Avada 5.0.5 - en to ar_SY translation catalogue (247 entries)

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
ar_SY: معذرة، هذه الصفحة غير موجودة!

en: Helpful Links
ar_SY: روابط مساعدة

en: Search Our Website
ar_SY: ابحث في الموقع

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
ar_SY: لا يمكن العثور على ما تحتاج إليه، من فضلك استخدم أداة البحث أدناه .

en: Search for:
ar_SY: البحث عن:

en: Search the Forum...
ar_SY: البحث في المنتدى...

en: In reply to:
ar_SY: رداً على:

en: Topic:
ar_SY: موضوع:

en: in group forum
ar_SY: في مجموعة المنتدى

en: in forum
ar_SY: في المنتدى

en: in reply to:
ar_SY: رداً على:

en: No Comments
ar_SY: لا توجد تعليقات

en: One Comment
ar_SY: تعليق واحد

en: Previous
ar_SY: السابق

en: Next
ar_SY: التالي

en: Comments are closed.
ar_SY: التعليقات مغلقة.

en: Name (required)
ar_SY: الاسم (مطلوب)

en: Name
ar_SY: الاسم

en: Email (required)
ar_SY: البريد الإلكتروني (مطلوب)

en: Website
ar_SY: الموقع

en: Comment
ar_SY: تعليق

en: Comment...
ar_SY: التعليق...

en: Leave A Comment
ar_SY: اضف تعليقا

note: translators: Opening and closing link tags.
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a comment.
ar_SY: يجب %1$slogged in%2$s لكي تضيف ردا.

note: translators: %1$s: The username. %2$s and %3$s: Opening and closing link tags.
en: Logged in as %1$s. %2$sLog out &raquo;%3$s
ar_SY: مسجل دخول كـ %1$s. تسجيل خروج &raquo;%3$s

en: Log out of this account
ar_SY: تسجيل خروج

en: Post Comment
ar_SY: أضف تعليقا

en: System Status
ar_SY: حالة النظام

en: Sliders
ar_SY: الشرائح

en: All
ar_SY: الكل

en: Preview
ar_SY: معاينة

en: New
ar_SY: جديد

en: Install
ar_SY: تثبيت

en: Remove
ar_SY: حذف

en: Thank you for choosing Avada. We are honored and are fully dedicated to making your experience perfect.
ar_SY: شكراً لاختيارك Avada . نحن نتشرف و نلتزم لجعل تجربتك تجربةً مثالية.

en: Product Registration
ar_SY: تسجيل المنتج

en: Premium Plugins Can Only Be Installed and Updated With A Valid Token Registration
ar_SY:  لا يمكن تثبيت او تحديث الإضافات الخاصة الا مع وجود تسجيل لرمز صالح.

note: translators: Version number.
en: New Version Available: %s
ar_SY: نسخة جديدة متوفرة: %s

note: translators: plugin name.
en: Active: %s
ar_SY: نشيط: %s

note: translators: Version number.
en: Available Version: %s
ar_SY: الإصدار المتاح: %s

en: Required
ar_SY: مطلوب

en: Create A Support Account
ar_SY: إنشاء حساب الدعم

en: Documentation
ar_SY: الشرح

en: Submit A Ticket
ar_SY: ارسال التذكرة

en: We offer excellent support through our advanced ticket system. Make sure to register your purchase first to access our support services and other resources.
ar_SY: نحن نقدم دعما ممتازا من خلال نظام التذاكر المتقدم. تأكد من تسجيل الشراء أولا للوصول إلى خدمات الدعم والموارد الأخرى.

en: Submit a ticket
ar_SY: تسجيل التذكرة

en: Video Tutorials
ar_SY: دروس الفيديو التعليمية

en: Watch Videos
ar_SY: شاهد الفيديوهات

en: Community Forum
ar_SY: منتديات

en: Facebook Group
ar_SY: مجموعة Facebook

en: Get System Report
ar_SY: احصل على تقرير النظام

en: Click the button to produce a report, then copy and paste into your support ticket.
ar_SY: انقر فوق الزر لإعداد التقرير، ثم انسخه والصقه في بطاقة الدعم.

en: Copied!
ar_SY: تم النسخ!

en: Copy for Support
ar_SY: نسخ من اجل الدعم

en: Current Version:
ar_SY: النسخة الحالية:

en: No previous versions could be detected
ar_SY: لم يتم العثور على إصدارات سابقة

en: Run Conversion
ar_SY: تشغيل التحويل

note: translators: Version Number.
en: Previous Version
ar_SY: إصدار سابق

en: Version %s
ar_SY: الإصدار  %s

en: Remove Backups
ar_SY: إزالة النسخ الاحتياطية

en: Home URL:
ar_SY: رابط الصفحة الرئيسية:

en: Site URL:
ar_SY: رابط الموقع :

en: WP Version:
ar_SY: إصدار وورد بريس:

en: Language:
ar_SY: اللغة:

en: Server Info:
ar_SY: معلومات الخادم:

en: PHP Version:
ar_SY: إصدار PHP:

en: MySQL Version:
ar_SY: إصدار MySQL:

en: Not Installed
ar_SY: غير مثبت

en: Installed
ar_SY: مثبت

en: Active Plugins
ar_SY: الإضافات المفعلة

en: Visit plugin homepage
ar_SY: قم بزيارة صفحة الإضافات

en: Edit Slider
ar_SY: تعديل شريحة عرض

en: Cancel
ar_SY: الغاء

en: Description
ar_SY: الوصف

en: Related Posts
ar_SY: منشورات متعلقة

en: Related Projects
ar_SY: مشاريع ذات صلة

en: Related Faqs
ar_SY: أسئلة متكررة ذات صلة

en: My Account
ar_SY: حسابي

en: Login failed, please try again.
ar_SY: فشل تسجيل الدخول، يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Username
ar_SY: اسم المستخدم

en: Password
ar_SY: كلمة المرور

en: Remember Me
ar_SY: تذكرني

en: Log In
ar_SY: تسجيل الدخول

en: Register
ar_SY: تسجيل

note: translators: Number of items.
en: %s Item(s)
ar_SY: %s عنصر

en: Cart
ar_SY: عربة التسوق

en: View Cart
ar_SY: عرض عربة التسوق

en: Edit slider
ar_SY: تعديل شريحة عرض

en: Edit Slides
ar_SY: تعديل شرائح عرض

en: Learn How To Import Sliders
ar_SY: تعلم كيفية استيراد شرائح عرض

en: Install/Update Required Plugins
ar_SY: تثبيت / تحديث الإضافات المطلوبة

en: Install Plugins
ar_SY: تثبيت الاضافات

en: Something went wrong with the plugin API.
ar_SY: حدث خطأ مع ال API الخاص بالإضافة.

en: Sucessfully imported demo data!
ar_SY: تم استيراد الـ demo بنجاح!

en: Our site is currently undergoing scheduled maintenance. Please try again in a moment.
ar_SY: الموقع حالياً في الصيانة ، حاول مرة أخرى لاحقاً.

en: Currently updating the Avada Theme. Your site will be accessible once the update finishes
ar_SY: حالياً يتم تحديث قالب Avada. سوف تتمكن من الوصول إلى موقعك بمجرد انتهاء التحديث.

en: Support
ar_SY: الدعم

en: Plugins
ar_SY: الإضافات

en: Welcome to Avada!
ar_SY: مرحباً في Avada !

en: Solution 1:
ar_SY: الحل الأول:

note: translators: %1$s: RED. %2$s: "Reset WordPress Plugin" link.
en: Solution 2:
ar_SY: الحل الثاني:

en: Reset WordPress Plugin
ar_SY: إعادة تعيين إضافات WordPress

en: Version
ar_SY: الإصدار

en: View Changelog
ar_SY: عرض سجل التغييرات

en: Manage Plugins Below
ar_SY: إدارة الإضافات أدناه

en: Default Style
ar_SY: السمة الإفتراضية

en: Button Small
ar_SY: زر صغير

en: Button Medium
ar_SY: زر متوسط

en: Button Large
ar_SY: زر كبير

en: Button xLarge
ar_SY: زر كبير جدا

en: Auto
ar_SY: تلقائي

en: Avada Logo
ar_SY: Avada شعار

en: Done!
ar_SY: تم!

en: Move up
ar_SY: تحريك للأعلى

en: Move down
ar_SY: تحريك للأسفل

en: Edit Menu Item
ar_SY: تحرير عناصر القائمة

en: Move
ar_SY: التحريك

en: Up one
ar_SY: نقل درجة واحدة للأعلى

en: Down one
ar_SY: نقل درجة واحدة للأسفل

en: Go to...
ar_SY: اذهب إلى...

en: Go to Top
ar_SY: اذهب إلى الأعلى

en: Details
ar_SY: التفاصيل

note: translators: the Date.
en: Date: %s
ar_SY: التاريخ: %s

en: Bible Text:
ar_SY: نص حقوق التأليف والنشر:

en: Series:
ar_SY: مجموعة:

en: Topics:
ar_SY: المواضيع:

en: Hide
ar_SY: اخفاء

en: Remove Image
ar_SY: إزالة صورة

en:  - Edit
ar_SY:  - تعديل

en:  - Reply
ar_SY:  - الرد

en: Your comment is awaiting moderation.
ar_SY: تعليقك بانتظار موافقة أحد المشرفين

en: Dismiss this notice
ar_SY: تجاهل هذه الرسالة

en: Status
ar_SY: الحالة

en: Show Details
ar_SY: إظهار المزيد من التفاصيل

en: Hide Details
ar_SY: إخفاء  التفاصيل

en: Yes
ar_SY: نعم

en: No
ar_SY: لا

en: Left
ar_SY: اليسار

en: Right
ar_SY: اليمين

en: Dashboard
ar_SY: لوحة التحكم

en: Continue
ar_SY: استمرار

en: Back to Parent Page
ar_SY: العودة إلى الصفحة الرئيسية

en: Please enter correct details for this required field.
ar_SY: الرجاء إدخال المعلومات الصحيحة لهذا الحقل المطلوب.

en: Home
ar_SY: الرئيسية

en: Tag:
ar_SY: الوسم:

en: Search:
ar_SY: بحث:

en: Email Address
ar_SY: البريد الإلكترونى

en: Custom
ar_SY: مخصص

en: Error 404 Page
ar_SY: خطأ صفحة 404

note: translators: Date.
en: Daily Archives: %s
ar_SY: الأرشيف اليومي:  %s

note: translators: Date.
en: Monthly Archives: %s
ar_SY: الأرشيف الشهري:  %s

note: translators: Date.
en: Yearly Archives: %s
ar_SY: الأرشيف السنوي:  %s

en: Product
ar_SY: المنتج

en: Submit
ar_SY: أرسل

en: Search...
ar_SY: بحث...

en: Link
ar_SY: الرابط

en: Zoom
ar_SY: تكبير

en: No Icons
ar_SY: لا توجد أيقونات

note: translators: The author.
en: By %s
ar_SY: بواسطة  %s

note: translators: The categories list.
en: Categories: %s
ar_SY: الأقسام: %s

note: translators: The tags list. Translators: List of tags.
en: Tags: %s
ar_SY: الوسوم: %s

en: 0 Comments
ar_SY: لا توجد تعليقات

en: 1 Comment
ar_SY: تعليق واحد

en: % Comments
ar_SY: % تعليقات

en: Pages:
ar_SY: الصفحات:

en: Page
ar_SY: صفحة

en: Normal 400
ar_SY: طبيعي 400

en: Normal 400 Italic
ar_SY: طبيعي 400 مائل

en: Price
ar_SY: السعر

en: Top
ar_SY: الأعلى

en: Bottom
ar_SY: الأسفل

en: Height
ar_SY: الارتفاع

en: Width
ar_SY: العرض

en: Font Size
ar_SY: حجم الخط

en: Line Height
ar_SY: ارتفاع الخط

en: Letter Spacing
ar_SY: المسافة بين الحروف

en: Font color
ar_SY: لون الخط

en: Font Family
ar_SY: نوع الخط

en: Word Spacing
ar_SY: المسافة بين الكلمات

en: Text Align
ar_SY: محاذاة النص

en: Font Color
ar_SY: لون الخط

en: Margin Top
ar_SY: أعلى الهوامش

en: Margin Bottom
ar_SY: أسفل الهوامش

en: Transparent
ar_SY: الشفافية

en: Font family
ar_SY: نوع الخط

en: Backup Font Family
ar_SY: نوع الخط الإحتياطي

en: Font style
ar_SY: نمط الخط

en: Size
ar_SY: الحجم

en: Standard Fonts
ar_SY: الخطوط الأساسية

en: Title
ar_SY: العنوان

en: Email address
ar_SY: البريد الإلكترونى

en: Gallery
ar_SY: معرض الصور

en: FAQ
ar_SY: الأسئلة الشائعة

en: Header
ar_SY: رأس الصفحة

en: Footer
ar_SY: أسفل الصفحة

en: Browse
ar_SY: استعراض

en: Caption
ar_SY: الوصف

en: Background Type
ar_SY: نوع الخلفية

en: Background
ar_SY: الخلفية

en: Comments
ar_SY: تعليقات

en: Date
ar_SY: التاريخ

en: Share This Story, Choose Your Platform!
ar_SY: شارك هذه الصفحة, واترك رأيك حول الموضوع باستخدام وسيلة التواصل التي تناسبك!

en: Previous Post
ar_SY: المقال السابق

en: Next Post
ar_SY: المقال التالي

en: Couldn't find what you're looking for!
ar_SY: معذرة! لم نجد ما تبحث عنه.

en: Helpful Links:
ar_SY: روابط مساعدة:

en: Try again
ar_SY: حاول من جديد

note: translators: The link.
en: About the Author: %s
ar_SY: عن الكاتب: %s

en: Edit profile
ar_SY: تعديل الملف الشخصى

en: Read More
ar_SY: ‫اقرأ المزيد

en: Protected
ar_SY: محمي

en: Load More Posts
ar_SY: تحميل المزيد

en: View Larger Image
ar_SY: مشاهدة صورة أكبر

note: translators: The link. Translators: The link.
en: Go to "%s"
ar_SY: ذهاب إلى "%s"

en: Share On Facebook
ar_SY: المشاركة على Facebook

en: Tweet This Product
ar_SY: غرّد عن المنتج عبر Twitter

en: Pin This Product
ar_SY: ثبت هذا المنتج

en: Have A Promotional Code?
ar_SY: هل لديك رمز قسيمة تخفيضات؟

en: Coupon code
ar_SY: رمز قسيمة الخصم

en: City
ar_SY: المدينة

en: Postcode / ZIP
ar_SY: الرمز البريدي

en: Popularity
ar_SY: الشعبية

en: Rating
ar_SY: تقييم

note: translators: Name, Price, Date etc. translators: Relevance, Price, Date etc.
en: Sort by %s
ar_SY: ترتيب حسب  %s

en: Out of stock
ar_SY: نفذ من المخزن

en: Sign Out
ar_SY: تسجيل الخروج

en: Hello
ar_SY: مرحبا

en: Customer details
ar_SY: تفاصيل العميل

en: Email:
ar_SY: البريد الالكتروني:

en: Phone:
ar_SY: الهاتف:

en: Find Out More
ar_SY: اكتشف المزيد

en: Related %s
ar_SY: ذات صلة٪s

en: days
ar_SY: ايام

en: hours
ar_SY: ساعات

en: min
ar_SY: دقيقة

en: sec
ar_SY: ثانية

en: Quantity
ar_SY: الكمية

en: Subtotal
ar_SY: المجموع الجزئي

en: Remove this item
ar_SY: مسح هذا المنتج

en: Your order
ar_SY: طلبك

en: Totals
ar_SY: المجاميع

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ar_SY: عذرا، يبدو أنه لا توجد وسائل دفع متاحة لدولتكم. يرجى الاتصال بنا اذا كنت بحاجة إلى مساعدة أو ترغب في وضع ترتيبات بديلة.

en: Pay
ar_SY: إدفع

en: Date:
ar_SY: التاريخ:

en: Total:
ar_SY: المجموع:

en: Clear selection
ar_SY: إلغاء الإختيارات

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blank Page
ar_SY: صفحة فارغة
