supprimé.

en: The <a href="%s">Vendor Support plugin</a> (or extension) is either not installed or not activated and thus, some controls may not render properly.  Please ensure that it is installed and <a href="%s">activated</a>
fr_CA: L’extension <a href="%s"> Support du vendeur </a> n’est pas installée ou n’est pas activée et, par conséquent, certaines commandes peuvent ne pas s’afficher correctement. Veuillez vous assurer qu’elle est installée et <a href="%s"> activée </a>

en: The ABSPATH variable on the server.
fr_CA: La variable d’ABSPATH sur le serveur.

en: The Avada patch contents cannot be retrieved. Please contact your host to unblock the "https://gist.github.com/" domain.
fr_CA: Le contenu du correctif Avada ne peut pas être récupéré. Veuillez contacter votre hôte pour débloquer le domaine "https://gist.github.com/".

en: The Following Plugins Are Required To Import Content
fr_CA: Les extensions suivantes sont nécessaires pour importer du contenu

en: The Fusion-Core plugin needs to be updated before your site can exit maintenance mode. Please %s to update the plugin.
fr_CA: L’extension Fusion-Core doit être mise à jour avant que votre site ne puisse quitter le mode de maintenance. S'il vous plaît %s pour mettre à jour l’extension.

en: The ThemeFusion patches server could not be reached. Please contact your host to unblock the "https://updates.theme-fusion.com/" domain.
fr_CA: Le serveur de correctifs ThemeFusion n’a pas pu être atteint. Veuillez contacter votre hébergeur pour débloquer le domaine "https://updates.theme-fusion.com/".

en: The URL of your site's homepage.
fr_CA: Adresse URL de la page d’accueil.

en: The URL the copyright text links to.
fr_CA: URL vers laquelle pointe le lien du Copyright.

en: The URL the project text links to.
fr_CA: URL vers laquelle pointe le texte du projet.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
fr_CA: La durée (en secondes) que votre site passera sur une seule opération avant d'être hors délai (pour éviter les blocages serveur)

en: The backups cleanup process has been scheduled and your the version 5.0 conversion backups will be purged from your database.
fr_CA: Le processus de nettoyage des sauvegardes a été planifié et vos sauvegardes de conversion version 5.0 seront purgées de votre base de données.

en: The current Reading mode of Wordpress.
fr_CA: Mode de Lecture actuel de WordPress.

en: The current language used by WordPress. Default = English
fr_CA: La langue par défaut utilisée par WordPress. Défaut = Français

en: The current permalink structure as defined in Wordpress Settings->Permalinks.
fr_CA: La structure du permalien actuel est telle que définie dans Réglages-> Permaliens.

en: The currently selected page in where blog posts are displayed.
fr_CA: La page actuellement sélectionnée est celle sur laquelle sont affichées vos publications.

en: The currently selected page which acts as the site's Front Page.
fr_CA: La page sélectionnée agit comme la page d'accueil du site.

en: The custom copyright text that will link.
fr_CA: Le texte de Copyright personnalisé qui sera lié.

en: The custom project text that will link.
fr_CA: Le projet de texte personnalisé qui sera lié.

en: The default timezone for your server.
fr_CA: Le fuseau horaire par défaut pour votre serveur.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
fr_CA: La description sera affichée dans le menu si le thème actuel le supporte.

en: The file does not exist
fr_CA: Le fichier n’existe pas

en: The following plugin needs to be updated to ensure maximum compatibility with Avada: %1$s | The following plugins need to be updated to ensure maximum compatibility with Avada: %1$s
fr_CA[0]: L’extension suivante doit être mise à jour pour assurer une compatibilité maximale avec Avada: %1$s
fr_CA[1]: Les extensions suivantes doit être mises à jour pour assurer une compatibilité maximale avec Avada: %1$s

en: The following plugin was activated successfully:
fr_CA: L’extension suivante a bien été activée :

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_CA[0]: L’extension requise suivante est actuellement inactive : %1$s.
fr_CA[1]: Les extensions requises suivantes sont actuellement inactives : %1$s.

en: The global_variable argument for this instance of FusionRedux.
fr_CA: L’argument global_variable pour cette instance de FusionRedux.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_CA: Le processus d'installation et d'activation commence. Ce processus peut prendre du temps sur certains serveurs, veuillez patienter.

en: The installation of %1$s failed.
fr_CA: L'installation de %1$s a échoué.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_CA: Le processus d'installation et d'activation commence. Ce processus peut prendre du temps sur certains serveurs, veuillez patienter.

en: The installed version of the current active theme.
fr_CA: La version installée du thème actif actuel.

en: The installed version of the parent theme.
fr_CA: La version installée du thème parent.

en: The largest file size that can be contained in one post.
fr_CA: La plus grande taille de fichier qui peut être contenue dans une publication.

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation.
fr_CA: La taille maximale d'un fichier pouvant être téléversé sur votre site WordPress.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
fr_CA: La plus grande taille de fichier qui peut être contenue dans une publication.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
fr_CA: La taille maximale de fichier pouvant être téléversée sur votre site WordPress.

en: The location of Wordpress's content URL.
fr_CA: L’emplacement de contenu URL de Wordpress .

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
fr_CA: La quantité maximale de mémoire (RAM) que votre site peut utiliser en une fois.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
fr_CA: Le nombre maximal de variables que votre serveur peut utiliser pour une seule fonction pour éviter les surcharges.

en: The name of the current active theme.
fr_CA: Le nom du thème actuellement actif.

en: The name of the parent theme.
fr_CA: Le nom du thème parent.

en: The opt_name argument for this instance of FusionRedux.
fr_CA: L’argument opt_name pour cette instance de FusionRedux.

en: The output_tag variable sets whether or not dynamic CSS will be generated for the customizer and Google fonts for this instance of FusionRedux.
fr_CA: La variable output_tag définit si CSS dynamique doit ou non être généré pour le personnaliser et les polices Google pour cette instance de FusionRedux.

en: The page parent variable sets where the options menu will be placed on the WordPress admin sidebar for this instance of FusionRedux.
fr_CA: La variable de page parent définit l'emplacement du menu d'options dans la barre latérale de l'administration de WordPress pour cette instance de FusionRedux.

en: The page permissions variable sets the permission level required to access the options panel for this instance of FusionRedux.
fr_CA: La variable de permissions de page définit le niveau de permission requis pour accéder au groupe d'options pour cette instance de FusionRedux.

en: The page slug denotes the string used for the options panel page for this instance of FusionRedux.
fr_CA: Le slug de page indique la chaîne utilisée pour la page du panneau d’options pour cette instance de FusionRedux.

en: The parent theme developers URL.
fr_CA: URL des développeurs du thème parent.

en: The patch could not be applied because of your specific server permissions. You have two options to remedy this. 1. <a %1$s>Download this zip file</a> which contains the files needed to fix this issue. Simply extract the zip file, and replace the files it contains with the same files on your server. DO NOT REPLACE THE ENTIRE FOLDER. 2. <a %2$s>Contact our support center</a>, submit a ticket and include your FTP credentials so one of our support experts can apply the fix for you. Once the fix is applied, click the "Dismiss Notices" button so this message is removed.
fr_CA: Le correctif n’a pas pu être appliqué en raison de vos autorisations de serveur spécifiques. Vous avez deux options pour y remédier. 1. <a %1$s>Téléchargez ce fichier zip </a> qui contient les fichiers nécessaires pour résoudre ce problème. Il suffit d’extraire le fichier zip et de remplacer les fichiers qu’il contient par les mêmes fichiers sur votre serveur. NE PAS REMPLACER LE DOSSIER ENTIER. 2. <a %2$s>Contactez notre centre d’assistance </a>, soumettez un ticket et incluez vos informations d’identification FTP pour qu’un de nos experts en support puisse appliquer le correctif pour vous. Une fois le correctif appliqué, cliquez sur le bouton "Ignorer les notifications" afin que ce message soit supprimé.

en: The people that develop FusionRedux Framework
fr_CA: Equipe de développement de l'espace de travail FusionRedux

en: The prefix structure of the current Wordpress database.
fr_CA: La structure de préfixe de la base de données actuelle de Wordpress.

en: The process can take time, please be patient during conversion and DO NOT CLOSE THIS SCREEN!
fr_CA: Ce processus peut prendre du temps, merci d'être patient pendant la convertion : NE FERMEZ PAS CETTE FENÊTRE !

en: The process can take time, please be patient during reversion and DO NOT CLOSE THIS SCREEN!
fr_CA: Ce processus peut prendre du temps, merci d'être patient pendant la restauration : NE FERMEZ PAS CETTE FENÊTRE !

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_CA: Le package d’extensions distant comprend plusieurs fichiers, mais les fichiers ne sont pas regroupés dans un dossier.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_CA: Le pack d’extensions distant ne contient pas de dossier avec l’identifiant désiré et le renommage ne fonctionne pas.

en: The root URL of your site.
fr_CA: L'URL racine de votre site.

en: The slug name cannot be the same name as a page name or the layout will break. This option changes the permalink when you use the permalink type as %postname%. Make sure to regenerate permalinks.
fr_CA: Le nom du plug ne peut pas être le même nom qu’un nom de page ou la mise en page sera interrompue. Cette option modifie le permalien lorsque vous utilisez le type de percaline comme %postname%. Assurez-vous de régénérer les permaliens.

en: The specified template path containing custom template files for this instance of FusionRedux.
fr_CA: Le chemin de modèle spécifié contenant des fichiers de modèle personnalisés pour cette instance de FusionRedux.

en: The status column displays if a patch was applied. However, a patch can be reapplied if necessary.
fr_CA: La colonne d’état affiche si un correctif a été appliqué. Cependant, un correctif peut être rappliqué si nécessaire.

en: The theme developers URL.
fr_CA: URL des développeurs du thème.

en: The value was changed in Avada 5.1 to include both the site-width & side-header width, ex: calc(90% + 300px). Leave this as is, or update it with a single percentage, ex: 95%
fr_CA: La valeur a été modifiée dans Avada 5.1 pour inclure à la fois la largeur du site et la largeur de l’en-tête latéral, ex: calc (90% + 300px). Laissez ceci tel quel, ou mettez-le à jour avec un seul pourcentage, ex: 95%

en: The version of FusionRedux Framework installed on your site.
fr_CA: La version de l’espace de travail FusionRedux est installée sur votre site.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
fr_CA: La version de MySQL installée sur votre serveur d'hébergement.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
fr_CA: La version de PHP installée sur votre serveur d'hébergement.

en: The version of WordPress installed on your site.
fr_CA: La version de WordPress installée sur votre site.

en: The video will be resized to maintain this aspect ratio, this is to prevent the video from showing any black bars. Enter an aspect ratio here such as: "16:9", "4:3" or "16:10". The default is "16:9"
fr_CA: La vidéo sera redimensionnée pour conserver ce rapport d’aspect, ceci afin d’éviter que la vidéo ne montre des barres noires. Entrez un format d’image tel que: "16:9", "4:3" ou "16:10". La valeur par défaut est "16:9"

en: Theme
fr_CA: Thème

en: Theme Features
fr_CA: Caractéristiques du thème

en: Theme Installation & Setup.
fr_CA: Installation et configuration du thème.

en: Theme Options
fr_CA: Options du thème

en: Theme Skin
fr_CA: Apparence du thème

en: Theme Styling
fr_CA: Style du thème

en: Theme options have changed, redirecting you to the new page in %s seconds.
fr_CA: Les options ont été modifiées. Vous serez redirigé sur la nouvelle page dans %s secondes.

en: ThemeFusion understands that there can be no product success, without excellent customer support. We strive to always provide 5 star support and to treat you as we would want to be treated. This helps form a relationship between us that benefits all Avada customers.
fr_CA: ThemeFusion comprend qu’il ne peut y avoir de succès pour un produit, sans un excellent support client. Nous nous efforçons de toujours fournir un soutien 5 étoiles et de vous traiter comme nous voudrions être traités. Cela permet de créer une relation entre nous qui profite à tous les clients d’Avada.

en: There are no upcoming %s at this time.
fr_CA: Il n'y a aucun %s à venir.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_CA: Il existe une ou plusieurs extensions nécessaires ou recommandées à installer, mettre à jour ou activer.

en: There was a problem with your action. Please try again or reload the page.
fr_CA: Une erreur est survenue, veuillez réessayer ou recharger la page.

en: There was an error saving. Here is the result of your action:
fr_CA: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement du fichier. Voici le résultat de votre action :

en: These options apply to the widget container, not the actual widget.
fr_CA: Ces options s’appliquent au conteneur de widget, pas au widget actuel.

en: These settings control the typography for all H1 Headers.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie pour tous les en-têtes H1.

en: These settings control the typography for all H2 Headers.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie pour tous les en-têtes H2.

en: These settings control the typography for all H3 Headers.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie pour tous les en-têtes H3.

en: These settings control the typography for all H4 Headers.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie pour tous les en-têtes H4.

en: These settings control the typography for all H5 Headers.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie pour tous les en-têtes H5.

en: These settings control the typography for all H6 Headers.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie pour tous les en-têtes H6.

en: These settings control the typography for all body text.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie pour tout le texte du corps principal (Body).

en: These settings control the typography for all menus.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie pour tous les menus.

en: These settings control the typography for mobile menu.
fr_CA: Ces réglages contrôlent la typographie pour menu mobile.

en: These settings control the typography for the footer headings.
fr_CA: Ces paramètres contrôlent la typographie des en-têtes du pied de page.

en: Thin (100)
fr_CA: Très très mince (100)

en: This Slider Is Assigned Via Fusion Page Options
fr_CA: Ce diaporama a été sélectionné dans les options de page fusion

en: This WXR file (version %s) is newer than the importer (version %s) and may not be supported. Please consider updating.
fr_CA: Ce fichier WXR (version %s) est plus récent que l’importateur (version %s) et ne peut être pris en charge. Veuillez envisager de le mettre à jour.

en: This author has not yet filled in any details.
fr_CA: Cet auteur n'a pas encore fourni de détails.

en: This content will display if you have "Banner" selected for the Header Content 3 option above. Add HTML banner code for Header Content 3. Elements, like buttons, can be used here also.
fr_CA: Ce contenu s’affichera si vous avez sélectionné "Bannière" pour l’option Contenu de l’en-tête 3 ci-dessus. Ajouter un code de bannière HTML pour le contenu de l’en-tête 3. Les éléments, comme les boutons, peuvent également être utilisés ici.

en: This content will display if you have "Contact Info" selected for the Header Content 1 or 2 option above.
fr_CA: Ce contenu s’affichera si vous avez sélectionné "infos de contact" pour l’option de Contenu d’en-tête 1 ou 2 ci-dessus.

en: This content will display if you have "Tagline" selected for the Header Content 3 option above.
fr_CA: Ce contenu s'affichera si vous avez sélectionné "Slogan" pour l'option Contenu d'en-tête 3 au-dessus.

en: This enables a fixed footer with parallax scrolling effect.
fr_CA: Ceci permet un pied de page fixe avec effet de défilement "parallaxé".

en: This enables a parallax effect on the background image selected in "Background Image For Footer Widget Area" field.
fr_CA: Cela permet un effet de parallaxe sur l'image d'arrière-plan sélectionnée dans le champ "Image d'arrière-plan pour zone de Widget de pied de page".

en: This field cannot be empty. Please provide a value.
fr_CA: Ce champ ne peut pas être vide. Veuillez fournir une valeur.

en: This field must be a valid color value.
fr_CA: Ce champ doit être une valeur de couleur valide.

en: This field must be a valid date.
fr_CA: Ce champ doit être une date valide.

en: This has been automatically enabled because
fr_CA: Cela a été automatiquement activé car

en: This image will override the slider on mobile devices.
fr_CA: Cette image remplace le diaporama sur les appareils mobiles.

en: This is only applied to google maps that are not 100% width. It controls the distance to menu/page title.
fr_CA: Ceci est uniquement appliqué aux cartes Google qui n’ont pas 100% de largeur. Il contrôle la distance au menu / titre de la page.

en: This is the place to go to reference different aspects of the theme. Our online documentaiton is an incredible resource for learning the ins and outs of using Avada.
fr_CA: C’est l’endroit où aller pour faire référence à différents aspects du thème. Notre documentation en ligne est une ressource incroyable pour apprendre les caractéristiques d’avada.

en: This is the reversion process. Please see below for further information.
fr_CA: Processus de restauration. Voir ci-dessous pour plus d'info.

en: This may take a few minutes, please wait.
fr_CA: Ça peut prendre quelques minutes, svp attendez ...

en: This panel demonstrates the many features of FusionRedux.  Before digging in, we suggest you get up to speed by reviewing %1$s.
fr_CA: Ce panneau montre les multiples fonctionnalités de FusionRedux. Avant de l'explorer, vous devriez consulter %1$s.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr_CA: Cette extension a besoin d’être mise à jour pour être compatible avec votre thème.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
fr_CA: Ce produit est actuellement indisponible.

en: This variable set whether or not the menu is displayed as an admin menu item for this instance of FusionRedux.
fr_CA: Cette variable définit si le menu est affiché ou non comme menu d'administration pour cette instance de FusionRedux.

en: This will provide to your developer all the information they may need to remedy your issue. This action WILL send information securely to a remote server. To see the type of information sent, please look at the  <a href="%s">Status tab</a>.
fr_CA: Cela fournira à votre développeur toutes les informations dont il peut avoir besoin pour résoudre votre problème. Cette action enverra des informations sécurisées à un serveur distant. Pour voir le type d’informations envoyées, consultez l’onglet <a href="%s"> Statut </a>.

en: This will save the current selected color options as a new custom color scheme.
fr_CA: Cela permettra de sauvegarder les options de couleurs sélectionnées en tant que nouveau schéma de couleurs personnalisé.

en: This will update the selected custom color scheme with the current selected color options.
fr_CA: Cela mettra à jour la palette de couleurs personnalisée sélectionnée avec les options de couleur sélectionnées en cours.

en: Thumbnail Width
fr_CA: Largeur des miniatures

en: Thumbnails Position
fr_CA: Position des miniatures

en: Tile
fr_CA: Mosaïque

en: Tile Horizontally
fr_CA: Mosaïque horizontale

en: Tile Vertically
fr_CA: Mosaïque verticale

en: Timeline
fr_CA: Échéancier

en: Title
fr_CA: Titre

en: Title Attribute
fr_CA: Attribut du titre

en: Title Color
fr_CA: Couleur du titre

en: Title Font Size
fr_CA: Taille de la police du Titre

en: Title Size
fr_CA: Taille du titre

en: Title and Categories
fr_CA: Titres et catégories

en: Title below image
fr_CA: Titre sous l'image

en: Title on rollover
fr_CA: Titre en survolé

en: To
fr_CA: À

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Pour activer <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[1]: Pour activer <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[1]: Pour installer <span class="count">(%s)</span>

en: To allow data saving, make <code>%s</code> writable.
fr_CA: Pour permettre l’enregistrement des données, faites en sorte que <code>%s</code> soit accessible en écriture.

en: To control the amount of featured image boxes, visit %s.
fr_CA: Pour contrôler la quantité d'images en vedette, visitez %s.

en: To get started, we will need to generate a support hash.
fr_CA: Pour commencer, nous aurons besoin de générer un "hash" de support pour vous identifier.

en: To the top
fr_CA: Aller en haut

en: ToTop Script
fr_CA: Script ToTop

en: Toggle Menu
fr_CA: Afficher/masquer le menu

en: Toggle Search
fr_CA: Rechercher une ressource

en: Toggle Shopping Cart
fr_CA: Activer/désactiver le panier d’achats

en: Toggle Sliding Bar
fr_CA: Activer/désactiver la barre coulissante

en: Toggle Sliding Bar Area
fr_CA: Activer/désactiver l’espace de la barre coulissante

en: Toggle mobile cart
fr_CA: Afficher/masquer le panier en mode mobile

en: Toggle mobile menu
fr_CA: Afficher/masquer le menu en mode mobile

en: Toggle mobile search
fr_CA: Afficher/masquer la recherche en mode mobile

en: Token
fr_CA: Jeton

en: Token does not have the necessary permissions. Please create a new token and make sure the following permissions are enabled for it: <strong>View Your Envato Account Username</strong>, <strong>Download Your Purchased Items</strong>, <strong>List Purchases You've Made</strong>, <strong>Verify Purchases You've Made</strong>.
fr_CA: Token n'a pas les autorisations nécessaires. Créez un nouveau jeton et assurez-vous que les autorisations suivantes sont activées: <strong>affichez votre nom d'</strong> <strong>utilisateur du</strong> <strong>compte Envato</strong> , <strong>téléchargez vos éléments achetés</strong> , <strong>listez les achats que vous avez</strong> <strong>effectués</strong> , <strong>vérifiez les achats que vous avez effectués</strong> .

en: Top
fr_CA: Haut

en: Topic:
fr_CA: Sujet:

en: Topics:
fr_CA: Les sujets:

en: Total:
fr_CA: Total :

en: Totals
fr_CA: Totaux

en: Tracking Code
fr_CA: Code de suivi

en: Troubleshooting and diagnosing technical issues with your site.
fr_CA: Dépannage et diagnostic des problèmes techniques avec votre site.

en: Try again
fr_CA: Réessayer

en: Turn on if you want to use the same sidebars on all Events Calendar posts. This option overrides the Events Calendar post options.
fr_CA: Activer cette option pour afficher la même barre latérale sur toutes les pages d'événements du calendrier. Cette option remplacera les options particulières de chaque page d'événement.

en: Turn on if you want to use the same sidebars on all WooCommerce products. This option overrides the WooCommerce post options.
fr_CA: Activer cette option pour afficher la même barre latérale sur toutes les pages de produits Woocommerce. Cette option remplacera les options particulières de chaque page de produits.

en: Turn on if you want to use the same sidebars on all bbPress/BuddyPress pages. Forums index page, profile page and search page does not need this option checked to display the sidebars selected below.
fr_CA: Activer cette option pour afficher la même barre latérale sur toutes les pages bbPress/BuddyPress. La barre latérale sélectionnée ci-dessous s'affichera automatiquement sur les pages d'indexation des forums, les pages de profil et les pages de recherche.

en: Turn on if you want to use the same sidebars on all blog posts. This option overrides the blog post options.
fr_CA: Activez si vous souhaitez utiliser les mêmes barres latérales sur toutes les publications du blogue. Cette option remplace les options de publication de blogue.

en: Turn on if you want to use the same sidebars on all pages. This option overrides the page options.
fr_CA: Activez si vous souhaitez utiliser les mêmes barres latérales sur toutes les pages. Cette option remplace les options de la page.

en: Turn on if you want to use the same sidebars on all portfolio posts. This option overrides the portfolio post options.
fr_CA: Activez si vous souhaitez utiliser les mêmes barres latérales sur toutes les publications du portfolio. Cette option remplace les options de publication du portfolio.

en: Turn on to add "nofollow" attribute to all social links.
fr_CA: Activez pour ajouter l'attribut "Ne pas suivre" à tous les liens sociaux.

en: Turn on to allow comments on regular pages.
fr_CA: Activez pour autoriser les commentaires sur les pages ordinaires.

en: Turn on to allow dropdown sections to slide out when tapped.
fr_CA: Activez cette option pour permettre aux sections déroulantes de glisser lorsqu’elles sont engagées.

en: Turn on to allow social icons to open in a new window.
fr_CA: Activez pour autoriser les icônes sociales à ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

en: Turn on to allow the sticky header to animate to a smaller height when activated. Only works with header v1 - v3, v6 and v7.
fr_CA: Activez pour permettre à l'en-tête fixe d'animer à une hauteur plus petite lorsqu'il est activé. Fonctionne uniquement avec l'en-tête v1 - v3, v6 et v7.

en: Turn on to autoplay the elastic slides.
fr_CA: Activez la lecture automatique des diapositives élastiques.

en: Turn on to autoplay the lightbox gallery.
fr_CA: Activez la lecture automatique de la galerie Lightbox.

en: Turn on to autoplay the related posts and project carousel.
fr_CA: Activez la lecture automatique des publications et du carrousel du projet.

en: Turn on to autoplay the slideshows.
fr_CA: Activez la lecture automatique des diaporamas.

en: Turn on to center the copyright bar content.
fr_CA: Activez pour centrer le contenu de la barre des droits d’auteur.

en: Turn on to center the footer widget content.
fr_CA: Activez pour centrer le contenu du widget de bas de page.

en: Turn on to deeplink images in the lightbox.
fr_CA: Activez les images de liens profonds dans la visionneuse.

en: Turn on to display %s in the social share box.
fr_CA: Activez cette option pour afficher %s dans la zone de partage social.

en: Turn on to display a border line on the sliding bar which makes it stand out more.
fr_CA: Activez pour afficher une ligne de bordure supérieure sur la barre coulissante.

en: Turn on to display a circle border on the cart and search icons.
fr_CA: Activer pour afficher une bordure de cercle sur les icônes du panier et de recherche.

en: Turn on to display a colored background for the logo.
fr_CA: Activez pour afficher un arrière-plan coloré pour le logo.

en: Turn on to display a divider between mega menu dropdown items.
fr_CA: Activez cette option pour afficher un diviseur entre les éléments du Méga Menu déroulant.

en: Turn on to display a divider line on dropdown menu items.
fr_CA: Activez pour afficher une ligne divisant les éléments du menu déroulant.

en: Turn on to display a drop shadow on menu dropdowns.
fr_CA: Activez cette option pour afficher une ombre portée sur les éléments déroulants du menu.

en: Turn on to display a header drop shadow. This option is incompatible with Internet Explorer versions older than IE11.
fr_CA: Activez pour afficher une ombre portée d'en-tête. Cette option est incompatible avec les versions d'Internet Explorer antérieures à IE11.

en: Turn on to display a placeholder image for posts that do not have a featured image. This allows the post to display on portfolio archives and related posts/projects carousels.
fr_CA: Activez pour afficher une image d'espace réservé pour les messages qui n'ont pas d'image en vedette. Cela permet à la publication de s'afficher sur les archives de portfolio, projets connexes et les carrousels d'articles .

en: Turn on to display arrow indicators next to parent level menu items.
fr_CA: Activez pour afficher les flèches à côté des éléments parents du menu.

en: Turn on to display arrows in the lightbox
fr_CA: Activer pour afficher les flèches dans la visionneuse

en: Turn on to display blog posts at 100% browser width according to the window size. Turn off to follow site width.
fr_CA: Activez pour afficher les articles du blogue à 100% de largeur du navigateur en fonction de la taille de la fenêtre. Désactiver pour suivre la largeur du site.

en: Turn on to display breadcrumbs on mobile devices.
fr_CA: Activez pour afficher le fil d’Ariane sur les appareils mobiles.

en: Turn on to display comments on single portfolio posts.
fr_CA: Activez cette option pour afficher les commentaires sur des publications individuelles de portfolio.

en: Turn on to display comments.
fr_CA: Activez pour afficher les commentaires.

en: Turn on to display featured images and videos on single blog posts.
fr_CA: Activez pour afficher les images et les vidéos  en vedette sur des articles individuels de blogue.

en: Turn on to display featured images and videos on single portfolio posts.
fr_CA: Activez cette option pour afficher les images et les vidéos en vedette sur les publications d’un seul portfolio.

en: Turn on to display featured images and videos on the blog archive pages.
fr_CA: Activez pour afficher les images et les vidéos en vedette sur les pages d'archives du blogue.

en: Turn on to display featured images for search results.
fr_CA: Activez cette fonction pour afficher les images en vedette pour les résultats de recherche.

en: Turn on to display featured images on regular pages.
fr_CA: Activez pour afficher les images en vedette sur les pages ordinaires.

en: Turn on to display footer widgets.
fr_CA: Activez pour afficher les widgets de bas de page.

en: Turn on to display grid boxes to equal heights per row.
fr_CA: Activez pour afficher les cases de la grille à hauteur égale par rangée.

en: Turn on to display grid boxes with equal heights per row.
fr_CA: Activez cette option pour afficher les boîtes de quadrillage à hauteur égale par rangée.

en: Turn on to display item as linked column title. Turn off to display item as normal mega menu entry.
fr_CA: Activer pour afficher l’élément en tant que titre de colonne lié. Désactiver pour afficher l’élément comme une entrée du Méga Menu normale.

en: Turn on to display navigation arrows on the carousel.
fr_CA: Activez pour afficher les flèches de navigation sur le carrousel.

en: Turn on to display portfolio posts at 100% browser width according to the window size. Turn off to follow site width.
fr_CA: Activez cette option pour afficher les publications de portfolio à 100% de largeur du navigateur en fonction de la taille de la fenêtre. Désactiver pour suivre la largeur du site.

en: Turn on to display post images in the lightbox that are inside the post content area.
fr_CA: Activez cette option pour afficher les images postées dans la visionneuse à l’intérieur de la zone de contenu de la publication.

en: Turn on to display post meta on blog posts. If set to "On", you can also control individual meta items below. If set to "Off" all meta items will be disabled.
fr_CA: Activez pour afficher la publication méta sur les articles du blogue. S’il est réglé sur "Activé", vous pouvez également contrôler les méta-éléments ci-dessous. Si vous choisissez "Désactivé", tous les méta-éléments seront désactivés.

en: Turn on to display post type archives in the breadcrumbs path.
fr_CA: Activez pour afficher les types d'archives de publication dans le chemin d’accès du fil d’Ariane.

en: Turn on to display product posts at 100% browser width according to the window size. Turn off to follow site width.
fr_CA: Activez pour afficher les articles du blog à 100% de largeur du navigateur en fonction de la taille de la fenêtre. Désactiver pour suivre la largeur du site.

en: Turn on to display related posts.
fr_CA: Activer pour afficher les publications similaires.

en: Turn on to display related projects on single portfolio posts.
fr_CA: Activez cette option pour afficher les projets similaires sur des messages de portefeuille unique.

en: Turn on to display social icons in the footer copyright bar.
fr_CA: Activez cette option pour afficher les icônes sociales dans la barre de copyright du pied de page.

en: Turn on to display social sharing buttons on lightbox.
fr_CA: Activer pour afficher les boutons de partage social sur la visionneuse.

en: Turn on to display the "My Account" link in the main menu. Not compatible with Ubermenu.
fr_CA: Activer cette option pour afficher le lien "Mon compte" dans le menu principal. Ne fonctionne pas avec Ubermenu.

en: Turn on to display the "My Account" link in the secondary menu. Not compatible with Ubermenu.
fr_CA: Activer cette option pour afficher le lien "Mon compte" dans le menu secondaire Ne fonctionne pas avec Ubermenu.

en: Turn on to display the "Previous/Next" text.
fr_CA: Activez pour afficher "Précédent / Suivant".

en: Turn on to display the 1st featured image on single portfolio posts.
fr_CA: Activez pour afficher la 1ère image en vedette sur des publications individuelles de portfolio.

en: Turn on to display the WooCommerce cart counter circle.
fr_CA: Activer cette option pour afficher l'icône du compteur du panier WooCommerce.

en: Turn on to display the author info box below posts.
fr_CA: Activez pour afficher la boîte d'informations de l'auteur sous la publication.

en: Turn on to display the author name on single portfolio posts.
fr_CA: Activez cette option pour afficher le nom de l'auteur sur les publications individuelles de portfolio.

en: Turn on to display the cart icon in the main menu. Not compatible with Ubermenu.
fr_CA: Activer cette option pour afficher l'icône du panier dans le menu principal. Ne fonctionne pas avec Ubermenu.

en: Turn on to display the cart icon in the secondary menu. Not compatible with Ubermenu.
fr_CA: Activer cette option pour afficher l'icône du panier dans le menu secondaire. Ne fonctionne pas avec Ubermenu.

en: Turn on to display the copyright bar.
fr_CA: Activez pour afficher la barre des droits d’auteur.

en: Turn on to display the gallery start and stop button.
fr_CA: Activez pour afficher le bouton de démarrage et d'arrêt de la galerie.

en: Turn on to display the google map address pin.
fr_CA: Activez pour afficher l'épingle d'adresse Google Maps.

en: Turn on to display the google map scale.
fr_CA: Activez pour afficher l'échelle de Google Maps.

en: Turn on to display the grid/list toggle on the main shop page and archive shop pages.
fr_CA: Activer cette option pour afficher le Toggle "Grille / Liste" sur la page principale et les pages d'archives de la boutique.

en: Turn on to display the icon background circle in the image rollover.
fr_CA: Activez pour afficher le cercle d’arrière-plan de l’icône dans le survol de l’image.

en: Turn on to display the image caption in the lightbox.
fr_CA: Activez pour afficher la légende de l'image dans la visionneuse.

en: Turn on to display the image title in the lightbox.
fr_CA: Activez pour afficher le titre de l’image dans la visionneuse.

en: Turn on to display the order notes on the checkout page.
fr_CA: Activer cette option pour afficher les détails de la commande sur la page du récapitulatif de la commande.

en: Turn on to display the ordering boxes on the shop page.
fr_CA: Activer cette option pour afficher les zones de commande sur la page de la boutique.

en: Turn on to display the post categories in the breadcrumbs path.
fr_CA: Activez pour afficher les catégories de publication dans le chemin d’accès du fil d’Ariane.

en: Turn on to display the post categories in the image rollover.
fr_CA: Activer pour afficher les catégories de publication dans le survol de l’image.

en: Turn on to display the post meta author name.
fr_CA: Activez pour afficher le nom du méta-auteur.

en: Turn on to display the post meta categories.
fr_CA: Activez pour afficher les méta-catégories de publication.

en: Turn on to display the post meta comments.
fr_CA: Activez pour afficher les méta-commentaires de la publication.

en: Turn on to display the post meta date.
fr_CA: Activez pour afficher la méta-date de publication.

en: Turn on to display the post meta read more link.
fr_CA: Activez pour afficher le lien Lire plus de la méta publication.

en: Turn on to display the post meta tags.
fr_CA: Activez pour afficher les méta-tags de publication.

en: Turn on to display the post title in the image rollover.
fr_CA: Activez pour afficher le titre du message dans le survol de l’image.

en: Turn on to display the previous/next post pagination for single blog posts.
fr_CA: Activez pour afficher la pagination de publication précédente / suivante pour les articles individuels de blogue.

en: Turn on to display the previous/next post pagination for single portfolio posts.
fr_CA: Activez cette option pour afficher la pagination de l’article précédent/suivant pour les articles d’un seul portfolio.

en: Turn on to display the product crossfade image effect on the shop page.
fr_CA: Activez pour afficher l'effet d'image d’arrière-plan de fusion du produit sur la page de la boutique.

en: Turn on to display the rollover graphic on blog and portfolio featured images.
fr_CA: Activez pour afficher le graphique de survol sur le blogue et les images du portfolio en vedette.

en: Turn on to display the search icon in the main menu.
fr_CA: Activez pour afficher l'icône de recherche dans le menu principal.

en: Turn on to display the sliding bar on desktops.
fr_CA: Activez pour afficher la barre coulissante sur les ordinateurs de bureau.

en: Turn on to display the sliding bar on mobiles. <strong>Important:</strong> Due to mobile screen sizes and overlapping issues, when this option is enabled the triangle toggle style in the top right position will be forced for square and circle desktop styles.
fr_CA: Activez pour afficher la barre coulissante sur les mobiles. <strong>Important</strong>: en raison de la taille des écrans mobiles et des problèmes qui se chevauchent, lorsque cette option est activée, le style de bascule triangle en haut à droite est obligatoire pour les styles de bureau carré et circulaire.

en: Turn on to display the social icons on single product posts.
fr_CA: Activez pour afficher les icônes sociales sur les publications d'un seul produit.

en: Turn on to display the social sharing box on single event posts.
fr_CA: Activer cette option pour afficher la boîte de partage social dans les pages d'événement unique.

en: Turn on to display the social sharing box on single portfolio posts.
fr_CA: Activez cette option pour afficher la zone de partage social sur les publications individuelles de portfolio.

en: Turn on to display the social sharing box.
fr_CA: Activez pour afficher la boîte de partage social.

en: Turn on to enable Avada's mega menu.
fr_CA: Activez pour activer le Méga menu d’Avada.

en: Turn on to enable Avada's product gallery slider.
fr_CA: Activez cette option pour activer le diaporama de la galerie de produits Avada.

en: Turn on to enable CSS image hover animations on mobiles.
fr_CA: Activez pour activer les animations CSS de survol des images sur les mobiles.

en: Turn on to enable Vimeo API scripts.
fr_CA: Activez pour activer les scripts de l'API Vimeo.

en: Turn on to enable Youtube API scripts.
fr_CA: Activez pour activer les scripts de l'API Youtube.

en: Turn on to enable a sticky header when scrolling on mobiles.
fr_CA: Activez pour activer un en-tête fixe lors du défilement sur les mobiles.

en: Turn on to enable a sticky header when scrolling on tablets.
fr_CA: Activez pour activer un en-tête fixe lors du défilement sur les tablettes.

en: Turn on to enable a sticky header.
fr_CA: Activez pour activer une En-tête fixe.

en: Turn on to enable a sticky sliding bar.
fr_CA: Activez pour activer une en-tête fixe.

en: Turn on to enable author rich snippet data site wide.
fr_CA: Activez pour activer le site de données des extraits enrichis d'auteur.

en: Turn on to enable google map.
fr_CA: Activez pour activer Google Maps.

en: Turn on to enable mouse drag control on the carousel.
fr_CA: Activez pour activer le contrôle de glissement de la souris sur le carrousel.

en: Turn on to enable pinch to zoom on mobile devices.
fr_CA: Activer cette fonction pour permettre le zoom sur les appareils mobiles.

en: Turn on to enable rich snippets data site wide. If set to "On", you can also control individual items below. If set to "Off" all items will be disabled.
fr_CA: Activez pour activer le site de données des extraits enrichis. Si cette option est activée, vous pouvez également contrôler les éléments ci-dessous. Si défini sur "Désactivé", tous les éléments seront désactivés.

en: Turn on to enable smooth height on slideshows when using images with different heights. Please note, smooth height is disabled on blog grid layout.
fr_CA: Activez cette option pour lisser la hauteur des diaporamas lors de l’utilisation d’images de hauteurs différentes. SVP noter que la hauteur lissée est désactivée sur la mise en page de la grille de blog.

en: Turn on to enable smooth scrolling. This will replace default browser scrollbar with a dark scrollbar.
fr_CA: Activer pour activer le défilement en douceur. Cela remplacera la barre de défilement du navigateur par défaut par une barre de défilement sombre.

en: Turn on to enable the Avada styles for dropdown/select fields site wide. This should be done if you experience any issues with 3rd party plugin dropdowns.
fr_CA: Activez pour activer les styles Avada pour le menu déroulant et la sélection des champs sur l'ensemble du site. Cela devrait être fait si vous rencontrez des problèmes avec les extensions tierces de menus déroulants.

en: Turn on to enable the ToTop script which adds the scrolling to top functionality.
fr_CA: Activez pour activer le script ToTop qui ajoute le défilement aux fonctionnalités supérieures.

en: Turn on to enable the elastic slider.
fr_CA: Activez pour activer Elastic Slider.

en: Turn on to enable the fusion slider.
fr_CA: Activez pour activer le slider Fusion.

en: Turn on to enable the lightbox on single blog and portfolio posts for the main featured images.
fr_CA: Activez pour activer la visionneuse sur les billets de blogue et de portfolio uniques pour les principales images en vedette.

en: Turn on to enable the lightbox throughout the theme.
fr_CA: Activez pour activer la visionneuse partout dans le thème.

en: Turn on to enable the mega menu.  Note this will only work for the main menu.
fr_CA: Activer pour avoir le Méga Menu (ne fonctionne que pour le menu principal).

en: Turn on to enable title rich snippet data site wide.
fr_CA: Activez pour activer le site de données de fragments riches en titres.

en: Turn on to have the footer area display at 100% width according to the window size. Turn off to follow site width.
fr_CA: Activez l'affichage de la zone de bas de page à 100% en largeur en fonction de la taille de la fenêtre. Désactiver pour suivre la largeur du site.

en: Turn on to have the footer background image display at 100% in width and height according to the window size.
fr_CA: Activez l'affichage de l'image de fond du pied de page à 100% en largeur et en hauteur en fonction de la taille de la fenêtre.

en: Turn on to have the header area display at 100% width according to the window size. Turn off to follow site width.
fr_CA: Activez l'affichage de la zone d'en-tête à 100% en largeur en fonction de la taille de la fenêtre. Désactiver pour suivre la largeur du site.

en: Turn on to have the header background image display at 100% in width and height according to the window size.
fr_CA: Activez l'affichage de l'image d'arrière-plan de l'en-tête à 100% en largeur et en hauteur en fonction de la taille de la fenêtre.

en: Turn on to have the main content background image display at 100% in width and height according to the window size.
fr_CA: Activer pour afficher l’image d’arrière-plan du contenu principal à 100% en largeur et en hauteur en fonction de la taille de la fenêtre.

en: Turn on to have the page title bar background image display at 100% in width and height according to the window size.
fr_CA: Activez pour afficher l'affichage de l'image d'arrière-plan de la barre de titre de la page à 100% en largeur et en hauteur en fonction de la taille de la fenêtre.

en: Turn on to have the page title text fade on scroll.
fr_CA: Activez pour que le texte du titre de la page disparaisse au défilement.

en: Turn on to have the sliding bar open when the page loads.
fr_CA: Activez pour ouvrir la barre coulissante lorsque la page est chargée.

en: Turn on to only show the icon/image thumbnail while hiding the menu text. Important: this does not apply to the mobile menu.
fr_CA: Activez pour afficher uniquement la vignette de l’icône / de l’image tout en masquant le texte du menu. Important: ceci ne s’applique pas au menu mobile.

en: Turn on to require a click to display the popup graphic with address info for the pin on the map.
fr_CA: Activez pour demander un clic pour afficher le graphique contextuel (Popup) avec les informations d'adresse pour l'épingle sur la carte.

en: Turn on to show pagination circles below a video slide for the slider element. Turn off to hide them on video slides.
fr_CA: Activez pour afficher les cercles de pagination en dessous d'une diapositive vidéo pour l'élément du diaporama. Désactivez pour les cacher sur les diapositives vidéo.

en: Turn on to show the project description title on single portfolio posts.
fr_CA: Activez cette option pour afficher le titre de description du projet sur les publications individuelles de portfolio.

en: Turn on to show the project details title and content on single portfolio posts.
fr_CA: Activez cette option pour afficher le titre et le contenu des détails du projet sur les publications individuelles de portfolio.

en: Turn on to strip HTML content from the excerpt for portfolio archive pages.
fr_CA: Activez cette option pour supprimer le contenu HTML de l’extrait des pages d’archives du portfolio.

en: Turn on to use a parallax scrolling effect on the background image.
fr_CA: Activez pour utiliser un effet de défilement de parallaxe sur l'image de fond.

en: Turn on to use a parallax scrolling effect on the background image. Only works for top header position.
fr_CA: Activez pour utiliser un effet de défilement parallaxe sur l'image de fond. Fonctionne uniquement pour la position supérieure de l'en-tête.

en: Turn on to use the one page checkout template.
fr_CA: Activer cette option pour utiliser le modèle de récapitulatif sur une seule page.

en: Turn on to use the responsive design features. If set to off, the fixed layout is used.
fr_CA: Activez cette option pour utiliser les fonctions de "Responsive design". Si désactivé, la disposition fixe est utilisée.

en: Tweet This Product
fr_CA: Tweeter ce produit

en: Typography
fr_CA: Typographie

en: Typography Options (step %1$s of %2$s)
fr_CA: Options de typographie (étape %1$s sur %2$s)

en: URL
fr_CA: Champ URL

en: Ultra-Bold 900
fr_CA: Ultra Gras 900

en: Ultra-Bold 900 Italic
fr_CA: Ultra Gras 900 Italique

en: Ultra-Light 100
fr_CA: Ultra-fin 100

en: Ultra-Light 100 Italic
fr_CA: Ultra-fin 100 Italique

en: Unboxed
fr_CA: Non-encadré

en: Underline Dashed
fr_CA: Souligné de tirets

en: Underline Dotted
fr_CA: Souligné en pointillé

en: Underline Solid
fr_CA: Souligner d’une ligne pleine

en: Understanding the Status Report
fr_CA: Comprendre le rapport de la situation

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
fr_CA: Malheureusement votre commande ne peut être traitée car la banque d’origine a refusé votre transaction. Veuillez effectuer une nouvelle tentative d’achat.

en: Unknown
fr_CA: Inconnu

en: Unsafe strings were found in your CSS and have been filtered out.
fr_CA: Des chaînes non sécurisées ont été trouvées dans votre CSS et ont été filtrées.

en: Up one
fr_CA: Monter d’un cran

en: Update
fr_CA: Mettre à jour

en: Update %2$s
fr_CA: Mise à jour %2$s

en: Update %s
fr_CA: Mettre à jour %s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Mise à jour disponible <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[1]: Mises à jour disponible <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
fr_CA: Mise à jour nécessaire

en: Update Required Plugins
fr_CA: Mise à jour nécessaire des extensions

en: Update cart
fr_CA: Mettre à jour du panier

en: Update recommended
fr_CA: Mise à jour recommandée

en: Update totals
fr_CA: Mise à jour des totaux

en: Updating Avada Database Entries
fr_CA: Mise à jour des entrées de la base de données Avada

en: Updating Avada Database options: step %1$s of %2$s.
fr_CA: Mise à jour des options de base de données d’Avada: étape %1$s sur %2$s.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_CA: Mise à jour de l’extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
fr_CA: Mise à jour de l’extension: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_CA: Message de mise à niveau de l’auteur de l'extension :

en: Upload
fr_CA: Téléverser

en: Upload Image
fr_CA: Importer une image

en: Upload a custom font to use throughout the site. All files are not necessary but are recommended for full browser support. You can upload as many custom fonts as you need. Click the "Add" button for additional upload boxes.
fr_CA: Téléchargez une police personnalisée à utiliser sur l’ensemble du site. Tous les fichiers ne sont pas nécessaires mais sont recommandés pour la prise en charge complète du navigateur. Vous pouvez télécharger autant de polices personnalisées que vous le souhaitez. Cliquez sur le bouton "Ajouter" pour les boîtes de téléchargement supplémentaires.

en: Upload your custom icon
fr_CA: Téléchargez votre icône personnalisée

en: Used to grab information from remote servers for updates updates.
fr_CA: Utilisé pour extraire des informations des serveurs distants pour les mises à jour.

en: Used to send data to remote servers.
fr_CA: Utilisé pour envoyer des données à des serveurs distants.

en: Used when communicating with remote services with PHP.
fr_CA: Utilisé pour communiquer avec les services à distance avec PHP.

en: User
fr_CA: Utilisateur

en: User %d remapped to %d
fr_CA: Utilisateur %d réassigné à %d

en: Username
fr_CA: Nom d’utilisateur

en: Using default value.
fr_CA: Utiliser la valeur par défaut.

en: Valid CSS unit. %s
fr_CA: Unité CSS valide. %s

en: Vertical Tabs
fr_CA: Onglets verticaux

en: Video Aspect Ratio
fr_CA: Rapport d’aspect vidéo

en: Video Color Overlay
fr_CA: Superposition de couleurs vidéo

en: Video Display Mode
fr_CA: Mode d’affichage de la vidéo

en: Video Embed Code
fr_CA: Code d'intégration vidéo

en: Video MP4 Upload
fr_CA: Telechargement d’une vidéo MP4

en: Video OGV Upload
fr_CA: Téléchargement d’une vidéo OGV

en: Video Options:
fr_CA: Options de vidéo:

en: Video Preview Image
fr_CA: Image d’aperçu de la vidéo

en: Video Tutorials
fr_CA: Tutoriels Vidéo

en: Video WebM Upload
fr_CA: Télécharger la vidéo WebM

en: Vietnamese
fr_CA: Vietnamien

en: View %s
fr_CA: Voir %s

en: View All %s
fr_CA: Voir tous les %s

en: View Avada Documentation
fr_CA: Voir la documentation d’Avada

en: View Avada Video Tutorials
fr_CA: Voir les tutoriels vidéos d’Avada

en: View Cart
fr_CA: Voir le panier

en: View Changelog
fr_CA: Voir l'historique des modifications

en: View Larger Image
fr_CA: Agrandir l&apos;image

en: View More&hellip;
fr_CA: Voir plus&hellip;

en: View all %1$s at this %2$s
fr_CA: Afficher tous les %1$s à ce %2$s

en: View as grid
fr_CA: Affichage en grille

en: View as list
fr_CA: Affichage en liste

en: View more info here
fr_CA: Voir plus d'informations ici

en: Vimeo API Scripts
fr_CA: Scripts de l'API Vimeo

en: Vimeo Video ID
fr_CA: Identifiant de la vidéo Vimeo

en: Visit plugin homepage
fr_CA: Visiter la page de l'extension

en: Visited
fr_CA: Visité

en: WARNING! This will overwrite all existing option values, please proceed with caution!
fr_CA: ATTENTION ! Cette action écrasera tous les réglages actuels, veuillez procéder avec précaution !

en: WP Content Path:
fr_CA: Chemin du contenu WP:

en: WP Content URL
fr_CA: URL du contenu WordPress

en: WP Debug Mode
fr_CA: Mode débogage WP

en: WP Debug Mode:
fr_CA: Mode débogage WP:

en: WP Memory Limit
fr_CA: Limite mémoire WP

en: WP Multisite
fr_CA: Multisites WP

en: WP Multisite:
fr_CA: Multisite WP:

en: WP Path:
fr_CA: Chemin WP:

en: WP Remote Get:
fr_CA: WP Obtension à distance:

en: WP Remote Post:
fr_CA: Publication à distance WP:

en: WP Version
fr_CA: Version WP

en: WP Version:
fr_CA: Version WP:

en: WP_DEBUG is enabled
fr_CA: WP_DEBUG est activé

en: Want to get a head start? Use the %1$s. It will create a customized boilerplate theme or a standalone admin folder complete with all things FusionRedux (with the help of Underscores and TGM). Save yourself a headache and try it today.
fr_CA: Voulez-vous prendre de l’avance? Utilisez les %1$s. Il créera un thème standard personnalisé ou un dossier d’administration autonome avec toutes les choses FusionRedux (avec l’aide de Underscores et TGM). Sauvez-vous un mal de tête et essayez-le aujourd’hui.

en: Warning
fr_CA: Avertissement

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
fr_CA: Attention - Ce panneau de réglages ne fonctionnera pas correctement sans javascript !

en: Warning: By clicking OK, all changes made to your theme options after installing Avada 4.0 will be lost. Your Theme Options will be reset to the values from %s and then converted again to 4.0.
fr_CA: Avertissement: En cliquant sur OK, toutes les modifications apportées à vos options de thème après l’installation d’Avada 4.0 seront perdues. Vos options de thème seront réinitialisées aux valeurs de %s, puis converties à nouveau en 4.0.

en: Warning: By clicking OK, you will be redirected to the conversion splash screen, where you can restart the conversion of your page contents to the new Fusion Builder format.
fr_CA: Avertissement: En cliquant sur OK, vous serez redirigé vers l’écran de démarrage de la conversion, où vous pourrez redémarrer la conversion du contenu de votre page vers le nouveau format Fusion Builder.

en: Warning: By clicking OK, you will be redirected to the conversion splash screen, where you can start the conversion reversion of your page contents to the old Fusion Builder format.
fr_CA: Avertissement: En cliquant sur OK, vous serez redirigé vers l’écran de démarrage de la conversion, où vous pourrez démarrer la reconversion du contenu de votre page vers l’ancien format Fusion Builder.

en: Warning: This is a non-reversable process. By clicking OK, all backups created during the 5.0 shortcode-conversion process will be removed from your database.
fr_CA: Avertissement: Ceci est un processus non-réversible. En cliquant sur OK, toutes les sauvegardes créées au cours du processus de conversion de shortcode 5.0 seront supprimées de votre base de données.

en: Watch Videos
fr_CA: Regarder les vidéos

en: We also have a community forum for user to user interactions. Ask another Avada user! Please note that ThemeFusion does not provide product support here.
fr_CA: Nous avons également un forum communautaire pour les interactions entre utilisateurs. Demandez à un autre utilisateur Avada! Veuillez noter que ThemeFusion ne fournit pas de support produit ici.

en: We are an open source project used by developers to make powerful control panels.
fr_CA: Ceci est un projet open source utilisé par les développeurs pour créer des panneaux de contrôle puissants.

en: We could not find a valid unit for %1$s, falling back to "%2$s". Valid units are %3$s. Saved value "%4$s" and not "%5$s.".
fr_CA: Nous ne trouvons aucune unité valide pour "%1$s", retour à "%2$s". Les unités valides sont %3$s. Valeur enregistrée "%4$s" et non pas "%5$s.".

en: We could not find a valid unit for this field, falling back to "%1$s". Saved value "%2$s" and not "%3$s".
fr_CA: Nous ne trouvons aucune unité valide pour ce champ, revenir à "%1$s". Valeur enregistrée "%2$s" et non pas "%3$s".

en: We could not find a valid unit for this field, falling back to "%1$s". Valid units are %4$s. Saved value "%2$s" and not "%3$s.".
fr_CA: Nous ne trouvons aucune unité valide pour ce champ, retour à "%1$s". Les unités valides sont %4$s. Valeur enregistrée "%2$s" et non pas "%3$s".

en: We have an amazing new update in store for you! Avada %s includes our completely new Theme Options Panel and the brand new Fusion Builder. To enjoy the full experience, two primary conversion steps need to be performed. First your Theme Options database entries need to be converted (sequentially for each language, if you have a multi-lingual site). In a second step your shortcodes will be converted for the new builder. Thank you for choosing Avada!
fr_CA: Nous avons une nouvelle mise à jour incroyable pour vous! Avada %s comprend notre tout nouveau panel d’options thématiques et le tout nouveau Fusion Builder. Pour profiter pleinement de l’expérience, deux étapes de conversion principales doivent être effectuées. Vous devez d’abord convertir vos entrées de la base de données Options de thème (séquentiellement pour chaque langue, si vous avez un site multilingue). Dans un deuxième temps, vos shortcodes seront convertis pour le nouveau "builder". Merci d’avoir choisi Avada!

en: We have an amazing new update in store for you! Avada %s includes our completely new Theme Options Panel and the brand new Fusion Builder. To enjoy the full experience, two primary conversion steps need to be performed. First your Theme Options database entries need to be converted. In a second step your shortcodes will be converted for the new builder. Thank you for choosing Avada!
fr_CA: Nous avons une nouvelle mise à jour incroyable pour vous! Avada %s comprend notre tout nouveau panel d’options thématiques et le tout nouveau Fusion Builder. Pour profiter pleinement de l’expérience, deux étapes de conversion principales doivent être effectuées. Les entrées de la base de données des options de thème doivent d’abord être converties. Dans un deuxième temps, vos shortcodes seront convertis pour le nouveau "builder". Merci d’avoir choisi Avada!

en: We have detected that your server supports HTTP/2. We recommend you leave the compiler disabled as that will improve performance of your site by allowing multiple JS files to be downloaded simultaneously.
fr_CA: Nous avons détecté que votre serveur prend en charge HTTP/2. Nous vous recommandons de laisser le compilateur désactivé car cela améliorera les performances de votre site en autorisant le téléchargement simultané de plusieurs fichiers JS.

en: We offer excellent support through our advanced ticket system. Make sure to register your purchase first to access our support services and other resources.
fr_CA: Nous offrons un excellent soutien grâce à notre système de ticket avancé. Assurez-vous d’enregistrer votre achat en premier pour accéder à nos services de support et autres ressources.

en: We recognize we are nothing without our community. We would like to thank all of those who help FusionRedux to be what it is. Thank you for your involvement.
fr_CA: Nous reconnaissons que nous ne sommes rien sans notre communauté. Nous remercions tous ceux qui contribuent à faire de FusionRedux ce qu'il est. Merci pour votre participation.

en: We recommend doing a full database backup before proceeding with conversion.
fr_CA: Nous vous recommandons de faire une sauvegarde complète de votre base de données avant de lancer la conversion.

en: We were unable to modify required files. Please check your permissions, or modify your wp-config.php file to contain your FTP login credentials as <a href="%s" target="_blank">outlined here</a>.
fr_CA: Nous n’avons pas pu modifier les fichiers requis. Veuillez vérifier vos autorisations ou modifier votre fichier wp-config.php pour qu’il contienne vos identifiants de connexion FTP en tant que <a href="%s" target="_blank"> indiqué ici </a>.

en: We were unable to modify required files. Please ensure that <code>%1s</code> has the proper read-write permissions, or modify your wp-config.php file to contain your FTP login credentials as <a href="%2s" target="_blank">outlined here</a>.
fr_CA: Nous n’avons pas pu modifier les fichiers requis. Assurez-vous que <code>%1s</code> dispose des autorisations de lecture-écriture appropriées ou modifiez votre fichier wp-config.php pour qu’il contienne vos identifiants de connexion FTP en tant que <a href="%2s" target="_blank"> décrit ici </a>.

en: We're sorry but the demo data could not be imported. It is most likely due to low PHP configurations on your server. There are two possible solutions.
fr_CA: Nous sommes désolés, mais les données de démonstration n’ont pas pu être importées. C’est probablement dû à de faibles configurations de PHP sur votre serveur. Il y a deux solutions possibles.

en: We're sorry but the demo data could not be imported. We were unable to find import file.
fr_CA: Nous sommes désolés, mais les données de démonstration n’ont pas pu être importées. Nous n’avons pas pu trouver le fichier d’importation.

en: Website
fr_CA: Site web

en: Welcome
fr_CA: Bienvenue

en: Welcome To Avada
fr_CA: Bienvenue sur Avada

en: Welcome to Avada!
fr_CA: Bienvenue sur Avada !

en: Welcome to FusionRedux Framework
fr_CA: Bienvenue dans l'espace de travail FusionRedux

en: Welcome to FusionRedux Framework %s
fr_CA: Bienvenue dans l’espace de travail FusionRedux %s

en: Welcome to the FusionRedux Demo Panel
fr_CA: Bienvenue dans le panneau de démonstration de FusionRedux

en: What Are The Required & Recommended Plugins For Using Avada?
fr_CA: Quels sont les extensions nécessaires et recommandées pour utiliser Avada?

en: What Are The Requirements For Using Avada?
fr_CA: Quels sont les pré-requis pour utiliser Avada ?

en: What Is The System Status Tab For?
fr_CA: À quoi sert l'onglet État du système?

en: What is FusionRedux Framework?
fr_CA: Qu'est-ce que l’espace de travail FusionRedux ?

en: What type of user are you?
fr_CA: Quel type d’utilisateur êtes-vous ?

en: What's New
fr_CA: Quoi de neuf

en: Where Can I Find More Information About How To Use Avada?
fr_CA: Où puis-je trouver plus d informations sur l utilisation de d’Avada?

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
fr_CA: Que vous ayez ou non WordPress Multisite activé.

en: While some are built specificially for developers, extensions such as Custom Fonts are sure to make any user happy.
fr_CA: Alors que certaines sont conçus spécifiquement pour les développeurs, les extensions telles que Custom Font sont sûres de rendre n’importe quel utilisateur heureux.

en: Wide
fr_CA: Large

en: Width
fr_CA: Largeur

en: Width (Content Columns for Featured Image)
fr_CA: Largeur (colonnes de contenu pour l'image en vedette)

en: WooCommerce Account Area Message 1
fr_CA: Zone de message 1 du compte WooCommerce

en: WooCommerce Account Area Message 2
fr_CA: Zone de message 2 du compte WooCommerce

en: WooCommerce Archive
fr_CA: Archives Woocommerce

en: WooCommerce Archive Number of Product Columns
fr_CA: Nombre de colonnes de produits dans la page d'archives WooCommerce

en: WooCommerce Cart Icon in Main Menu
fr_CA: Icône du panier WooCommerce dans le menu principal

en: WooCommerce Cart Icon in Secondary Menu
fr_CA: Icône du panier WooCommerce dans le menu secondaire

en: WooCommerce Cart Menu Background Color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan du menu du panier WooCommerce

en: WooCommerce Icon Font Size
fr_CA: Taille de la police de l'icône WooCommerce

en: WooCommerce Menu Cart Icon Counter
fr_CA: Icône du compteur dans le menu du panier WooCommerce

en: WooCommerce My Account Link in Main Menu
fr_CA: Lien "Mon compte" WooCommerce dans le menu principal

en: WooCommerce My Account Link in Secondary Menu
fr_CA: Lien "Mon compte" WooCommerce dans le menu secondaire

en: WooCommerce Number of Product Columns
fr_CA: Nombre de colonnes de produits WooCommerce

en: WooCommerce Number of Products per Page
fr_CA: Nombre de produits WooCommerce par page

en: WooCommerce One Page Checkout
fr_CA: Récapitulatif de commande sur une page

en: WooCommerce Order Dropdown Background Color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan de la liste déroulante du bon de commande WooCommerce

en: WooCommerce Order Dropdown Border Color
fr_CA: Couleur des bordures dans la liste déroulante du bon de commande WooCommerce

en: WooCommerce Order Dropdown Text Color
fr_CA: Couleur du texte de la liste déroulante du bon de commande WooCommerce

en: WooCommerce Order Notes on Checkout
fr_CA: Détails de la commande sur le récapitulatif de la commande WooCommerce

en: WooCommerce Product Box Design
fr_CA: Design de l'encadré des produits WooCommerce

en: WooCommerce Product Default View
fr_CA: Taille de la galerie de produits WooCommerce

en: WooCommerce Product Gallery Size
fr_CA: Taille de la galerie de produits WooCommerce

en: WooCommerce Product Gallery Thumbnails Columns
fr_CA: Colonnes de vignettes de la galerie de produits WooCommerce

en: WooCommerce Product Gallery Zoom
fr_CA: Zoom de la galerie de produits WooCommerce

en: WooCommerce Product Grid / List View
fr_CA: WooCommerce Grille de produit / Vue de liste

en: WooCommerce Quantity Box Background Color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan de la boîte des quantités WooCommerce

en: WooCommerce Quantity Box Hover Background Color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan au survol de la boîte des quantités WooCommerce

en: WooCommerce Related/Up-Sell/Cross-Sell Product Number of Columns
fr_CA: Nombre de colonnes pour les produits similaires/meilleures ventes/produits complémentaires

en: WooCommerce Shop Page Crossfade Image Effect
fr_CA: Effet de fondu enchaîné sur les images de la page de la boutique WooCommerce

en: WooCommerce Shop Page Ordering Boxes
fr_CA: Boîtes de Commande de la page boutique WooCommerce

en: WooCommerce Social Icons
fr_CA: Icônes sociales WooCommerce

en: WooCommerce Styling
fr_CA: WooCommerce

en: WooCommerce Tab Design
fr_CA: Design des onglets WooCommerce

en: Word Spacing
fr_CA: Espacement des mots

en: WordPress Environment
fr_CA: Environnement WordPress

en: WordPress Repository
fr_CA: Répertoire WordPress

en: WordPress jpeg Quality
fr_CA: Qualité jpeg WordPress

en: Words
fr_CA: Mots

en: Working...
fr_CA: En cours…

en: Yearly Archives: %s
fr_CA: Archives annuelles: %s

en: Yes
fr_CA: Oui

en: You have already converted your shortcodes to the new Avada 5.0 structure, but have chosen to revert back to their previous state before you installed Avada 5.0. This process does not downgrade you to the previous version of Avada.
fr_CA: Vous avez déjà converti vos shortcodes dans la nouvelle structure Avada 5.0, mais vous avez choisi de revenir à leur état précédent avant d’installer Avada 5.0. Ce processus ne vous rétrograde pas à la version précédente d’Avada.

en: You have changes that are not saved. Would you like to save them now?
fr_CA: Vous avez des modifications non sauvegardées. Voulez-vous les sauvegarder maintenant ?

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a comment.
fr_CA: Vous devez être %1$scnnecté%2$s pour poster un commentaire.

en: You must not enter any HTML in this field, all HTML tags have been removed.
fr_CA: Vous ne devez pas entrer de HTML dans ce champ, toutes les balises HTML ont été supprimées.

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
fr_CA: Vous ne devez pas entrer de caractères spéciaux dans ce champ, tous les caractères spéciaux ont été supprimés.

en: You must provide a comma separated list of numerical values for this option.
fr_CA: Vous devez fournir une liste de valeurs numériques séparées par des virgules pour cette option.

en: You must provide a numerical value for this option.
fr_CA: Vous devez fournir une valeur numérique pour cette option.

en: You must provide a valid URL for this option.
fr_CA: Vous devez fournir une URL valide pour cette option.

en: You must provide a valid email for this option.
fr_CA: Vous devez fournir une adresse courriel valide pour cette option.

en: Your Avada purchase requires product registration to receive the Avada demos, Slider Revolution, Layer Slider and automatic theme updates. You can easily register your product on the %s tab.
fr_CA: Vous devez enregistrer votre produit Avada pour bénéficier des maquettes Avada, des extensions Revolution Slider, Layer Slider et des mises à jour automatiques du thème. Vous pouvez facilement enregistrer votre achat dans l onglet %s.

en: Your Purchase Must Be Registered To Receive Theme Support & Auto Updates
fr_CA: Votre achat doit être enregistré pour recevoir le support pour le thème & les mises à jour automatiques

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_CA: Votre commentaire est en cours de modération.

en: Your current options will be replaced with the values of this preset. Would you like to proceed?
fr_CA: Vos options actuelles seront remplacées par les valeurs de ce préréglage. Voulez-vous procéder?

en: Your order
fr_CA: Votre commande

en: Your panel has no fields. Nothing to save.
fr_CA: Votre panneau ne contient aucun champ. Rien à sauvegarder.

en: Your product must be registered to receive Avada demo pages. Go to the %s tab to complete registration.
fr_CA: Vous devez enregistrer votre produit pour recevoir les maquettes démo Avada. Rendez-vous à l onglet %s pour procéder à l enregistrement.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - cURL is used to communicate with other servers. Please contact your hosting provider.
fr_CA: Votre serveur n’a pas fsockopen ou cURL activé - cURL est utilisé pour communiquer avec d’autres serveurs. Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement.

en: Youtube
fr_CA: YouTube

en: Youtube API Scripts
fr_CA: Scripts API YouTube

en: Youtube Video ID
fr_CA: ID de la vidéo YouTube

en: Zero size file downloaded
fr_CA: Fichier vide téléchargé

en: ZipArchive is required for importing demos. They are used to import and export zip files specifically for sliders.
fr_CA: ZipArchive est requis pour l'importation des démos. Ils sont utilisés pour importer et exporter des fichiers ZIP spécifiquement pour les diaporamas.

en: ZipArchive:
fr_CA: ZipArchives :

en: Zoom In
fr_CA: Zoom avant

en: Zoom Out
fr_CA: Zoom arrière

en: and
fr_CA: et

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
fr_CA: inconnu

en: bbPress Forum Border Color
fr_CA: Couleur de la bordure du forum bbPress

en: bbPress Forum Header Background Color
fr_CA: Couleur d’arrière-plan pour l'en-tête du forum bbPress

en: bbPress Forum Header Font Color
fr_CA: Couleur du texte d’en-tête du forum bbPress

en: bottom center
fr_CA: en bas au centre

en: bottom left
fr_CA: en bas, à gauche

en: bottom right
fr_CA: en bas, à droite

[ctx: breadcrumb]
en: Home
fr_CA: Accueil

en: by %s
fr_CA: par %s

[ctx: by author]
en: by %s
fr_CA: par %s

en: center center
fr_CA: au milieu

en: center left
fr_CA: au centre à gauche

en: center right
fr_CA: au centre à droite

en: clicking
fr_CA: en cliquant ici

en: days
fr_CA: jours

en: donation
fr_CA: faire un Don

en: error(s) were found!
fr_CA: erreur(s) ont été trouvées !

en: extensions directory
fr_CA: répertoire des extensions

en: follow this link
fr_CA: suivez ce lien

en: hours
fr_CA: heures

en: in forum
fr_CA: dans le forum

en: in group forum
fr_CA: groupe du Forum

en: in reply to:
fr_CA: en réponse à:

en: is available
fr_CA: est disponible

en: leave us a favorable review on WordPress.org
fr_CA: laissez-nous un avis favorable sur WordPress.org

en: moving the mouse over
fr_CA: déplacer la souris sur

en: none
fr_CA: aucun

en: our docs
fr_CA: nos documents

en: our documentation
fr_CA: notre documentation

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
fr_CA: et

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[0]: Tous <span class="count">(%s)</span>
fr_CA[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

en: remove
fr_CA: enlever

en: sub item
fr_CA: sous-élément

en: the Google docs
fr_CA: les documents Google

en: top center
fr_CA: en haut au centre

en: top left
fr_CA: en haut, à gauche

en: top right
fr_CA: en haut, à droite

en: warning(s) were found!
fr_CA: avertissement(s) trouvé(s) !

en: wp_remote_get() failed. This is needed to get information from remote servers. Contact your hosting provider.
fr_CA: wp_remote_get() échoué. Ceci est nécessaire pour obtenir des informations à partir des serveurs distants . Contactez votre fournisseur d’hébergement .

en: wp_remote_post() failed. Many advanced features may not function. Contact your hosting provider.
fr_CA: wp_remote_post() échoué. De nombreuses fonctionnalités avancées peuvent ne pas fonctionner . Contactez votre fournisseur d’hébergement.

en: you are working in a localhost environment
fr_CA: vous travaillez dans un environnement local
